A Hagyományok Háza számára kiemelten fontos téma, miként örökíthetők tovább a kézművesség, a népi előadó-művészet és a népművészet értékei, derült ki a május 27-én megtartott sajtóeseményen, ahol kihirdették az intézmény felnőttképzési rendszerének új kínálatát. E komplex kulturális küldetés részeként olyan tudásátadási formát kínálnak, amely egyszerre épít a hagyományra, és felel meg a jelen kor igényeinek. Nyilvántartott felnőttképzési intézményként sokszintű szakmai képzéseket, akkreditált továbbképzéseket, tanfolyamokat, konzultációkat és ismeretterjesztő programokat kínálnak. A hagyományőrző képzések során a résztvevők mesterségbeli tudást sajátítanak el, és megtapasztalják a kézműves tevékenységek alkotó, meditatív erejét, mindezt úgy, hogy közben egy megtartó és befogadó közösség részévé is válnak.
Both Miklós főigazgató a sajtótájékoztatón elmondta, hogy az intézmény képzési rendszere három pilléren nyugszik: az államilag elismert, népi kézműves szakképesítés megszerzésére irányuló szakmai képzéseken, a pedagógusok és közművelődési szakemberek módszertani és kompetenciafejlesztésére szolgáló 30-120 órás akkreditált képzéseken, valamint a naprakész szaktudást bővítő szakmai továbbképzéseken. Az évente 30-35 meghirdetett képzésen közel 500 hallgató vesz részt átlagosan a Budai Vigadó épületében található központban, de ezenkívül a Hagyományok Háza Hálózatának köszönhetően vidéken, sőt a határon túl is hirdetnek meg képzéseket. Kiemelte azt is, hogy az oktatói bázishoz nagyságrendileg 100 fő tartozik, akik országosan elismert mesterek, kutatók, de arra is van példa, hogy az intézményben korábban végzett hallgató válik később akár az intézményben zajló képzés oktatójává.
A szakképzések életútszerűsége különösen fontos,
gyakori, hogy a résztvevők több képzésen is részt vesznek, különféle népi mesterségek iránt érdeklődnek, sőt többen közülük népi kézműves szakoktatói képzésen keresztül válnak oktatóvá, ezzel is hozzájárulva a tudás továbbadásához.
Ősszel induló képzések
- Színpadi néptánc alkotók képzése
Hogyan válik a tánc színpadi műalkotássá? Hogyan tudja tudatosan alkalmazni a hang- és fénytechnikát, a dramaturgiát és a viseletet az előadás hatásának erősítése érdekében? Mi szükséges ahhoz, hogy a koreográfusi vízió élő, lélegző produkcióvá váljon? A Hagyományok Háza első alkalommal hirdet olyan képzést, mely segítséget kíván nyújtani a néptánc színpadra történő alkalmazásának folyamatában.
Jelentkezési határidő: 2025. augusztus 18.
Bővebb információ ide kattintva!
- Bútorfestő tanfolyam
Érdekli a népi bútorfestés művészete? Szeretne elmélyülni a népművészet színeiben, motívumaiban és technikáiban? Oktatóként, kézművesként vagy csak szenvedélyből alkotna hiteles, hagyománytisztelő módon? A Hagyományok Háza bútorfestő tanfolyamot hirdet meg festett bútor iránt érdeklődők számára, akik megtanulhatják, hogy a gyűjtéstől a tervezésen át a kivitelezésig hogyan készíthetnek igényes munkákat szakkörvezetőként, rajztanárként, kézműves oktatóként.
Jelentkezési határidő: 2025. augusztus 4.
Bővebb információ ide kattintva!
- Mézeskalács-készítő tanfolyam
Ön is csodálattal nézi a művészi mézeskalácsokat? Szeretné megtanulni, hogyan készíthet nemcsak finom, hanem látványos, díszített mézesbábokat? Érdekli a mézeskalács-készítés hagyománya, és szeretné elmélyíteni tudását akár oktatóként is? A Hagyományok Háza meghirdeti 60 órás akkreditált képzését a mézeskalács készítés iránt érdeklődők számára, akik megtanulhatják, hogy a tervezéstől a kivitelezésig hogyan készíthetnek igényes munkákat, akár a családjuk számára, akár foglalkozásvezetőként készítik majd a mézesbábokat.
Jelentkezési határidő: 2025. augusztus 11.
Bővebb információ ide kattintva!
- Szőnyegszövő mesterkurzus
Szeretné szakmai látásmódját elmélyíteni, új impulzusokat kapni alkotómunkájához a szőnyegszövésben? Szívesen kapna a szövés szép feladatához, a technikai tudás, eszközök és alapanyagok mellett, a tervezésben való jártasságot is? A Hagyományok Háza által meghirdetett mesterkurzus kivételes lehetőséget kínál a szőnyegszövésben jártas alkotók számára, hogy tudatosabbá váljanak a tervezés folyamatában, és magasabb szintre emeljék szakmai tevékenységüket.
Jelentkezési határidő: 2025. augusztus 27.
Bővebb információ ide kattintva!
- A hagyományos békési kas
Lenyűgözi a természetes anyagok formálásának ősi tudása? Érdekli, hogyan születhetnek meg egyedi, funkcionális és esztétikus tárgyak hántolatlan vesszőből? Szívesen tanulna olyan mestertől, akiben generációk tudása ötvöződik egyedi látásmóddal? A Hagyományok Háza által meghirdetett műhelymunka kivételes lehetőséget kínál arra, hogy Végh Sándor Ferenc békési kosárfonótól tanuljanak a résztvevők.
Jelentkezési határidő: 2025. augusztus 25.
Bővebb információ ide kattintva!
- Takács mesterkurzus
Vajon hogyan születik meg egy igazán jól működő, harmonikus szőttes? Hogyan lehet egyszerre hűnek maradni a hagyományhoz és mégis új értelmezést adni egy tájegységi mintának? Érezte már úgy, hogy van egy ötlete, de nem tudja, hogyan kezdjen hozzá a megvalósításához? A Hagyományok Háza mesterkurzust indít vászonszövőknek a szakmai fejlődésük elősegítésére. A gyakorlatorientált továbbképzés négy alkalma során a fókusz a tervezés tudományán, az anyag, a forma és a funkció egységének titkain lesz.
Jelentkezési határidő: 2025. augusztus 27.
Bővebb információ ide kattintva!
- Nemezkészítő továbbképzés
Szeretné új szintre emelni nemezelési tudását? Érdekli, hogyan lehet az anyag, a forma és a funkció harmóniájából egyedi és használható táskák születését megtervezni? Jó lenne neves alkotóktól tanulni, miközben inspiráló közösségben fejlődik? A Hagyományok Háza továbbképzést indít nemezkészítőknek a szakmai fejlődésük elősegítésére. A gyakorlatorientált továbbképzés négy alkalma során a fókusz a táskatervezés tudományán, az anyag, a forma és a funkció egységének titkain lesz.
Jelentkezési határidő: 2025. augusztus 27.
Bővebb információ ide kattintva!
Fejléckép: Bútorfestő tanfolyam (fotó/forrás: Csibi Szilvia / Hagyományok Háza)