A Japán Művészeti Társaság díját, amelynek fővédnöke a japán uralkodóház, 1988 óta ítélik oda minden évben öt - festészet, szobrászat, építészet, zene, és film/színház - kategóriában. A díjazottak kiválasztásánál a Japán Művészeti Társaság német, francia, brit, olasz, japán és amerikai jelölőbizottságok javaslataira támaszkodik. Az egyénenként 130 ezer euróval járó díjat október 18-án adja át Tokióban Akihito császár testvére, Hitacsi.
A további díjazottak: Cindy Sherman amerikai fotóművész, filmrendező, Paulo Mendes da Rocha brazil Építész és Annette Messager francia installációművész.
A társaság által a fiatal művészek elismerésére 1997-ben alapított díjat idén egy malajziai zenei formációnak, a Five Arts Centernek ítélték oda.
Gidon Kremer, aki David Ojsztrah tanítványa volt, a világ mintegy 500 karnagyával - köztük Claudio Abbadóval, Leonard Bernsteinnel és Simon Rattle-lel - dolgozott együtt pályafutása során. A díjat "virtuozitásáért és stílusos hajlékonyságáért" érdemelte ki. Széles repertoárjáról ismert, a kortárs orosz és exszovjet zeneszerzők műveinek avatott tolmácsolója.
A balti tengely
Videónkban Gidon Kremert kérdeztük a Concerto Budapesttel való együttműködéséről. VIDEÓ
A zsűri indoklásában Martin Scorsesét napjainak egy legnagyobb hatású rendezőjeként méltatta, aki filmjeiben az amerikai társadalom sötét oldalát, az emberi természeti erkölcsi és vallási dimenzióit mutatja be. A 73 éves filmrendező, aki 1976-ban a Taxisofőr című filmjéért elnyerte a cannes-i filmfesztivál fődíját és 2006-ban Oscar-díjat kapott A tégla rendezéséért, 1990-ben filmalapítványt hozott létre filmek helyreállítására és megőrzésére.
A 87 brazil építész Mendes da Rocha a híres brazil építészgeneráció, az 1950-es évekbeli Sao Pauló-i brutalista építészetet művelő csoport egyik utolsó és legnevesebb képviselője. A Pritzker-díjas építész munkáiban az egyszerű anyagokat, az acélt és betont használta és nevéhez fűződik Sao Paolo városarculatának kialakítása.
A szürrealista fotós Cindy Shermant a zsűri az álarc nagymesterének nevezte, aki magát különböző bohókás figurák bőrébe bújtatva ábrázolta fotóin, hogy tabukat döntögessen és felhívja a figyelmet a különféle ellentmondásokra.
Annette Messager francia képzőművész, aki 2005-ben elnyerte a velencei biennálé nagydíját, leginkább installációiról híres, amelyekben fotókat, nyomatokat, rajzokat és legkülönfélébb anyagokat használ fel.