Plusz

Akihito császár testvérétől veheti át a „művészet Nobel-díját” Gidon Kremer

2016.09.14. 08:51
Ajánlom
A lett-német hegedűművész és Martin Scorsese filmrendező is elnyerte idén a művészet Nobel-díjának tartott japán Praemium Imperiale díjat.

A Japán Művészeti Társaság díját, amelynek fővédnöke a japán uralkodóház, 1988 óta ítélik oda minden évben öt - festészet, szobrászat, építészet, zene, és film/színház - kategóriában. A díjazottak kiválasztásánál a Japán Művészeti Társaság német, francia, brit, olasz, japán és amerikai jelölőbizottságok javaslataira támaszkodik. Az egyénenként 130 ezer euróval járó díjat október 18-án adja át Tokióban Akihito császár testvére, Hitacsi.

Gidon Kremer

Gidon Kremer

A további díjazottak: Cindy Sherman amerikai fotóművész, filmrendező, Paulo Mendes da Rocha brazil Építész és Annette Messager francia installációművész.

A társaság által a fiatal művészek elismerésére 1997-ben alapított díjat idén egy malajziai zenei formációnak, a Five Arts Centernek ítélték oda.

Gidon Kremer, aki David Ojsztrah tanítványa volt, a világ mintegy 500 karnagyával - köztük Claudio Abbadóval, Leonard Bernsteinnel és Simon Rattle-lel - dolgozott együtt pályafutása során. A díjat "virtuozitásáért és stílusos hajlékonyságáért" érdemelte ki. Széles repertoárjáról ismert, a kortárs orosz és exszovjet zeneszerzők műveinek avatott tolmácsolója.

A balti tengely

Videónkban Gidon Kremert kérdeztük a Concerto Budapesttel való együttműködéséről. VIDEÓ

A zsűri indoklásában Martin Scorsesét napjainak egy legnagyobb hatású rendezőjeként méltatta, aki filmjeiben az amerikai társadalom sötét oldalát, az emberi természeti erkölcsi és vallási dimenzióit mutatja be. A 73 éves filmrendező, aki 1976-ban a Taxisofőr című filmjéért elnyerte a cannes-i filmfesztivál fődíját és 2006-ban Oscar-díjat kapott A tégla rendezéséért, 1990-ben filmalapítványt hozott létre filmek helyreállítására és megőrzésére.

A 87 brazil építész Mendes da Rocha a híres brazil építészgeneráció, az 1950-es évekbeli Sao Pauló-i brutalista építészetet művelő csoport egyik utolsó és legnevesebb képviselője. A Pritzker-díjas építész munkáiban az egyszerű anyagokat, az acélt és betont használta és nevéhez fűződik Sao Paolo városarculatának kialakítása.

A szürrealista fotós Cindy Shermant a zsűri az álarc nagymesterének nevezte, aki magát különböző bohókás figurák bőrébe bújtatva ábrázolta fotóin, hogy tabukat döntögessen és felhívja a figyelmet a különféle ellentmondásokra.

Annette Messager francia képzőművész, aki 2005-ben elnyerte a velencei biennálé nagydíját, leginkább installációiról híres, amelyekben fotókat, nyomatokat, rajzokat és legkülönfélébb anyagokat használ fel.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Színház

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Vizuál

Pataki Éva: „Mészáros Márta filmjei univerzálisak”

Mészáros Márta állandó alkotótársa Pataki Éva Balázs Béla-díjas író, forgatókönyvíró. A Fidelio őt kérte meg, hogy reagáljon arra a kivételes hírre, miszerint a francia Coproduction Office Mészáros Márta 14 filmjét, köztük az Örökbefogadást, a Kilenc hónapot és a Napló-trilógiát megvásárolta világforgalmazásra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

Zubreczki Dávid: „Budapest tele van különleges templomokkal”

Ismét kiadták a Templomséták Budapesten című könyvet. Zubreczki Dávid építészeti mesemondó nagysikerű kötetében 250 templom, zsinagóga, imaház, kápolna és szentély szerepel különleges városi sétajavaslatokkal. A mű megjelenéséhez kapcsolódóan február 13-tól május 21-ig nyolc budapesti templomban tart vetített előadást a szerző.
Plusz ajánló

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Plusz ajánló

Ott vagyunk, ahol a kultúra – megjelent a februári Fidelio

Részletes programbontásokkal, hírekkel, ajánlókkal és interjúkkal megjelent a Fidelio 2025. februári száma. Az ingyenes magazin megtalálható országszerte, az ismert terjesztési pontokon, és az online verzió is elérhető!
Plusz játék

Játék! – Ön felismeri, mely zeneművek csendülnek fel a Váratlan dallamok című filmben?

Játsszon a Fidelióval és a Cirko Filmmel, és nyerjen páros mozijegyeket! Érdemes próbálkozni, ugyanis minden tizedik helyes megfejtő nyereményben részesül.
Plusz ajánló

Gregory Porter is fellép a Margitszigeti Színházban

Opera, musical, rendhagyó táncelőadás, filmzene koncert, cirkuszshow – a Margitszigeti Színház idén is változatos műfajokkal várja a közönséget Budapest szívében, májustól egészen szeptemberig.