A Zsidó Művészeti Napok felkérésére ült le Veiszer Alinda újságíró-műsorvezető az idei rendezvénysorozat fellépő művészeivel, ezekből a beszélgetésekből indított múlt héten sorozatot a ZsiMü. Most itt az újabb rész, melyben Dés László Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zenész, zeneszerző a partnere.
A beszélgetéssorozatból - miközben a művészek mesélnek arról is, milyen premierre készülnek a ZsiMün - a nézők megismerhetik a fellépők másik arcát is. A helyszín ismét a különleges atmoszférájú Mazel Tov étterem volt.
Dés Lászlóval az is szóba került, hogyan készül lélekben az improvizációra, kondizik-e vagy relaxál, van-e hangadó az új zenekarában, és mennyire bírja a kutyája, amikor mellette gyakorol.
Kiderült, hogy van pár saját dala, amit már nem bír meghallgatni, és hogy nála először a zene van meg, szöveg nélkül.
Alinda korábban elmondta: szerinte a ZsiMü egyik nagy érdeme, hogy fontos művészi találkozások történnek meg a programok során. "Mindenki a legtöbbet akarja adni magából. Ez érvényes a produkciókra, és az általam készített beszélgetések során is ezt vettem észre - mondja. - Nagyon jó érzés megtapasztalni, hogy mennyi szeretet és elkötelezettség van az alkotókban a ZsiMü iránt.”
Dés László friss, ez év elején felálló zenekara, a Dés László Free Sounds Quartet május 27-én, 19 órakor lesz hallható az Óbudai Társaskörben.
A Szabad hangok című koncert a rögtönzés varázslata: az amúgy is nagy zenei szabadsággal rendelkező jazz műfajnak végsőkig tágítják a kereteit. Csak hangszeres tudásukra, a fülükre és érzékenységükre hagyatkozva, minden előzetes próba, egyeztetés nélkül játszanak, a teljes szabadság örömével. A témák, a szerkezet, forma mind a pillanat szüleménye.
A szopránszaxofon (Dés László), cimbalom (Lukács Miklós), gitár (Fenyvesi Márton) és ütőhangszerek (Dés András) szabad összjátéka különleges zenei élményt ígér.
Az idén május 25. és június 2. közt megrendezendő Zsidó Művészeti Napok kínálata egyszerre korszerű, fiatalos, lendületes, friss, miközben a zsidó kultúra mély és archaikus tárházából táplálkozik. A fesztivál - melyen bemutatkozási lehetőséget kapnak pályakezdő tehetségek és a közönség számára jól ismert művészek is - minden évben új, egyedi produkciókat visz színre. Ezeket kivétel nélkül itt láthatják első alkalommal a nézők.
A ZsiMü a zsidó kulturális értékek, hagyományok megőrzését, felmutatását, felkutatását tűzte ki céljául. Az interjúkkal nem csupán az idei fesztiválra szeretné felhívni a figyelmet, hanem Alinda segítségével közelebb hozni a közönséghez a magyar művészélet jeles szereplőit, és más oldalukról is megmutatni őket.
2019. május 25. - június 2.