Plusz

Amikor még a csokoládé volt a fizetőeszköz

2018.10.10. 14:30
Ajánlom
Manapság egyre absztraktabb dolgokban mérjük az értéket, bitcoint bányászunk, vagy más virtuális pénznemekben gondolkodunk. De nem volt ez mindig így.

Évezredekig a cserekereskedelem működött a különböző civilizációkban, így a majáknál is, ahol a csokoládé volt a legértékesebb fizetőeszköz. De miért tulajdonítottak ekkora értéket és hatalmat ennek a növénynek?

A maják a kakaóbabot és az abból készült csokoládét isteni eredetű ételnek tekintették, amit hitük szerint a Kukulkan névvel illetett, tollas kígyó isten adományozott nekik.

Már akkor mennyei mannaként tartották számon, amikor még az édesítés és pörkölés mikéntjére sem jöttek rá, hanem eredeti, keserű mivoltában fogyasztották. A kakaóbab birtoklása egyrészt a legfőbb társadalmi réteg kiváltsága volt, másrészt ünnepi alkalmakhoz kapcsolódott; bizonyos törzsekben az esküvői vagy halotti szertartás részét képezte, a fiatal férfiak beavatási rituáléján, a maja naptári év végén, valamint királyi ünnepek alkalmával itták. A guatemalai maja-feljegyzések a 12. századból például arról tanúskodnak, hogy a házasulandó nőnek a szertartás részeként be kellett bizonyítania, hogy képes elkészíteni a megfelelő habzású – csilivel és vaníliával ízesített – forró csokoládéitalt. A termékenységvarázslás mellett fontos funkciója volt az isteni entitással való kapcsolatba lépés is. Ezt bizonyítják azok a maja temetkezési épületekben megtalált csokoládé-edények, amik a búcsúszertartás kellékeiként a túlvilági gazdagság és jóllét hitét is erősítik. Mindez egy olyan világképhez kapcsolódik, ahol – szemben a keresztény kultúrával – az élvezet az istenek kedvére való dolog volt. A csokoládé a rituális és ünnepi szerepe mellett bizonyos ősi, amerikai civilizációkban anyagi feladatokat is ellátott. A kakaóbabot pénznemként használták, fermentált és szárított formájában is közkézen forgott a csokoládé-valuta,

magvai pedig olyan értékesek voltak, hogy megérte őket hamisítani is.

Több mexikói és guatemalai régészeti lelőhelyen találtak például olyan „kakóbabot”, ami teljesen valódinak hatott, de agyagból volt. Sok ábrázoláson látható, hogy a köznép tagjai kézi szövésű zsákban tárolt szárított kakaóbabbal fizetik ki az adót a maja vezetőknek.

De arról is van feljegyzés, hogy az 1500-as években 100 kakaóbabért lehetett vásárolni egy pulykát. Néhány tudós pedig arra jutott, hogy

aszály idején a politikai hatalom hajtóerejeként működő kakaóbab-ellátás megszakadása okozott gazdasági válságot.

A csokoládé azért volt ilyen értékes más növényekhez - a kukoricához vagy a kaktuszhoz - képest (amelyekből például a tequila készült), mert rendkívül lassan nőtt és nem mindenhol tudták megtermelni. A kakaóbab ugyanis csak egy speciális talajon, megfelelő mennyiségű és árnyék mellett fejlődik, a beporzásával foglalkozó rovarok árnyékigénye miatt.

A csokoládé-kultusz Európába érkezve újabb irányokat vett. Amikor a spanyol Herán Cortéz látogatást tett Moctezuma azték uralkodónál, a hadnagy 50 kupa csokoládét ajándékozott neki aranycsészékben. Amikor Cortéz a furcsa terméssel visszaérkezett Spanyolországba, a helyiek afrodiziákumként, szerelemvarázsló italként tekintettek rá, valamint keserű íze miatt gyógyszerként használták gyomorrontás és fáradtság ellen. Ezt a maják soha nem tették. Amikor azonban az európaiak rájöttek, hogy mézzel, vagy cukorral édesítve milyen csodálatos íze van, hamar az arisztokrácia kedvelt fogyasztási cikke lett, mára pedig mindenki számára elérhető, és ha nem is fizethetünk bankkártya helyett csokoláéval, az élvezeti értéke továbbra is pótolhatatlan.

(forrás: openculture.com, smithsonianmag.com)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

P. Howard szellemében – 5 Rejtő-program Budapesten

Közeleg március 29-e, azaz hazánk talán legkedveltebb írójának, Rejtő Jenőnek születésnapja, a páratlan zsenijű és kivételes humorú szerző 120 éve ezen a napon látta meg a napvilágot. Számos program esedékes a következő hetekben, amely Rejtőhöz kapcsolódik. Ezekből válogattunk.
Plusz interjú

Legendás öltözékek – Öltözékek legendái – Regőczy Krisztina kűrruhája a Folk Fashion kiállításon

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című kiállításán Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető.
Plusz hír

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz hír

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz hír

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.