Várhegyi András, főszerkesztő – Simon & Garfunkel: The Sounds of Silence
„Hello darkness, my old friend…” – emlékszem, hogyan hasított bele a csendbe egy színházi előadáson a magyar származású Paul Simon és zenésztársa, Art Garfunkel (mindketten tavaly ünnepelték 80. születésnapjukat) jól ismert dala. A produkció a Fédra Fitness volt, Csákányi Eszter alakította benne a tragikus sorsú királynét, aki beleszeret mostohafiába, Hippolütoszba.
Tíz évvel később, idén tavasszal Csákányi Eszter egy táncstúdióban játssza (majdnem) önálló estjét, Amikor találkoztam Barisnyikovval címmel, amelyben, ha csak egy pillanatra is, de ismét felcsendül az ismert kezdődallam, ami rögtön összeköt időt, teret, művészt és nézőt. Erre képes ez a különleges dal: minél többen ismerik meg, annál több generációt forraszt egybe különleges atmoszférájával.
Az 1965-ös szerzeményt szerencsére a formáció felbomlása óta is számos alkalommal újra előadták már, az egyik ilyen fellépésük 2009-ben a New York-i Madison Square Gardenben volt, elképesztő hangulatban. Itt hallgatható meg:
Vass Antónia, rovatvezető – Oláh Ibolya: Anyának
Oláh Ibolya dala főhajtás az édesanyák áldozatos munkája előtt. Olyan anyákról szól, akik sokszor saját vágyaikat feladva fáradoznak azért, hogy a gyereküknek minél szebb élete legyen.
„Nézem, hogy rajzol arcodra gond, meg bánat arcokat. És hányat adtam én, miközben értem vívtál harcokat” – énekli, felidézve a mindennapok fájdalmait és kihívásait. A dalból mégsem a megbánás, sokkal inkább a köszönet és hála sugárzik egy őrangyal felé.
Hujber Katalin, szerkesztő – Queen: It's A Beautiful Day
Hát nem jutottunk el Párizsba… És azt sem tudom, hogy ezt a dalt hallgattuk-e együtt, vagy már nem, de biztos szeretted volna, ahogy rajongtad Dustint Hoffmant minden halmazállapotában, vagy Polcz Alaine-t vagy B. Kéry Ilona Kertem című könyvét és írójának, Borsos Miklós feleségének egész lényét. Meg Maupassant-t. Annyi mindent megmutatnék: hogy mit csináltak az amerikaiak az Őrült nők ketrecéből, és hogy hová változott a világ az Eldorádó óta. Nem mindent szeretnél. De ezt a fájó, messzezengő dalt biztosan. Most már a Tiéd is.
Kondor Kata, rovatvezető – Ralph Vaughan Williams: A felszálló pacsirta
Anyukám gyerekkorában hegedülni tanult, és ma is nagyon közel áll hozzá mindaz a muzsika, amit erre a csodálatos hangszerre írtak. Ezért anyák napja alkalmából szóljon neki, és minden édesanyának Vaughan Williams magasztos, mégis meghitt hangulatú természetfestő darabja, A felszálló pacsirta. Ez a szárnyaló dallam, amely a madárdalt egészen élethűen utánozza, olyan gyönyörű természeti képet fest elénk, amihez a legszebb virágcsokor sem fogható. Remélem, anyukámnak tetszik majd a felemelő hegedűszóló, és mindazokat, akik meghallgatják, megérinti az ébredő természet varázsa.
Canjavec Judit, lapigazgató – Ana Carolina: Resposta da Rita ft. Chico Buarque
Nagyon sok szeretettel ajánlom egy csodálatos brazil énekesnő, Ana Carolina Resposta da Rita című dalát, amely zenei válasz egy élő brazil legenda, Chico Buarque Rita című, régi nagy slágerére. Chico maga is megjelenik a klipben és a válaszra énekli feleletként az eredeti melódiát. Így lesz valódi ínyenc, zenei kérdés-felelek a Válasz Ritának című feldolgozásból. Régi és új, születés és változás, kérdés és felelet. Hiszen ez az élet, nem?