„Ez az est nagy ünnep lesz, a magyar kultúra ünnepe, sok drámával, humorral és zenével. Napjainkban egy ilyen kulturális eseménynek különösen nagy jelentősége van, hiszen túl azon, hogy nagy formátumú alkotók adják elő műveiket, a hagyományos irodalmi estekkel ellentétben
itt az írók olyan írásaikat olvassák fel, amelyek rezonálnak a korra, a pillanatra, amiben mindnyájan élünk. Ez a jelenidejűség nem mindennapi előadást ígér. A szöveg és zene párbeszéde, a zenészek reakciója csak fokozza, erősíti ezt az élményt”
– nyilatkozta Dés László az Össz-hangban az Esterházyval című, április 14-én színpadra kerülő estről.
Rafał Aleksander Łuszczewski április 22-én ad hangversenyt az Óbudai Társaskörben. A lengyel művész 16 évesen a Tokiói Szimfonikus Zenekarral debütált Japánban, ezután Észak- és Dél-Amerika, Ázsia, Ausztrália, Afrika, Közel-Kelet koncerttermeiben, és szinte az összes európai zenei színpadon fellépett. A világ számos pontján egyetemi vendégprofesszor és előadó. 2001 óta a Steinway művészeként szerepel a rangos, New York-i The Steinway & Sons Artists' Roster zongoristáinak listáján.
A klasszikus zenei helyszínen áprilisban a klezmer és a világzenei alapokra épülő jazz műfaja is képviselteti magát. Április 8-án lép színpadra Jávori Ferenc Fegya zenekara, a Budapest Klezmer Band. Klezmer varázs című összeállításuk színes válogatást vonultat fel a tradicionális zsidó zenei feldolgozásokból.
23-án az Eastwing Group tagjai, Kéri Gábor (gitár), Frankie Látó (hegedű), Megyaszay István (basszusgitár), Mogyoró Kornél (ütőhangszerek) várják a közönséget magyar gyökerű világzenei és jazz produkciókkal, amelyeket népdalfeldolgozások, modern afro és dubstep ritmusok tesznek egyedivé
Váradi Gyula, a Virtuózok 2016-os győztese mesterével, ifj. Lakatos Györggyel lép színpadra a Kiskorona7-ben április 29-én. Forsz címmel adnak koncertet, amelyen elhangzik többek közt Mozart: A-dúr hegedű-zongora szonátája, valamint Bach, Jean-Marie Leclair, Bartók és Brahms kamaraművei.
A Dalok a kispipából című Seress Rezső-est nem ismeretlen a közönség számára: a Fesztbaum Béla szerkesztette műsor évek óta hatalmas népszerűségnek örvend. „Felemelő élmény a zenekarral és a közönséggel együtt újra és újra találkozni a Seress-legendával, keresni a titkot, miként képes egy képzetlen, egy ujjal pötyögő kocsmazongorista életműve érvényesen megszólalni napjainkban is” – mondja a művész, akit a Berki Sándor vezette Kék Duna Koncert-Szalonzenekar kísér április 30-án is.
A szerelem, férfi és nő kapcsolata a témája Papp János színművész estjének. Karinthy Frigyes prózáiból, József Attila verseiből és Shakespeare szonettjeiből válogat. A szerelem, mint örök szépség és probléma nemcsak szóban lesz élővé: az esten Gerendás Péter muzsikál, saját dalaival teszi teljessé az előadást. A program április 11-én látható az Óbudai Társaskörben.
A hónap klasszikus zenei ajánlatai között „A legvidámabb barokk-ként” is ismert, Németh Zsombor által alapított Simplicissimus Kamaraegyüttes 6-án koncertezik a Társaskörben. Telemann burleszkjei című összeállításukban a szerző négy művét játsszák el.
10-én az Óbudai Kamarazenekar virágvasárnapi hangversenyét Gazda Péter vezényli, az együttes több mint tíz év után most játszik először együtt a Budapesti Vándor Kórussal.
A Társaskör 1995 óta ad helyszínt a Házikoncertek Kósa György műveiből című hangversenynek,24-én a Lélektől lélekig című lemezbemutató koncertre kerül sor a 125 éve született szerző emlékére. Közreműködik Korondi Anna (ének), Line Ildikó (hegedű), Bányai Miklós (brácsa), Kiss-Domonkos Judit (gordonka), Szalai András (cimbalom), Kósa Gábor (zongora), és Korhecz Imola előadóművész.
Az állandó sorozatok közül 24-én tartják a Játékos muzsika 7x10 percben című műsorfolyam következő részét Czigány Györggyel, a Nagy zenészek, nagy szerelmek következő részében pedig Rachmanyinov lesz a főszereplő Bősze Ádám informatív, humorral fűszerezett előadásában április 28-án.
Fejléckép: Esterházy Péter és Dés László a 2016-s könyvhéten (fotó: Mohai Balázs / MTI)