Plusz

Az empatikus emberekre máshogy hat a zene

2019.10.30. 17:15
Ajánlom
Az agy jutalomközpontja máshogy működik zenehallgatás közben azoknál az embereknél, akiknél az életben a fokozottabb empátia jellemző.

„A magas és az alacsony empátiával rendelkező személyiség sokban hasonlít, ha zenét hallgat. Nagyjából egyforma mértékben dolgoznak az agy hallásért, érzelmekért és sensomotorikus aktivitásért felelős területei” – mondja Zachary Wallmark, az SMU Meadows School of the Arts professzora.

De van egy apró különbség.

Az empatikus embereknél a szociális viszonyokért felelős agyterület is működésbe lép, ezáltal nagyobb élvezetüket lelik a zenehallgatásban.

Az SMU és az UCLA közös kutatása szerint ez csak alátámasztja, hogy a zene nem csupán magas rendű művészet, hanem elsősorban az emberek közötti kommunikáció egyik formája. „A mi kultúránk azonban körülményes rendszerré tette a zenét, és úgy kezeli, mintha steril, esztétikai szemlélődés lenne” – mondja Wallmark. „Ezzel ellentétben a kutatásunk segít megérteni, hogyan kapcsol össze minket a zene.”

Könnyekben tört ki az angolkürt-játékos a szólója közben. De miért?

Kapcsolódó

Könnyekben tört ki az angolkürt-játékos a szólója közben. De miért?

John Williams a Schindler listájához írt zenéje ma már klasszikus, főleg, hogy olyan művészek tartották műsoron, mint Itzhak Perlman. De miért zokogott játék közben ez a muzsikus hölgy?

A kutatás a következőképp zajlott: húsz UCLA-diákot MRI-vizsgálatnak vetettek alá, miközben ismeretlen vagy már ismert zenét mutattak nekik. Ezután kérdőívben vizsgálták meg, mennyire empatikus emberek. A kutatók ezután a résztvevők agyi folyamatait vetették össze a kérdőív eredményeivel.

Az empatikusabb résztvevőknél nagyobb aktivitást mutattak ki az agy dorzális striátum részében, amely a motivációkért, az érzelmek kialakulásáért felelős egyik agyterület. De magasabb aktivitást mértek a prefrontális cortexben is, ahol a társas világ feldolgozása zajlik. Ez az agyi rész akkor aktivizálódik, amikor másokra gondolunk vagy másokkal érintkezünk.

Az empatikusabb emberekről az is kiderült, hogy amellett, hogy szenvedélyesebben fogadják be a zenét, nyitottabbak az ismeretlen művekre.

(Science Daily)

Fejléckép: Absalom Robinson

Az éneklés gyógyír a szülés utáni depresszióra

Kapcsolódó

Az éneklés gyógyír a szülés utáni depresszióra

Sokkal gyorsabban jöttek ki a szülés utáni depresszióból azok a kismamák, akik csoportos énekléssel gyógyultak. A fejlett országokban nyolcból egy anyát érint a betegség.

A kóruséneklés 6 jótékony hatása

A kóruséneklés 6 jótékony hatása

Számos kutatás vizsgálta már, de a mindennapi tapasztalat is azt mutatja, hogy kórusban énekelni nemcsak élvezetes, hanem egészséges a test és a lélek számára.

Mozart hallgatása semmit sem segít a babáknak

Mozart hallgatása semmit sem segít a babáknak

Népszerű elképzelés, hogy Mozart zenéje növeli a kisbabák intelligenciaszintjét. Az elmélethez egy majdnem 25 éves kutatás nyújt alapot, és a lemezkiadók terjesztették el. De mi igaz belőle?

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Nem csak egy könyv a Budapest Nagyregény – Kiss Noémi a Lírástudók vendége

Huszonkét társával együtt ő is tagja a Budapest Nagyregény szerzőgárdájának, és elmesélte, miért érdekes számára Cinkota és a XVI. kerület, amelynek történetét ő írta meg. Kiss Noémi azt is elmondta, miért tartja nagy vívmánynak, hogy a vaskos kötet szerzőinek fele nő.
Színház

Egy vezető távozása és figyelmeztetés lett a következménye a Katonában egy színházjegy-akciónak

Két munkatársat figyelmeztetésben részesítettek, egy vezető beosztású dolgozó pedig elhagyja a színházat, miután kiderült, hogy DK-tagok kaphattak kedvezményes jegyeket.
Színház

Elhunyt Bajomi Nagy György, az Örkény Színház művésze

A Gábor Miklós- és Jászai Mari-díjas színművész 56 éves volt.
Vizuál

Ridley Scott filmjében Napóleon csak egy díszlet a saját életében

Hiába lett rendkívül látványos Ridley Scott Napóleonja, az európai történelem egyik legnagyobb hatású alakjáról végső soron csak egy sekélyes, koncepciótlan filmet sikerült rendeznie, amely ráadásul hemzseg a tárgyi tévedésektől.
Vizuál

A fekete arany és a fehér ördög – kritika a Megfojtott virágokról

Martin Scorsese egy három és fél órás krimi-drámával tért vissza, amelyben az amerikai történelem egy kevéssé ismert, sötét foltját mutatja be. Megfojtott virágok című filmjében a művészet klasszikus témáiról beszél, hogy megmutassa, mi is volna eredetileg a mozi célja.   

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz magazin

Mit keresett James Bond zsebében a Müpa egykori igazgatója?

A legnagyobb szakmai elismerésnél is többet érnek azok a történetek, amelyek túlélnek minket, és amelyek olykor-olykor akár több száz kilométert is beutaznak. A Müpa egykori igazgatójára, a november 25-én tizenegy éve elhunyt Kiss Imrére emlékezünk. 
Plusz ajánló

Összművészeti divatbemutatót tart a XV. kerületben a Romani Design

A világ első roma divatstúdiója a 27. Anno Művészeti Hónap keretei közt mutatja be egyedi tervezésű ruháit, ékszereit és kiegészítőit. A programot a Varga Helena Band élőzenével kíséri. 
Plusz ajánló

Adventi feltöltődés a Várkert Bazárban

Érdemes végig böngészni a Várkert Bazár decemberi programkínálatát: számos neves zenekar ad karácsonyi koncertet, ingyenes családi programok lesznek, de reflektorfénybe kerül az irodalom is, az iparművészeti vásáron pedig gyönyörű ajándékokra lelhetünk.
Plusz ajánló

Készüljön a karácsonyra a Hagyományok Háza Ünnepváró forgatagával!

December 8. és 10. között kézműves vásárral, gyermek- és családi programokkal, meghitt koncertekkel, kézműves foglalkozásokkal és egyéb programokkal vár mindenkit az idei Ünnepváró forgatag.
Plusz ajánló

A mesés Debreceni Advent első hétvégéjének programkínálata

A Kossuth téren már talapzatban díszeleg a hatalmas, gyönyörű ezüstfenyő, és javában folynak a vásár, a jégpálya és az adventi kuckó építési munkálatai. E héten szombaton megnyit a mesés Debreceni Advent.