Plusz

Az etnográfia atyamestere – Herman Ottó-kiállítást rendez a Néprajzi Múzeum az Országgyűlési Múzeummal együttműködésben

2024.11.29. 13:05
Ajánlom
Herman Ottó születésének százkilencvenedik, halálának száztizedik évfordulója alkalmából „legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk” címmel nyílik meg decemberben a Néprajzi Múzeum és az Országgyűlési Múzeum új kiállítása, bemutatva a néprajzi gyűjtemény azon tárgyait, amelyek a nagy hatású polihisztor nevéhez köthetők. A tárlatról a projekt vezetőjével, Dr. Veres Gábor általános főigazgató-helyettessel és Máté György vezető kurátorral beszélgettünk.

„Herman Ottó halálának századik évfordulóját országszerte sokféleképpen megünnepelték” – magyarázza a kiállítás kiindulópontját Veres Gábor. „Azóta eltelt tíz év, és mivel itt a Néprajzi Múzeumban óriási számú, közel három és fél ezer tárgy kötődik a nevéhez, azt gondoltuk, hogy ideje lenne egy olyan kiállítást szervezni, ami a néprajzi tevékenységére fókuszál.” Ez a megközelítés talán meglepő lehet a nagyközönség számára, hiszen a legtöbben inkább a természettudományos, elsősorban ornitológiai tevékenységéről ismerik Herman Ottót. A néprajztudomány képviselői számára azonban nagyon fontosak az ő gyűjtései. „A fókusz a Néprajzi Múzeumban őrzött tárgyain, illetve dokumentációs anyagán van. Ezt a nagyközönség nem is láthatta még egyben, mi viszont szerettük volna behozni a köztudatba” – teszi hozzá Máté György kurátor. „Halála után úgy fogalmaztak,

Herman Ottó a szárnyait bontogató etnográfia egyik atyamestere volt. Fontos tudományszervezői szerepet játszott a későbbi Néprajzi Múzeum, illetve a különböző természettudományos intézmények létrejöttében is.

A 19. század végén ő gyűjtötte össze a világkiállításokon és országos kiállításokon bemutatott néprajzi anyag jelentős részét, és ő konstruálta meg, hogyan lehet azt bemutatni.”

„Az országos kiállítás 1885-en nyílt meg, 1896-ban, a millenniumi kiállításon pedig a Városligeti-tó szigetén volt az ősfoglalkozásokat bemutató pavilon, nem messze a Néprajzi Múzeum mai épületétől. Épp ennek a népszerűsége miatt kérték fel Herman Ottót, hogy az 1900-as párizsi világkiállításon is mutassa be a témát, ami szintén nagy sikert aratott” – ismerteti a tudós néprajzhoz kötődő tevékenységét Veres Gábor. „A tíz évvel ezelőtti rendezvények próbálták az egykori bemutatási módokat rekonstruálni, mivel korabeli fotók is rendelkezésre álltak, meg lehetett mutatni, hogyan állították ki ezeket a tárgyakat. Ehhez képest mi most próbáltunk újat hozni, már a tárgyválogatás terén is” – teszi hozzá Máté György. Természetesen lehetetlen lett volna a Néprajzi Múzeumban őrzött valamennyi olyan gyűjteményi darabot bemutatni, amely Herman Ottó nevéhez kötődik, ezeknek körülbelül a tizedét láthatják majd a látogatók.

F334224-130033.jpg

Herman Ottó vadászfelszerelésben, mellette kutyája; műtermi felvétel (Fotó/Forrás: Néprajzi Múzeum)

A kiállítás azonban a neves polihisztor egy másik oldalára is felhívja a figyelmet: közéleti-politikai szerepvállalását is megismerhetjük. „Herman Ottó nagyon sokféle területen volt járatos, különböző természettudományokat is említhetnénk, most azonban mégsem ezek kerültek a néprajzi gyűjtése mellé.

Mivel hosszú időn keresztül országgyűlési képviselő is volt, adódott, hogy ezzel kapcsolatban működjünk együtt egy másik intézménnyel, így az Országgyűlési Múzeum lett a partnerünk.

A két tevékenység sokszor össze is kapcsolódott Herman Ottó élete során, hiszen számos olyan parlamenti felszólalásáról tudunk, amelyekben a tudomány érdekében emelt szót” – ismerteti a koncepciót Veres Gábor. „Ugyanakkor a néprajzi fókusz nem azt jelenti, hogy más tudományágakról nem esik szó, csak ezekkel együtt lehet teljes képet festeni róla. Inkább a hangsúlyok lesznek máshol.

Herman Ottó néprajzi gyűjtéseit illetően azonban nem kerestek további partnereket, a fókusz teljes egészében azokra a tárgyakra került, amelyek az intézményben találhatók. „Az akkor még nem önálló Néprajzi Múzeum első tárgyegyüttesei is tőle származtak. Ezek többsége a halászathoz, illetve pásztorkodáshoz, állattartáshoz kapcsolódik. Más intézmények is őriznek tőle tárgyakat, például a Magyar Mezőgazdasági Múzeum, de a teljességre törekvés helyett inkább az volt a célunk, hogy új módon, szokatlan felütéssel mutassuk be az anyagot” – magyarázza Máté György. A mostani tárlat legfőbb újdonsága tehát az a különleges, a humort sem nélkülöző megközelítés, amely mintegy vezérfonálként végigvezeti a látogatót Herman Ottó néprajzi tevékenységén. „Segítségül hívtuk a korabeli sajtó, elsősorban az élclapok és karikatúrák világát, amely a kiállítás hangulatát is meghatározza.”

Herman_Otto_1887_Pakasz-130653.jpg

Pákász (Fotó/Forrás: Herman Ottó: A magyar halászat könyve)

„Az élclapoknak nagyon kedvelt figurája volt Herman Ottó, sokszor került a viccelődés kereszttüzébe. Születtek róla anekdotikus írások, kortársa és ismerőse, Mikszáth Kálmán mint országgyűlési tudósító is sokszor megemlíti. Őt ezekkel a kis történeteivel egyfajta narrátorként használjuk a kiállításon” – folytatja a kurátor. „Vagy például szintén nagyon érdekesen írt Herman Ottóról tanítványa, Lambrecht Kálmán, aki az életrajzát is elkészítette, ebből is megismerhet részleteket a közönség. Ez a vezérfonal határozta meg a kiállítás grafikáit is, hiszen nemcsak a tudományos világnak akarunk élvezetet nyújtani, de a nagyközönségnek is.

Magának Herman Ottónak is gyakran emlegették a humorát, dolgozott is ezeknek az élclapoknak. Nem nélkülözte az öniróniát sem, tudta kezelni, amikor viccet csináltak belőle.

Érdekes jelenség lehetett a korban: nagy hajú, ősz szakállú, különc figura, nem olyan, mint az öltönyös urak, akik a Parlamentben megfordultak. Mindig feltűnést keltett, amikor megjelent valahol. A gondolkodásmódja is sajátos volt, előtte például a pókoknak senki nem szentelt figyelmet, ő pedig tudományos munkát is írt róluk. Ezért voltak, akik pókásznak nevezték.”

„A kiállítás létrejötte során a másik elv az volt, hogy a be nem mutatott tudományágak is szóba kerüljenek valamilyen módon. Például a madarak Herman Ottó nagy kedvencei voltak, így madármotívumot ábrázoló tárgyakat is bemutatunk. Ezt a területet mi etnoornitológiának neveztük, és általa az állattanról is tudtunk egy kicsit beszélni. Arról is határoztunk, hogy ne csak a szépnek mondott műtárgyak kerüljenek be az anyagba, amelyeket korábban sokszor lehetett látni: faragott, festett, díszített tükrösök vagy pásztortárgyak, hanem azok is, amelyek ugyanúgy szerves részét képezik az anyagnak, csak esetleg kevésbé tetszetősek, mint közismertebb társaik. A Herman Ottó által gyűjtött tárgyak egy része ugyanis sokszor szerepelt kiadványokban illusztrációként, példaként, de most megpróbáltuk az eddig rejtve maradókat is felszínre hozni” – ismerteti a koncepció további részleteit a kurátor.

Herman_Otto_Csikasz_az_Ecsedi-lapon-130654.jpg

Csíkász az Ecsedi-lápon (Fotó/Forrás: Herman Ottó: A magyar halászat könyve)

Amikor a kiállítás részeiről, főbb egységeiről kérdezem, elmondja: mind a néprajzi, mind a politikai-közéleti szereplés egy-egy összefoglaló fejezetet kapott. A címben szereplő idézet Kossuth Lajostól származik, aki nagyon jelentős személy volt Herman Ottó életében, „nagy tisztelője volt a »szent öregnek«, ahogy ő nevezte, és élete végéig kapcsolatban maradtak. Herman Ottó Kossuth temetésén is beszédet mondott” – magyarázza Veres Gábor. „Politikai meggyőződése Kossuth munkásságán, az 1848-49-es szabadságharcon és a függetlenség igényén alapult, ebben sosem kötött kompromisszumot. A legmagyarabb tudós pedig arra vonatkozik, hogy bár német családba született, és csak hatéves korában tanult meg magyarul, mégis jelentős előmozdítója lett a magyar tudományos életnek” – teszi hozzá Máté György kurátor. Erről tanúskodik Herman Ottó tudományszervező munkássága is, amiről szintén szó esik a kiállításon: fontos személy volt a Néprajzi Társaságban, egy rövid ideig az elnöki tisztséget is betöltötte – de hozzá kötődik a madarak és fák napjának megünneplése is.

„A kiállítás természetesen az életével kezdődik, be kell mutatni a főszereplőt, és itt emeljük ki azt az utat is, amit bejárt, hiszen sokak számára nem ismert minden részlete.

Kolozsvári tartózkodása alatt például Jászai Mari jegyese volt, és más hasonló, apró történeteket is elhelyeztünk

– oszt meg velünk néhány érdekességet Máté György. „Utána következnek azok a témák, amelyek kifejezetten a tárgyakhoz kapcsolódnak. Foglalkoztunk a gyűjtési technológiájával, hiszen ezt a tevékenységet akkor sem lehetett a fotelból művelni, ő is végigutazta a Kárpát-medencét. Elment a pásztorok, halászok és más egyszerű emberek közé, vagy megtalálta azt, akinek megfelelő kapcsolatai voltak, és segített neki megszerezni egy tárgyat vagy tárgycsoportot. A Néprajzi Múzeum archívumában fennmaradtak a gyűjtőnaplói, amelyeket az útjai során vezetett, és nemcsak írt bele, de rajzokat is készített. Ezek is láthatóak lesznek a kiállításon. Külön részt képeznek a számára különösen fontos tárgyak, amelyekből megpróbálta az összes variánst elhozni. A közönség megláthatja, mekkora mennyiségről van szó. A befejezésnél pedig Herman Ottó jelentőségére fókuszálunk.”

Herman Ottó nevét ma is számos intézmény őrzi, országszerte iskolákat neveztek el róla, illetve egy felső tagozatosok számára rendezett biológiaverseny is tiszteleg emléke előtt. A kiállítás szervezőinek azonban fontos, hogy a gyerekek fejében ne csupán üres névként éljen ő, így a tárlat kapcsán az iskolás korosztály számára pályázatot hirdetnek majd, hogy a fiatalok is gyarapíthassák ismereteiket az utolsó magyar polihisztorról. A kiállításon pedig kicsik és nagyok, mindenféle tudományágak kedvelői szórakoztató formában kaphatnak képet egy különleges személyiségről, akinek munkássága a mai napig elkísér minket, ám tevékenységének egy részéről talán még soha nem hallottunk.

A kiállításról további részletek itt érhetők el. >>>

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Herman Ottó vadászfelszerelésben, mellette kutyája; műtermi felvétel (forrás: Néprajzi Múzeum)

Nyolcezer év étkezési kultúrája

Kapcsolódó

Nyolcezer év étkezési kultúrája

Fine Dining: az ősi Kína gasztrotörténetei címmel nyílt meg a Néprajzi Múzeum új időszaki kiállítása, amelyet január közepéig láthatnak az érdeklődők. Az új tárlatról Wilhelm Gábor kurátorral beszélgettünk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták 2024-ben a Prima Primissima Díjakat

A neves elismerést idén is tíz kategóriában vehették át a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
Vizuál

Jókislány – Nicole Kidman az utóbbi idők egyik legemlékezetesebb alakítását nyújtja új filmjében

A középkorú főnököt alakító Nicole Kidman ifjú gyakornokával folytatott románcban éli ki életközepi válságát. De vajon ki játszik kivel? A Jókislány című erotikus thriller 2025-ben kerül a hazai mozikba, az ADS Service forgalmazásában.
Klasszikus

A zene (majdnem) mindenkié

A zene egyszerre hat jótékonyan a testünkre és a lelkünkre, a jó dolgok pedig attól lesznek igazán értékesek, ha megosztjuk őket. A lehető legtöbb emberrel, önzetlenül, ingyen.
Könyv

Grecsó Krisztián: A gyerek felől nyitunk az irodalom felé

Különleges, nem mindennapi feladatot vállalt Grecsó Krisztián író azzal, hogy rendhagyó irodalomórákat tart a középiskolás korosztálynak a Müpa zászlóterében. A négy alkalomból álló sorozat keretében az alkotás és az énkeresés viszonyáról mesél.
Színház

Mennyből a kuckó – A HEROSZ Állatotthon és a Vörösmarty Színház színész-keresztszülők segítségével keres új otthont az elhagyott állatoknak

A Vörösmarty Színház és a székesfehérvári HEROSZ Állatotthon közös karácsonyi kampányt indít, Mennyből a kuckó! címmel. A közös mentorprogram keretében a teátrum színművészei segítenek a menhely állatainak szerető otthont találni karácsonyra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz hír

Ők kapták 2024-ben a Prima Primissima Díjakat

A neves elismerést idén is tíz kategóriában vehették át a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
Plusz hír

Bekövetkezett, amitől tartottak: eltűnt a Süsüt ábrázoló műemlék Csukás István sírjáról

A Farkasréti temető művészparcellájában található síremlékről eltűnt az a bronzszobor, amelyet két évvel ezelőtt avattak fel a 2020-ben elhunyt Nemzet Művésze emlékére, a költészet napja alkalmából. A műalkotást Pintér Attila készítette, aki tőlünk értesült a történtekről.
Plusz ajánló

Adventi kincskeresés és manóvadászat

„Lassulj le és töltődj fel velünk!” – javasolják a fővárosi SlowXmas 2024 szervezői. Idén hetedik alkalommal fogtak össze Budapest ikonikus utcái, hogy ünnepivé tegyék az adventi várakozást.
Plusz ajánló

Téli Élménypark Budapesten LEGO-villamossal és jégpályával

December 7-én a budapesti Városháza Téli Élményparkjába is megérkezik a Mikulás, lehet vele fotózkodni, szelfizni és még korcsolyázni is. A Fővárosi Önkormányzat Budapest Brand projektirodája további élményeket, programokat is kínál a családoknak – ünnepi ráhangolódással.
Plusz hír

Előadóművészeket és pedagógusokat díjazott az Artisjus

A szerzői egyesület olyan előadóművészeket díjaz, akik rendszeresen tűznek műsorukra kortárs magyar műveket, valamint olyan pedagógusokat ismer el a díjjal, akik kiemelkedően fontos munkát végeznek a zene és az irodalom oktatásában.