Plusz

Az indián képzőművész, akinek dalain generációk nőttek fel – megnéztük a Cseh Tamás-kiállítást

2023.05.04. 09:15
Ajánlom
Emléktárgyak, autóstoppos igazolvány, a Baksa-Soós Jánostól kapott gitár, ecsetek, festékek, fényképek, cetlik, dalszövegek gépelt és kézzel írott változatai, hangfelvételek, az indiánjátékokhoz használt fegyverek, ami miatt egyszer még a rendőrségre is beidézték Cseh Tamást – mindezek láthatóak a Petőfi Irodalmi Múzeum új tárlatán, amit a művész 80. születésnapja alkalmából rendeztek, Helyzetjelentések címmel. 

Ahogy Polcz Alaine-nel, úgy Cseh Tamással is elfogultak vagyunk: imádjuk, és kívülről fújjuk a dalait, noha abban a korban még nem is éltünk, vagy nagyon picik voltunk, amikor a számok többsége született. A szüleink által elmondott történetekből, és abból a hamisítatlan, nosztalgikus, mélabús életérzésből azonban az évek során összeraktunk egy saját kis Cseh Tamás-hangulatvilágot: azokat a napokat, amikor jó hallgatni – például Telente vasárnap, amikor az ágyból ki sem kelnénk –, és azokat a képeket, amiket jó megfesteni, miközben hallgatjuk.

cseh_tamas_1-112048.jpg

A Cseh Tamás 80 című kiállítás részlete a Petőfi Irodalmi Múzeumban (Fotó/Forrás: Kovács Tamás / MTI)

A terembe belépve elsőként Cseh Tamás festőállványát szúrjuk ki, a széken pihenő zakóját és az azon álló kotyogós kávéfőzőjét. Megpróbáljuk kitalálni, vajon hányszor főzött kávét ezen a kis szerkezeten, kiknek és kikkel itta. Közben megakad a szemünk a falon függő, kis méretű olajfestményén: látszik, hogy a festőnek készülő, sokáig pedig rajztanárként dolgozó Cseh Tamás ezen a művén pasztózusan hordta fel a vászonra a festéket, komor, mély színeket használt (Cseh Tamás: Esti utca Vörösberényben, olaj, vászon, 1960-as évek eleje). És megakad a szemünk különleges linómetszetein is: a kedvencünk egy „labirintusnyakú”, szürreális csontvázkutya, aki mellett egy négykezű, háromlábú férfi táncol. Mindenhol fényképek, szövegek, hirtelen nem is tudjuk, mibe kapjunk. Egy olyan felvételt nézünk, amin Cseh Tamást éppen indiánná festi ki egy társa.

Az énekes 1961-ben indult el először a Vértesbe indiánost játszani barátaival, később viszont tanítványait is magával vitte táborozni, akkor már a Bakonyba.

„Én elhittem, hogy indián vagyok. Édesapám csinált íjat, tegezem volt, pajzsom, az általam elcsípett hörcsög prémével feszítve. A falun kívül éltem, ismertem a patakokat, az erdei ösvényeket, a rókalyukakat, a nádasokat. S ha ezt ismered, akkor a vidék a tiéd. Mindez elhalhatott volna bennem, mikor Budapestre költöztünk. Szerencsére a Gellért-hegy alján laktunk, a Villányi úton, s a hegyet ecetfák, dzsungelek lepték be. Csapatokat szerveztünk itt is, egy Sisa nevű fiú volt az ellenfelem. Így mentettem meg magamban az indiánt” – olvassuk a falon a szöveget, majd az ott kiállított, az indiános játékhoz használt tükröt és a saját kezűleg készített fokost is jól szemügyre vesszük.

cseh_tamas_2-112048.jpg

A Cseh Tamás 80 című kiállítás részlete a Petőfi Irodalmi Múzeumban (Fotó/Forrás: Kovács Tamás / MTI)

Mindegyik sarok, kis tér megidéz egy-egy szimbolikus helyszínt: az albérletet, a várótermet, a kocsmát, a színpadot és a lépcsőházat, benne a régi, szocreál postaládákkal, rajtuk a Cseh Tamás-dalok ismert szereplőinek nevével, úgy, mint Fáskerti elvtárs, Vetró Irén, Vizi Miklós és Szeberényi (közgazdász). Az egyik postaládában egy beépített tabletről nézhetünk interjúkat, rákattintunk arra a beszélgetésre, amiben Cseh Tamás, gitárral a kezében mesél – a mellette ülő, éppen rágyújtó Bereményi Gézával együtt – arról, hogyan is működik köztük a dalszerzés.

cseh_tamas_3-112049.jpg

A Cseh Tamás 80 című kiállítás részlete a Petőfi Irodalmi Múzeumban (Fotó/Forrás: Kovács Tamás / MTI)

„Az ócska cipőt egy este már oly vastagon lepte a sár”

Cseh Tamás és Bereményi Géza író találkozásáról számtalan legenda kering, annyi azonban bizonyos: 1970 telén találkoztak. Cseh Tamás éppen hazafelé tartott a budapesti éjszakában, amikor a belvárosban összefutott barátjával, Szentjóby Tamás költő-képzőművésszel. Pont ebben a társaságban múlatta az időt Bereményi Géza is, aki korábban már hallott Cseh Tamásról, és felajánlotta, szívesen írna szövegeket a dalaihoz. Az ígéretet olyannyira komolyan gondolta, hogy már másnap felugrott a művész Iskola utcai albérletébe, és meg is született első, közös szerzeményük, Az ócska cipő. A rákövetkező nap Bereményi Géza oda is költözött az albérletbe, másfél éven keresztül laktak együtt. Ezalatt az időszak alatt mintegy 150 dalt írtak közösen. 

Hátborzongatóan szép történet áll Bereményi Géza legnépszerűbb dalszövege mögött

Kapcsolódó

Hátborzongatóan szép történet áll Bereményi Géza legnépszerűbb dalszövege mögött

A Kossuth-díjas művészt egy rádióműsorban kérdezték halhatatlanságról és a Nagy utazás című számáról, válaszul azonban az egyik legkedveltebb Cseh Tamás-dal, a Csönded vagyok keletkezésének történetét osztotta meg, amelynek versszakaiban valójában párbeszédet folytat egy elhunyt fiúval.

„Van egy harmadik lény, akit mi létrehoztunk. Ezek a dalok.

Tamás mondta egyszer, hogy a dalok különbek nálunk, és valóban, néha én is úgy érzem, hogy különbek nálunk.

Emiatt a kapcsolatunk több is, meg kevesebb is, mint barátság, mert tulajdonképpen nem egymást segítjük, hanem a dalokat segítjük” – vélekedett Bereményi a közös munkáról. A dalszerzés szertartás volt számukra, egymást jól kiegészítették: Cseh Tamás improvizált egy dallamot vagy egy korábbi témát mutatott Bereményinek, aki kiválasztott egyet, és arra írta meg a szöveget. Cseh Tamás legépelte a kéziratot, és az alapján gyakorolt, rögzítve a dalkezdeményeket orsós szalagjain, később pedig magnókazettán. Közös szerzeményeik aztán koncerten, színházi környezetben, sőt Jancsó Miklósnak köszönhetően filmekben is feltűntek. Láthatunk egy fekete-fehér képet például a Még kér a nap című film forgatásáról, amint Jancsó épp Cseh Tamás gitárját próbálgatja, Ragályi Elemér társaságában. Egy másik fényképen már a Szerelmem, Elektra forgatásába pillanthatunk bele, a képen Cseh Tamás Madaras József mellett gitározik.

„Egész életemben veled akarok játszani.”

Másik Jánossal is ugyanolyan sorsszerű volt a találkozásuk, mint Bereményivel. Novák Jánosnál zenéltek először közösen. Cseh Tamás azt mondta Másiknak: „Egész életemben veled akarok játszani.” Bereményinek is megtetszett az ötlet, hogy hárman alkossanak dalokat, ebből született meg a Levél nővéremnek című előadás, amiből 1977-ben lemez készült. 

Az időközben Másik és Bereményi nélkül, egyedül maradt Cseh Tamás alakja a rendszerváltás időszakára kultikussá vált, ez pedig a mai napig sem változott.

Bereményivel és Másikkal a kilencvenes években aztán újra összeálltak, de már a rendszerváltozás utáni, a jelenkor problémáit körüljárva dalaikban,

amelyek maradtak helyzetjelentések, csak éppen az új időkről. Bereményi Gézával 2004-ben készítették el utolsó műsorukat, A véletlen szavait, amelyből aztán egy lemezt is kiadtak. 

Cseh Tamás 2009. augusztus 7-én hunyt el, Bartók Béla úti otthonában. Sok mindent nem érhetett meg, és nem énekelhetett el, ami azóta történt, pedig kíváncsiak lennénk, milyen dalok születtek volna az utóbbi tizennégy év Magyarországáról. A helyzet egyre reménytelenebbnek látszik, mégis, Cseh Tamás szavaival intjük magunkat türelemre:

„A mi korosztályunk nagyon várta ezeket az időket.

Évtizedek óta csak erre vártunk. Én nem háborgok, nem lázadok.

Úgy gondolom, a világ jobb felé indul, csak nehezen megy... én eddig egész életemben vártam. Most legyek türelmetlen?”

Helyzetjelentések – Cseh Tamás 80

Helyszín: Petőfi Irodalmi Múzeum

Időpont: 2023. április 25.–2024. január 28.

Fejléckép: Cseh Tamás 1973-ban (Fotó/Forrás: Vadász Ágnes / Fortepan)

Fotók, rajzok és a legendás lengyel autóstoppos igazolvány – megnyílt a Cseh Tamás kiállítás a PIM-ben

Kapcsolódó

Fotók, rajzok és a legendás lengyel autóstoppos igazolvány – megnyílt a Cseh Tamás kiállítás a PIM-ben

Helyzetjelentések címmel emlékezik a nyolcvan éve született Cseh Tamásra a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) április 24-én nyílt kiállítása.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Színház

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Vizuál

Pataki Éva: „Mészáros Márta filmjei univerzálisak”

Mészáros Márta állandó alkotótársa Pataki Éva Balázs Béla-díjas író, forgatókönyvíró. A Fidelio őt kérte meg, hogy reagáljon arra a kivételes hírre, miszerint a francia Coproduction Office Mészáros Márta 14 filmjét, köztük az Örökbefogadást, a Kilenc hónapot és a Napló-trilógiát megvásárolta világforgalmazásra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

Zubreczki Dávid: „Budapest tele van különleges templomokkal”

Ismét kiadták a Templomséták Budapesten című könyvet. Zubreczki Dávid építészeti mesemondó nagysikerű kötetében 250 templom, zsinagóga, imaház, kápolna és szentély szerepel különleges városi sétajavaslatokkal. A mű megjelenéséhez kapcsolódóan február 13-tól május 21-ig nyolc budapesti templomban tart vetített előadást a szerző.
Plusz ajánló

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Plusz ajánló

Ott vagyunk, ahol a kultúra – megjelent a februári Fidelio

Részletes programbontásokkal, hírekkel, ajánlókkal és interjúkkal megjelent a Fidelio 2025. februári száma. Az ingyenes magazin megtalálható országszerte, az ismert terjesztési pontokon, és az online verzió is elérhető!
Plusz játék

Játék! – Ön felismeri, mely zeneművek csendülnek fel a Váratlan dallamok című filmben?

Játsszon a Fidelióval és a Cirko Filmmel, és nyerjen páros mozijegyeket! Érdemes próbálkozni, ugyanis minden tizedik helyes megfejtő nyereményben részesül.
Plusz ajánló

Gregory Porter is fellép a Margitszigeti Színházban

Opera, musical, rendhagyó táncelőadás, filmzene koncert, cirkuszshow – a Margitszigeti Színház idén is változatos műfajokkal várja a közönséget Budapest szívében, májustól egészen szeptemberig.