1., Práter: levegőben pörgés történelmi díszletek közt
Mi mással kezdhetnénk, mint a Stephansdomtól légvonalban csupán pár kilométerre lévő Práterrel, amely egyike a világ legszebb városi parkjainak. Bécs legnagyobb zöldterületén sűrű kerékpárút-, és sétaúthálózatok, lóverseny-golf-és teniszpályák találhatóak, és itt működik 1766 óta a híres vidámpark, a Wurstelprater is. A világ legöregebb vidámparkjában a Bécs szimbólumának számító, 1896-os óriáskeréken élvezhetjük a kilátást; nagy adag adrenalin mellett ugyanezzel kecsegtet a 117 méter magas Praterturm, a világ legnagyobb láncos körhintája. A nosztalgikus, 1900-as éveket idéző játékok mellett ugyanakkor megtaláljuk a legmodernebb eszközöket is: számos más forgó-pörgő vidámparki játékkal kínál extrém sebességet. Ha valaki a Práterban járva nyugodtabb körülményekre, netán hírességek társaságára vágyik, a Madame Tussauds múzeumban Sissivel, Gustav Klimttel vagy épp Arnold Schwarzeneggerrel is kezet foghat.
2., Barokk pompa a Schönbrunni kastélyparkban
Festői kastély, művészien nyírt bokrok, szobrok, szökőkutak - mintha csak a 18. századba csöppentünk volna. A belvárosból metróval megközelíthető Schönbrunni kastély Ausztria egyik legismertebb műemléke és turisztikai látványossága, nevét egy közeli forrásról kapta, 1918-ig a Habsburgok állandó nyári rezidenciája volt. Parkja több szempontból is a legek parkja: itt található Európa legnagyobb, 1882-ben épített Pálmaháza, valamint a schönbrunni állatkert, amely a világ első állatparkja, valamint egyetlen, máig fennmaradt barokk állatkertje. A kastélyparkban a látogató az 1715 négyzetméteres labirintusban is kedvére kóborolhat; ennek ösvényein hajdan a császári család sétálgatott.
3., A szobrok Mekkája: Stadtpark (Városliget)
Az 1862-ben nyílt Stadtpark Bécs első nyilvános parkos területe. A bécsi parkok közül itt található a legtöbb emlékmű és szobor, tehát itt érdemes leginkább a magasba lendíteni a szelfibotokat és kamerákat. Az aranyló Johann Strauss szobor például a világ legtöbbet fotózott emlékművei közé tartozik, de itt élvezi az örökkévalóságot Franz Schubert és Lehár Ferenc szobra is. Érdekesség, hogy 1956-ig fizetni kellett a padok használatáért.
4., Pillangók a világörökségben: Burggarten (Várkert)
A világörökség részét képező, angol stílusban létesített Várkert Ferenc József császár magánkertje volt, 1919-ben, három évvel halála után tárták ki kapuit a nagyközönségnek. Közepén mesterséges tó található, északkeleti peremén a Pálmaház, amelynek Lepkeházában több száz egzotikus pillangó él.
5., Chill out Freuddal
A Sigmund Freud parkban fejedelmi körülmények között pihenhet a megfáradt turista: a Bécsi Egyetem főépülete és a Fogadalmi templom között található belvárosi park az egyik legmenőbb napozóhely. Nyáron minden reggel 100 kényelmes nyugágyat szállítanak ide, melyek ingyenesen állnak rendelkezésre egészen este 9-ig. Még ingyen üdítő is van: ha megszomjaznának, a közeli "Relax & Refresh Bar" ingyen kínálja a bécsi forrásból (Hochquell) származó vizet.
6., Tobzódás rózsákban: Duna-park
Ki a virágot szereti, rossz ember nem lehet, márpedig Bécs belvárosától kijjebb, a 22. kerületben aztán találni eleget. Nem is akármilyet, rózsákat: a Duna-park rozáriumában kereken 35 ezer rózsa várja a látogatókat. A 22. kerületbe már csak azért is érdemes elzarándokolni, mert 800 ezer négyzetméteres, növényekkel borított területével Bécs legzöldebb kerülete. Nemcsak rózsákban gyönyörködni, hanem sportolni, teniszezni, golfozni is lehet itt. A 60-as évektől kínál egzotikus programokat az Írisztó melletti tavi étterembe költözött Korea Kultúrház.
További kulturális érdekességeket talál Bécsből ide kattintva.