Plusz

Borges verseiből készült szabadtéri színházi est

2019.08.16. 12:20
Ajánlom
A Fidelio és a Klasszik Rádió közös magazinműsorának következő adása augusztus 17-én lesz hallható a 92.1-en, benne interjú hallható Adonyi Adriennel, Bodor Böbével, Dejcsics Konráddal és Valcz Péterrel.

Az ország legnagyobb népművészeti fesztiválját, a Mesterségek Ünnepet idén augusztus 17–20. között rendezik meg, immár 33. alkalommal. A Budavári Palotában szervezett, hajdani vásárok hangulatát idéző fesztivál idei díszvendége Japán, a fesztivál kiemelt témája a lábbeli készítés lesz. Közel ezer kézműves mesterrel, több száz fellépővel, egész napos színpadi programmal, mesterség-bemutatókkal és népi játszóházakkal várják a látogatókat. A több mint nyolcszáz magyar és százötven külföldi kézműves látványműhelyeiben a látogatók megismerkedhetnek a szakmák rejtelmeivel. A tartalmas kikapcsolódásra vágyó érdeklődők itt úgy érezhetik magukat, mintha kiszakadva a mindennapokból egy középkori forgatagba csöppentek volna. Ahogy minden évben, úgy ezúttal is nemcsak megcsodálni lehet egyedülálló népi kézműves örökségünket, de a közel száz látványműhelyben a látogatók ki is próbálhatják a mesterségeket. Az idei eseménysorozaton első alkalommal nyitják meg a folk-kocsmát folk karaokéval, mesemondókkal, énektanítással és táncházzal. Adonyi Adriennt, a Mesterségek Ünnepe sajtófőnökét arról is kérdezzük, hogy eredeti szándék szerint is szerették volna a kézművesek Kárpát-medencei fesztiváljává tenni, vagy más alapokról indult az eseménysorozat, és később nőtte ki magát; az idei események központjában a lábbeli áll: hogyan jelenik az egyes kiállítóstandoknál és hogyan képviselik az egyes országok cipőjükön keresztül kultúrájukat; Japán lesz az idei díszvendég: mi az apropó, és mivel készülnek a japán mesterek?

719px-Jorge_Luis_Borges_1951_by_Grete_Stern-121610.jpg

Jorge Louis Borges (1951) (Fotó/Forrás: Grete Stern)

„Sorsunk nem a valószerűtlensége miatt irtóztató, azért irtóztató, mert visszafordíthatatlan és vastörvényű. Az idő anyagából vagyok. Az idő folyó, amely magával ragad, ám én vagyok az a folyó....a világ, sajnos, valóságos, én sajnos Borges vagyok.”

Jorge Luis Borges a 20. századi világirodalom egyik legjelentősebb alakja. A költő, esszéíró, irodalomtörténész, filozófus 1899. augusztus 24-én született Buenos Airesben. Borges számára meghatározó élmény volt a család mérhetetlen gazdagságú könyvtára és a labirintushoz hasonló kert.  Apja, Jorge Guillermo Borges ügyvéd és pszichológiatanár volt; anyja, Leonor Acevedo de Borges katonák és szabadságharcosok büszke leszármazottja. Borges rajongott szüleiért. Apja filozófiára tanította, és sakktáblán magyarázta el Zénón paradoxonát. Anyja angolt tanult férjétől, és fordítóként dolgozott. A háztartásban a spanyol és az angol nyelv használata annyira mindennapos és egyidejű volt, hogy Borges csak késő gyermekkorában jött rá, hogy ez két külön nyelv.  E két dolog, a könyvtár és a labirintus későbbi munkáinak jellegzetes motívuma lett. Olvasni a Brit Enciklopédiából tanult meg. Kilencévesen spanyolra fordította Oscar Wilde A boldog herceg című meséjét, ami meg is jelent nyomtatásban. Tanított irodalmat, a buddhizmusról tartott előadásokat Argentínában, Uruguayban, különböző amerikai egyetemeken, Európában, a Harvardon. Az Argentin Írók Szövetségének elnöki és a Nemzeti Könyvtár igazgatói posztját töltötte be, sajnos addigra elveszítette látását: „Isten fejedelmi iróniájáról beszélek, aki 800.000 könyvet adott nekem, s hozzá homályt is.” Augusztus 24-én, az író születésnapján Bodor Böbe színész, rendező vár mindenkit a Szent István Parkba, a Mélységes Rózsák című estre, amely tisztelgés Borges előtt. Bodor Böbét arról is kérdezzük, ilyen hatalmas életműből hogyan lehet válogatni; Borges mélységes érzelmi élete intellektusa és mindent átható kíváncsisága finommá, egyben szomorkássá is teszi írásait: hogyan lehet jól eltalálni, hogy az életöröm, a bölcsesség legyen meghatározó?

20180825_arcus_1616-145252.jpg

Arcus Temporum

Pannonhalmán augusztus 23–25 között rendezik idén az Arcus Temporum összművészeti fesztivált. A háromnapos eseménysorozat programja a szerzetesi imádságok ritmusa köré épül, mert a bencés szerzetesközösség szeretné mindenkinek felkínálni a lehetőséget, hogy bekapcsolódjon és belemerüljön abba, amit nap mint nap végez. A főapátság 2019-es kulturális évadának „Csend” tematikája a fesztivál ívében is kiemelt szerephez jut. A klasszikus és kortárs zeneművek kalauzolásában a mélység és a csend felé indulunk el: John Cage, Frederik Rzewski, Dmitrij Sosztakovics, Steve Reich, Claude Vivier, Olivier Messiaen, Torú Takemitsu vezetésével. Az Arcus Temporum Fesztiválon fellépnek fiatal hazai tehetségek – Ránki Fülöp, Zemplényi Eszter –, és igazi kuriózumot képvisel a Hungarian Quartet a méltán elismert Ligeti Ensemble, Keller András, Rácz Zoltán, Balog József mellett a fellépők sorában. A zenei fókusz mellett 2019-ben is az irodalom, képzőművészet és spiritualitás egysége alkotja a műsorstruktúrát, amelyhez a főapátság különleges terei teremtik meg az egyedi atmoszférát. Az idei fesztivál díszvendége: Gidon Kremer világhírű hegedűművész. Az Arcus Temporumról Dejcsics Konrád bencés szerzetestől, a fesztivál igazgatójától azt is kérdezzük, hogy mit jelent egészen pontosan a Csend éve, és hogyan kapcsolódik mindez az irodalmi, zenei, képzőművészeti programokhoz; kik keresik fel a fesztivált, és mit kapnak tőle, a visszajelzések alapján; most lesz az Arcus Temporum 15. születésnapja: mi a legnagyobb öröme és mi a tanulsága egy ilyen típusú rendezvénysorozatnak?

Valcz Péter

Valcz Péter (Fotó/Forrás: Szkárossy Zsuzsa / Színházak Éjszakája)

Szeretett Vezérünk című új előadásával kezdi meg évadát a Szkéné Színház. A Daniel Bănulescu 2010-ben írt regénye alapján készült darab szürreális világba repít, majdhogynem olyan, mint Bulgakov Mester és Margaritája. „A Ceauşescu-rezsimbe nyer a néző bepillantást, de az előadás nem aktualizál, csupán aktuális” – mondja a rendező, Valcz Péter, aki ezúttal a Terminal Workhouse-zal közösen dolgozott. 2006-ban a Kaposvári Egyetem színész szakán szerzett diplomát, majd két évig a kaposvári Csiky Gergely Színház tagja volt. Ezt követően elvégezte a kétéves párizsi Jacques Lecoq nemzetközi iskolát, dolgozott Ingolstadtban és Indiában is, ahol indiai színműsökkel vitte színre Molnár Ferenc Az ördög című darabját.

A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2019. augusztus 18-án, vasárnap este hét órától kerül sor, a következő héttől pedig a Fidelio Klasszik archívumában is meghallgathatók az interjúk.

A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Öt fiatal művész kapott Junior Prima Díjat a színház-, film- és táncművészet területén

Szeptember 21-én tartották az átadóünnepséget, amely során öt harminc év alatti művész eddigi teljesítményét ismerték el Junior Prima Díjjal. A kitüntetettek között színész, rendező, illetve díszlet- és jelmeztervező is van.
Könyv

Ők a 2023-as irodalmi Nobel-díj esélyesei

A fogadóirodák szerint a kínai Can Xue lehet a befutó októberben. Nádas Péter idén nem szerepel az esélyesek közt, Krasznahorkai László neve azonban megtalálható a listán.
Vizuál

Világszinten ritkaságszámba menő Renoir-kiállítás nyílik a Szépművészetiben

Mintegy hetven alkotáson keresztül mutatja be a francia impresszionizmus egyik legnevesebb mesterének életművét a Szépművészeti Múzeum Renoir - A festő és modelljei címmel péntektől látogatható kiállítása.
Színház

Egy darab, ami mindent tud a szerelemről – Mohácsi János rendezésében mutatja be Az üvegcipőt a Vígszínház

Molnár Ferenc Az üvegcipő című vígjátéka, amelynek ősbemutatója 1924-ben volt a Vígszínházban, szombaton a Mohácsi testvérek átiratában tér vissza a teátrumba.
Vizuál

Vasárnap estig ingyenesen látható három magyar filmklasszikus a Filmión

A frissen felújított Egy szoknya, egy nadrág (1943), a Pesti mese (1937), valamint Gazdag Gyula 1971-es megjelenésekor betiltott szatírája, A sípoló macskakő ingyenesen tekinthető meg a magyar filmek streamingplatformján szeptember 21-24. között.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

30 éves a Nemzeti Kulturális Alap – kulturális programokkal vár az NKA

A Budapest szívében, a Benczúr Házban tartott háromnapos rendezvény az Alap által támogatott művészeti értékeket mutatja be 2023. szeptember 29. és október 1. között.
Plusz ajánló

Őszi kulturális élmények a Klebelsberg Kastélyban – Irodalom, zene, film és izgalmas beszélgetések varázslatos környezetben

A néhány éve helyreállított épületegyüttes ma szállodaként, valamint kiemelt rendezvényközpontként üzemel. A kastély szalonja pedig rangos kulturális programoknak ad helyet.
Plusz ajánló

Remek művészek vallanak saját életükről egy új stand up sorozatban 

Az Egy életem elnevezésű önéletrajzi stand up sorozat első estjén, szeptember 30-án Grecsó Krisztián író áll színpadra, őt követi majd Szinetár Dóra színész-, énekesnő, valamint Mucsi Zoltán színművész.
Plusz ajánló

10 ÉV 3K – fennállásának 10. jubileumát ünnepli az óbudai 3K

Szeptember 23-án, szombat délután ingyenes szabadtéri programokkal, egyebek közt koncertekkel, kiállításokkal és színházi előadásokkal várják közös ünneplésre a nézőket, a 3K előtti Pethe Ferenc téren.
Plusz ajánló

Hamarosan kezdődik a kínai Őszközépünnep

Szeptember 29-én kezdetét veszi a második legfontosabb kínai fesztivál, az Őszközépünnep. Ez alkalomból már a hónap első vasárnapján Debrecenben is megrendezésre került az ünnep.