A Jet Propulsion Laboratoryban (JPL), a NASA bolygókutató intézetének irányítóközpontba közép-európai idő szerint csütörtökön, nem sokkal 22 óra előtt érkezett meg a megerősítés, hogy a Perseverance sikeresen leszállt a vörös bolygóra.
Nem sokkal később az első fekete-fehér felvételek is megérkeztek a marsjáróról: az egyiken a rover árnyéka is látszik a bolygó kies felszínén.
A Perseverance marsjáró első színes, nagyfelbontású fotója, amit február 19-én küldött haza a Földre (Fotó/Forrás: NASA)
A landolást élőben közvetítették, a közvetítésben a 23 éves fiatal brit énekes, Yungblud feldolgozásában David Bowie 1971-es slágere, a Life on Mars szólt. A BBC beszámolója szerint Yungbludot a menedzsere azzal hívta fel, hogy a NASA érdeklődik iránta. „Micsoda, lelépsz asztronautának?” – kérdezte az énekes a menedzsert. „Nem, te idióta, rólad van szó” – érkezett a válasz.
Az egy dolog, hogy a bálványod egyik legnagyobb dalát énekelheted – a Földön. De hogy mindez összekapcsolódik egy landolással egy másik bolygón, ez őrület
– mondta Yungblud.
A tavaly július 30-án útjára indított marsjáró egy kockázatos leszállást követően a 250 méter mély Jezero-kráterben érte el a Mars felszínét, egy egykori tómederben.
A NASA szakemberei által csak „a rettegés hét percének” nevezett leszállás során először a hatalmas ejtőernyő nyílt ki, majd levált a hőpajzs, és a leszállóegység megközelítette a leszállás tervezett helyét, közben radarokkal keresve a megfelelő terepet a landoláshoz. Az utolsó mintegy 20 méteren végül egy úgynevezett égi daru eresztette le a marsjárót a felszínre.
A Perseverance rádiójelei a Mars távolság miatt több mint 11 perc késéssel érkeztek be a kaliforniai irányítóközpontba.
Az egytonnás, nagyjából terepjáróméretű robot a tervek szerint egy teljes marsi évet – 687 földi napot – fog eltölteni a bolygón,
ahol esetleges múltbéli mikrobiális élet nyomai után fog kutatni. Ennek megfelelően választották ki a leszállás helyszíneként az egykori tómedret, mivel a szakemberek szerint az ottani üledékes kőzetben lehet a legnagyobb esély arra, hogy megtalálják az élet nyomait. A Perseverance tanulmányozza a planéta éghajlatát és geológiáját, valamint kőzet- és talajmintákat gyűjt, amelyeket egy későbbi misszió során az Európai Űrügynökséggel együttműködve vissza is terveznek hozni a Földre, ahol a legfejlettebb laborokban vizsgálhatják meg azokat.