Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.
A városegyesítés évfordulójához kapcsolódó, a család minden tagjának szóló, egyszerre szórakoztató és ismeretterjesztő események várják a lehető legkülönfélébb korosztályokat. A múzeumi forgatagban állomásról állomásra haladva a különböző korszakokat megelevenítő kézműves foglalkozásokon, a divathoz és hadtörténethez kapcsolódó bemutatókon, tárlatvezetéseken vehetnek részt a látogatók.
A Budai Vár mesébe illő környezetét minden évszakban érdemes meglátogatni. Ha pedig mindez kiegészül izgalmasabbnál izgalmasabb programokkal, akkor egyenesen vétek kihagyni. Ezúttal a főváros egyesítésének évfordulója az apropó, aminek keretében széles körű programkínálatból lehet szemezgetni. A Mare Temporis hagyományőrző csapatának segítségével
találkozhatunk és beszélgethetünk egy Mária Terézia korabeli hölggyel, egy 1848-49-es nemzetőrrel, egy reformkori párral piacra mehetünk,
valamint szóba elegyedhetünk egy századfordulós társasággal is.
Többek között arra is fény derül, hogy milyen volt a főváros az egyesítés évében, vagy éppen kipróbálható egy közel 200 éves nyomdagép – sőt a korabeli divat is terítékre kerül. Mindezekkel játékos formában, a látogatók bevonásával, kreatív, alkotói folyamatok keretében ismerkedhetnek meg a látogatók. Vagy éppen részt vehetnek rövid tárlatvezetéseken, amelyeknél a legkülönfélébb témák kerülnek előtérbe – például többet megtudhatunk a honfoglaló magyarokról, Árpád- és török kori kincsleletekről, a késő középkori kerámiaművességről vagy éppen a legendás Kána faluról.
Az eseményen a klasszikus tudományos-művészeti területek, köztük főleg a régészet és a szobrászat iránt érdeklődők is megtalálják a maguk kedvenceit.
A Zsigmond király idejében földbe került magyar-Anjou címeres selyemkárpit a középkori magyar történelem egyik legbecsesebb emléke.
Az érdeklődők ezúttal a most megújult kiállításban az izgalmas lelet mellett további múltat idéző és napjainkig sok kérdést felvető tárgyat (pl. középkori cipőket) láthatnak, valamint betekintést nyerhetnek az ásatás kulisszatitkaiba is a feltárást vezető régész segítségével.
A megújult kiállítás további „sztárjai”, a gótikus szoborleletek is reflektorfénybe kerülnek: a Szoborhistóriák című, rendhagyó színházi előadáson életre kelnek a múzeum szenzációs relikviái korabeli élőzenével, előadó-művészettel, középkori vásári színjátékkal, miközben betekintést nyerhetünk a leletegyüttes és a korszak történetébe. A szobrokat Egyed Brigitta színész és bohóc szólítja meg, hol gúnyolódik rajtuk, hol viccet csinál belőlük, esetenként mély beszélgetésbe is elegyedik velük.
Az egész napos mulatságból nem maradhat ki a zene sem: a Kackiás Verklis igazi századfordulós hangulatot varázsol a Budai Várba, de annak sem kell aggódnia, aki modernebb zenei hangzásra vágyik, ugyanis Szabó Balázs-szólókoncerttel is készülnek a szervezők.
A részletes program és a jegyinformációk a Facebook-eseménynél és az alábbi linken érhetők el: varmuzeum.hu/budapest-napja-2023
Támogatott tartalom.
Fejléckép forrása: BTM Vármúzeum