"Márk! Van néhány fuvolánk és egy-két énekhangunk" - "mondták" a tanítványok. Fülep Márk kicsit elvonult, talán még imádkozott is, azután "összehegesztette" az aranyfuvoláját csángó tilinkójával, Szokolay Dongó Balázs népi dudáját a templomi orgonával és megdíszítette Dés András minden nemű dobjaival és hangzó bádogkannájával. De még itt nem is végezte be! Átírta Vivaldi vokális vonóit' fuvolákra és furulyákra, s -mintegy ajándékul- orgonajátékával serítette legbajuszosabb' népi betlehemeseinket a mennybe vivő csigalajtorjává! Végül, akik ott voltunk, úgy megteltünk muzsikaszó élményekkel, annyi zsongó gyönyörűséggel indultunk haza, hogy az bizony három koncertnek is becsületére válhatott volna! Köszönhető mindez a szíveket melengető lelkes ifjúságnak valamint három élvonalbeli, európai szintű zene-virtuóznak.
Azon az estén több neves komolyzenei programajánlat is volt Pesten és Budán, amit summásan: nem bánok, mert jól választottam. Amikor a zenésznövendékek élén Fülep Márk egyszerre játszotta Vivaldi versenyműveit (g-moll "Az éjszaka" fuvolaverseny és A négy évszak: "A tél", Fülep saját kadenciájával), miközben lendületes mozdulatokkal dirigálta növendékeiből álló kíséretét - Nota bene átiratainak ősbemutatóját!- akkor mindketten leizzadtunk. Talán be kellett volna hunynom a szemem, hiszen a kórusként megszólaltatott hat-nyolc fuvola (a két mű más létszámmal ment) összhangzása meglehetősen jól sikerült, és a szemre gimnasztikus főszólam, a teljes kíséretével együtt meg tudta őrizni erőteljes, de könnyed röptét a füleknek. A harmóniában mégsem bírtam teljes önfeledtséggel elmerülni, túl karakteres, túl kontrasztos volt a csembaló kíséret. Kétségtelen, egy elektromos hangszer sajnos nem sok finomsággal bír. Ez kicsit elfedte, beárnyékolta a fuvolakórus finom árnyalatait, ízlésesen beállított tónusait, amelyet később a népi betlehemeseknél volt alkalmuk egyedül megmutatni. Mindamellett az előadókat az ihlet, a közönséget az élmény egy másodpercre sem hagyta el. Az összhang megteremtéséért mindenképpen a műsort irányító és az egész estet hangszerelő Fülep Márknak, majd ebbe az atmoszférába közvetlenül belesimuló kollégáinak jár a tisztelet.
A növendékek sürgölődése, a gyertyafényes angyali üdvözlet a Budaörsi Passiójátékból (írta Bató Géza; előadták: Balterer Zsófia, Varga Júlia), a bájos egy-szál-gyermekhang énekbetétek (Varga Júlia és Veréb Csenge) és budaörsi diákok által készített (Kesjár Csaba Általános Iskola tanulói; ötlet: Szabó Tünde) díjnyertes betlehem bemutatása, méltatása sajátosan családias hangulatot teremtett. Az ünnepkört a hétköznapokhoz közelebb hozó Endreffy Géza evangélikus lelkész, házigazda köszöntője és tanítása ezt a közvetlenséget tökéletesen megágyazta és folytatta egyben.
A közel kétórás este zenei élmény tekintetében pazarnak mondható része a műsor második felében bontakozott ki, amely ősi magyar karácsonyi énekekre épült. Hozzá kell tennem, hogy a fuvolakórus mellett meglepő módon megszólaló, elkülönülő népi furulya hangja nagyon élénkítően egészítette ki a fuvolák játékával felépített teret. Az együttes tagjai pedig hangszert-hangszerre váltottak, fuvola- és furulyafélék és apró csengettyűk változatos összeállításában, sőt duadszó mellett még karácsonyi köszöntőt is kántáltak. A fujara-altfuvola-kanna, a gyimesi, moldvai improvizációk az addig fiatalos izgalmaktól visszafogott hangulatot elsöpörték. Igazi örömzene feszítette szét a templom falait, amely nem csak a közönséget oldotta fel, hanem a számtalan feladatától gondterhes Fülep Márkot is. A fuvolaművészről tudtam, hogy elmélyült odaadással közelíti repertoárját, mígnem ugyanazon módon koncertezik, hogy zenei formációkat hoz létre, mint fuvolaegyüttesét, hogy félszáz művet hangszerelt, komponált már, hogy a népzene is éppoly komoly szívügye, mint az írott mai kompozíciók, sőt, a vezénylésbe is belekóstolt már, -szóval a muzsikát keveseknek megadatott több oldal felől közelíti meg-, de hogy orgonához is odaül - az meglepett! Dongó, Dés és Fülep olyan ízes, lendületes vígasságot muzsikáltak körénk, a karzattól az oltárig és vissza, hogy azt leírni aligha lehet. A műsor zárásaként az előadók a közönséggel együtt, a Fel nagy örömre! énekkel (írta Gárdonyi Géza) köszöntötték a közelgő karácsonyt.
Bátran ajánlom mindenkinek, hogy figyelmezzenek azokra a kincses kamra számba menő alkalmakra, ahol ilyen felkészült és igényes előadók egy rangon kínálják a népi örökséget klasszikus darabokkal. Aranyfuvoláról tilinkóra, bádogkannáról marimbára, dudáról orgonára és vissza. Mesterektől tanítványokig, tanítványoktól mesterekig. Olyan konyha ez, ahol az ízek segítik, kiemelik, nemesítik egymás élvezeti értékét. Ez az inspiráló közeg terek és idők metszéspontjában alkot ma is élőt.
2012. december 21. - Budaörs, Evangélikus templom
Vivaldi: g-moll "Az éjszaka" fuvolaverseny
Vivaldi: A négy évszak - "A tél"
Endreffy Géza evangélikus lelkész elmélkedése
Angyali üdvözlet (Jelenet a Budaörsi Passióból. Írta: Bató Géza)
Ősi magyar karácsonyi énekek, improvizációkkal
Km.: Fülep Márk - művészeti vezető és hangszerelés, fuvola (állami Yamaha), fuvolák, furulyák, népi hangszerek (furulya, tilinkók), orgona; Szokolay Dongó Balázs - népi fúvós hangszerek (duda, furulyák, fujara, tilinkó, kaval, tárogató); Dés András - ütőhangszerek; Balterer Zsófia - angyal, Varga Júlia, Veréb Csenge - ének; Óhidiné Pál Judit - csembaló; Varasdy Dávid - marimba; Fuvolaegyüttes (fuvola- és furulyafélék, csengettyűk, harang, ének) tagjai: Varga Katalin, Borosnyay Renka, Gödölléné Heim Anna, Kelló Dóra, Kiss Mária Ágnes, Tóth Szonja, Szijártó Zsófia, Welker Tünde