Plusz

Deák Ferenc és a Vigadó - Érdekességek a Pesti Vigadó történetéből

2022.02.17. 14:00
Ajánlom
Deák Ferenc méltán vált a XIX. századi magyar közélet vezéralakjává: a reformkori országgyűléseken elmondott beszédei, a Batthyány-kormányban vállalt igazságügy miniszteri pozíciója, a passzív ellenállás során vállalt irányítószerepe és végül, a 155 éve aláírt kiegyezés létrehozása, örökre kitörölhetetlenné tették nevét Magyarország történelméből. Lesti Árpád írása.

A Zala megyei Söjtör szülötte Győrben és Pesten végezte jogi tanulmányait, majd jogi gyakorlatának megszerzését követően, megyéje szolgálatába állt. Az 1832. évi országgyűlés idején, előbb az országgyűlési követté választott alispán helyettesének nevezték ki, majd mivel testvére 1833 elején betegsége miatt lemondott az országgyűlési követségről, őt pótolta Pozsonyban az országgyűlésen. Követi munkájának köszönhetően széleskörű kapcsolatrendszerre tett szert, számtalan barátja gyermekének keresztapjává is felkérte.

Szekely-deak-135822.jpg

Székely Bertalan: Deák Ferenc portréja, 1869 (Fotó/Forrás: Pesti Vigadó)

Batthyány Lajos, az első felelős miniszterelnök 1848-ban igazságügy miniszterré terjesztette elő, amelyet elfogadott, így oroszlánrészt vállalt az áprilisi törvények meghozatalában is.

Az első népképviseleti országgyűlésnek Sümeg képviselőjeként lett tagja, így rendszeresen megfordult a tanácskozásoknak helyet adó Redoute-ban, vagyis a Pesti Vigadó elődjének számító épületben.

A szabadságharc bukása után hadbíróság elé idézték, de büntetés nélkül távozhatott. Örökölt kehidai birtokait eladta gróf Széchenyi István családjának, az értékesítés következtében megszabadult a gazdálkodás nyűgjétől, így a földjeiért felajánlott évi 600 birodalmi forintnyi évjáradék – egyéb bevételeivel – biztos megélhetést garantált számára.

A passzív ellenállást, vagyis a közügyektől való elzárkózás éveit pont abban az időszakban töltötte a Pesti Vigadó szomszédságában, amikor maga az épület nem fogadhatott látogatókat.

Ugyanis Pollach Mihály Redoute-jának 1849-es megsemmisítése és Feszl Frigyes Vigadójának 1865-ös megnyitása közti korszak jelentős részét, az egykori Nagyhíd utca másik oldalán található Angol Királynő Szálló második emeletének, 71-es és 72-es szobájában élte át! A közéleti célkitűzésnek megfelelően ugyan tisztséget nem vállalt – akárcsak az ország jelentős része – de élénk társasági életet élt, sorra látogatták barátai, politikustársai és sűrű levelezéseinek köszönhetően, szállodai szobájából irányította a hazai közgondolkodást és készítette elő a kiegyezést a bécsi udvarral.

Tiszteletére, elfogadottságára mindennél jobban jellemző, hogy még életében, 1866-ban átnevezték az otthonául szolgáló Nagyhíd utcát Deák Ferenc utcára, amelyet a mai napig is visel a Pesti Vigadó szomszédságában álló közterület.

 

Fejléckép: Székely Bertalan: Deák Ferenc portréja, 1869 (részlet) / forrás: Pesti Vigadó

Támogatott tartalom.

 

 

Pesti Vigadó

A Pesti Vigadó minden korban a társasági élet központi helyszíneként működött.

Otthonául szolgált Strauss, Liszt, Erkel, Wagner, Bartók, Dohnányi koncertjeinek, a Pesti Műegylet által szervezett első hazai kiállításnak, az első népképviseleti országgyűlésnek ugyanúgy, mint Bleriot XI-es repülőgépe bemutatásának vagy az aktuális korszak legnépszerűbb báljainak.

2014 óta az épület fenntartását és üzemeltetését a Magyar Művészeti Akadémia, mint tulajdonos megbízásából a Pesti Vigadó Nonprofit Kft. biztosítja, amelynek célja továbbra is fenntartani, és megőrizni a közönség számára e kulturális sokféleséget és a magas művészeti színvonalat.

Az elmúlt években megvalósult rendezvények minősége és a látogatottsági adatok azt bizonyítják, hogy sikerült ismét a magyarországi kulturális és turisztikai életben korábban méltán elfoglalt pozíciójába visszahelyezni a Főváros szívében található Pesti Vigadót!

Legolvasottabb

Zenés színház

Művészeit díjazta a Magyar Állami Operaház az évadzáró gálán

308 operaházi, 63 Eiffel műhelyházas és 9 Erkel színházi nagytermi előadásán mintegy 300 ezer nézőt fogadott 141. évadában a Magyar Állami Operaház. Az intézmény a Csillagóra gálán díjátadóval összegezte az évadot, ami azonban még augusztus közepéig tart.
Klasszikus

Hat magyar zongorista vehet részt a Bartók Világverseny élő fordulóiban

A több mint 51 ezer euró (20 millió forint) összdíjazású, zongoristáknak rendezendő szeptemberi megmérettetés rangos nemzetközi zsűrijének elnöke a New York-i Juilliard School tanszékvezetője, Yoheved Kamplinsy lesz.
Klasszikus

„Ha nagy művészek mellett állsz a színpadon, az megváltoztatja a perspektívádat” – beszélgetés Abouzahra Amira hegedűművésszel

Kisgyerekkora óta ismeri a hazai közönség a fiatal hegedűművészt, Abouzahra Amirát, aki idén az MVM Zrt. által támogatott Junior Prima díjban részesült magyar zeneművészet kategóriában.
Vizuál

Magyar Mozgókép Fesztivál: a Hogyan tudnék élni nélküled? kapta a legjobb játékfilm díját

Orosz Dénes zenés vígjátékát több kategóriában is elismerték. A szemle gáláján díjat érdemelt ki többek között a Véletlenül írtam egy könyvet, a KIX, a Holnap meghalok, a Cipők és Paták, valamint az Ők tudják, mi a szerelem című alkotás is.
Zenés színház

15 sor zenés színház: Együtt! – Szentivánéji álom

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő írás a Magyar Állami Operaház és négy művészeti egyetem Együtt! című produkciójáról szól. 15 sor zenés színház.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Plusz magazin

Tradíció és innováció

Az Oszakai Világkiállítás az első olyan expó, amelyet mesterségesen kialakított szigeten rendeznek meg, Yumeshimán. Összeállításunkban az Oszakai Világkiállítás Magyar Pavilonjának nyári programjaiból szemezgetünk.
Plusz ajánló

Összehozunk a nyárral – megjelent az új Fidelio

Részletes programbontásokkal, hírekkel, ajánlókkal és interjúkkal megjelent a Fidelio 2025. július-augusztusi száma. Az ingyenes magazin megtalálható országszerte, az ismert terjesztési pontokon, és az online verzió is elérhető!
Plusz interjú

Népművészetből designer menyasszonyi álomruha – beszélgetés Benes Anita divattervezővel

A Hagyományok Háza Folk Fashion – Divat a folklór című egyedülálló kiállítása révén igazán közelről ismerhetjük meg a magyar népművészet és a divat különleges, időtálló kapcsolatát. A tárlaton a nemzetközileg elismert designer menyasszonyiruha-márka, a Daalarna is képviselteti magát.
Plusz ajánló

70 ingyenes program a Déryné Fesztiválon

A világszínpadokat meghódító Bogányi Gergelytől a 30 éves Söndörgő együttesig – több mint 70 ingyenes programmal pezsdíti fel a nyarat a Déryné Fesztivál
Plusz ajánló

Megőrizni és továbbgondolni – elindult a Vigadó Podcast Megyesi Balázzsal

A magyar kulturális élet meghatározó alakjainak bemutatását tűzte ki céljául az újonnan elindult csatorna, amelynek házigazdája Megyesi Balázs műtárgyszakértő. A Vigadó Podcast első adásaiban Turi Attilát, valamint Szemadám Györgyöt látták vendégül.