Plusz

Diákcsínyből vált kiállítási tárgy

2017.05.22. 09:53
Ajánlom
Bámulatos, micsoda művészetelméleti kérdéseket feszegethet egy kiállításon felejtett ananász.

Minimalizmus, modern, posztmodern, ready-made – nehéz eligazodni a mai kaotikus művész és álművész világban, ahol nemhogy folyamatosan megkérdőjeleződik, mi a művészet, de néhány alkotó egyenesen ezzel játszva űz gúnyt a közönségből és magából. Egy múzeumba vagy kiállításra belépve legtöbbször viszont mégis az a megnyugtató érzésünk támadhat, hogy amit ott látunk a falon vagy a vitrinben, az bizonyára átesett bizonyos szűrőkön, és valamilyen szempontból érdemes a csodálatunkra, vagy legalábbis a kíváncsiságukra.

Néha viszont még a látogatók is hoppon maradnak.

Tavaly a San Franciscó-i Modern Művészetek Múzeumában esett meg, hogy egy ottfelejtett szemüveget műtárgynak néztek – a mostani eset pedig kísértetiesen hasonlít erre.

Ruairi Gray, a skóciai Robert Gordon University hallgatója próbálta barátjával megviccelni a látogatókat és az egyetemen kiállítást szervezőket: vásárolt egy ananászt a közeli szupermarketben (egyébként 1 fontért), amit otthagyott az iskola Look Again nevű kiállításának közepén. Négy nap múlva tértek vissza a kiállításra, és minden bizonnyal meglepődve és teli szájjal röhögve tapasztalták, hogy a hátrahagyott ananászt vitrinbe tették, azaz kiállítási tárggyá változott.

Megláttam egy üres kiállítási helyet és úgy döntöttem megnézem, meddig marad ott ha odateszek valamit - és hogy az emberek elhiszik-e hogy az művészet.

– nyilatkozta az egyébként üzleti informatikusnak tanuló Gray. A kiállításért felelős kulturális asszisztens a történtekre reagálva azt nyilatkozta: biztos nem ő a felelős, ugyanis allergiás az ananászra. Ráadásul a vitrinek olyan nehezek, hogy ha akarta sem tudta volna ő maga üveg mögé helyezni a gyümölcsöt. Elég béna magyarázat, főleg ha belegondolunk az örök művészetelméleti kérdésbe, amit ez az egyszerű csíny feszeget: mi is a művészet? Illetve ha valamit kiállítanak, az művészet-e? Mert ha egy piszoár lehet az, akkor akár egy ananász is. Szóval magyarázkodás helyett elég lett volna erre felhívni a figyelmet, így akár a csínyt megfordítva Gray a tettesből máris a vicc áldozata vált volna. Vagy inkább művész, akinek első alkotása máris kiállításra került. A posztmodern kelgyó enfarkába harapott.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták 2024-ben a Prima Primissima Díjakat

A neves elismerést idén is tíz kategóriában vehették át a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
Vizuál

Jókislány – Nicole Kidman az utóbbi idők egyik legemlékezetesebb alakítását nyújtja új filmjében

A középkorú főnököt alakító Nicole Kidman ifjú gyakornokával folytatott románcban éli ki életközepi válságát. De vajon ki játszik kivel? A Jókislány című erotikus thriller 2025-ben kerül a hazai mozikba, az ADS Service forgalmazásában.
Klasszikus

A zene (majdnem) mindenkié

A zene egyszerre hat jótékonyan a testünkre és a lelkünkre, a jó dolgok pedig attól lesznek igazán értékesek, ha megosztjuk őket. A lehető legtöbb emberrel, önzetlenül, ingyen.
Könyv

Grecsó Krisztián: A gyerek felől nyitunk az irodalom felé

Különleges, nem mindennapi feladatot vállalt Grecsó Krisztián író azzal, hogy rendhagyó irodalomórákat tart a középiskolás korosztálynak a Müpa zászlóterében. A négy alkalomból álló sorozat keretében az alkotás és az énkeresés viszonyáról mesél.
Színház

Mennyből a kuckó – A HEROSZ Állatotthon és a Vörösmarty Színház színész-keresztszülők segítségével keres új otthont az elhagyott állatoknak

A Vörösmarty Színház és a székesfehérvári HEROSZ Állatotthon közös karácsonyi kampányt indít, Mennyből a kuckó! címmel. A közös mentorprogram keretében a teátrum színművészei segítenek a menhely állatainak szerető otthont találni karácsonyra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz hír

Ők kapták 2024-ben a Prima Primissima Díjakat

A neves elismerést idén is tíz kategóriában vehették át a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
Plusz hír

Bekövetkezett, amitől tartottak: eltűnt a Süsüt ábrázoló műemlék Csukás István sírjáról

A Farkasréti temető művészparcellájában található síremlékről eltűnt az a bronzszobor, amelyet két évvel ezelőtt avattak fel a 2020-ben elhunyt Nemzet Művésze emlékére, a költészet napja alkalmából. A műalkotást Pintér Attila készítette, aki tőlünk értesült a történtekről.
Plusz ajánló

Adventi kincskeresés és manóvadászat

„Lassulj le és töltődj fel velünk!” – javasolják a fővárosi SlowXmas 2024 szervezői. Idén hetedik alkalommal fogtak össze Budapest ikonikus utcái, hogy ünnepivé tegyék az adventi várakozást.
Plusz ajánló

Téli Élménypark Budapesten LEGO-villamossal és jégpályával

December 7-én a budapesti Városháza Téli Élményparkjába is megérkezik a Mikulás, lehet vele fotózkodni, szelfizni és még korcsolyázni is. A Fővárosi Önkormányzat Budapest Brand projektirodája további élményeket, programokat is kínál a családoknak – ünnepi ráhangolódással.
Plusz hír

Előadóművészeket és pedagógusokat díjazott az Artisjus

A szerzői egyesület olyan előadóművészeket díjaz, akik rendszeresen tűznek műsorukra kortárs magyar műveket, valamint olyan pedagógusokat ismer el a díjjal, akik kiemelkedően fontos munkát végeznek a zene és az irodalom oktatásában.