Minimalizmus, modern, posztmodern, ready-made – nehéz eligazodni a mai kaotikus művész és álművész világban, ahol nemhogy folyamatosan megkérdőjeleződik, mi a művészet, de néhány alkotó egyenesen ezzel játszva űz gúnyt a közönségből és magából. Egy múzeumba vagy kiállításra belépve legtöbbször viszont mégis az a megnyugtató érzésünk támadhat, hogy amit ott látunk a falon vagy a vitrinben, az bizonyára átesett bizonyos szűrőkön, és valamilyen szempontból érdemes a csodálatunkra, vagy legalábbis a kíváncsiságukra.
Tavaly a San Franciscó-i Modern Művészetek Múzeumában esett meg, hogy egy ottfelejtett szemüveget műtárgynak néztek – a mostani eset pedig kísértetiesen hasonlít erre.
Confunden una pia en una exposicin con una obra de arte y la colocan en una vitrina https://t.co/xt2R38Lkdd pic.twitter.com/77rXyEzfKO
Antena3Noticias (@A3Noticias) May 10, 2017
Ruairi Gray, a skóciai Robert Gordon University hallgatója próbálta barátjával megviccelni a látogatókat és az egyetemen kiállítást szervezőket: vásárolt egy ananászt a közeli szupermarketben (egyébként 1 fontért), amit otthagyott az iskola Look Again nevű kiállításának közepén. Négy nap múlva tértek vissza a kiállításra, és minden bizonnyal meglepődve és teli szájjal röhögve tapasztalták, hogy a hátrahagyott ananászt vitrinbe tették, azaz kiállítási tárggyá változott.
Megláttam egy üres kiállítási helyet és úgy döntöttem megnézem, meddig marad ott ha odateszek valamit - és hogy az emberek elhiszik-e hogy az művészet.
– nyilatkozta az egyébként üzleti informatikusnak tanuló Gray. A kiállításért felelős kulturális asszisztens a történtekre reagálva azt nyilatkozta: biztos nem ő a felelős, ugyanis allergiás az ananászra. Ráadásul a vitrinek olyan nehezek, hogy ha akarta sem tudta volna ő maga üveg mögé helyezni a gyümölcsöt. Elég béna magyarázat, főleg ha belegondolunk az örök művészetelméleti kérdésbe, amit ez az egyszerű csíny feszeget: mi is a művészet? Illetve ha valamit kiállítanak, az művészet-e? Mert ha egy piszoár lehet az, akkor akár egy ananász is. Szóval magyarázkodás helyett elég lett volna erre felhívni a figyelmet, így akár a csínyt megfordítva Gray a tettesből máris a vicc áldozata vált volna. Vagy inkább művész, akinek első alkotása máris kiállításra került. A posztmodern kelgyó enfarkába harapott.