Plusz

Eckhardt Mária, Medveczky Ádám és Rost Andrea is a kitüntetettek között

2018.03.16. 12:06
Ajánlom
Március 15-én adták át a tudományos élet kiemelkedő képviselőinek elismerésére alapított Széchényi-díjat, illetve a Magyar Érdemrend középkeresztjének polgári tagozatát.

Széchenyi-díjat adományozott:

DR. BITSKEY ISTVÁN, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kara Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézetének professor emeritusa részére a régi magyar irodalom, a reneszánsz és a barokk korszak, valamint Pázmány Péter korának, illetve életművének bemutatása területén folytatott példaértékű, nemzetközileg is elismert tudományos kutatói-oktatói pályája, továbbá a debreceni irodalomtudományi képzés magas színvonalához hozzájáruló, széles körű oktatás- és tudományszervező tevékenysége elismeréseként;

ECKHARDT MÁRIA Erkel Ferenc- és Szabolcsi Bence-díjas zenetörténész, karnagy, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont nyugalmazott alapító igazgatója és volt tudományos igazgatója részére a magyar és nemzetközi Liszt-kutatás kiemelkedő egyéniségeként elért jelentős eredményei, valamint a zeneszerző életművének bemutatását, illetve népszerűsítését szolgáló kimagasló színvonalú intézményvezetői munkája elismeréseként;

ECKHARDT MÁRIA

ECKHARDT MÁRIA (Fotó/Forrás: OSZK)

Életrajz

ECKHARDT MÁRIA Erkel Ferenc- és Szabolcsi Bence-díjas zenetörténész, karnagy 1943. szeptember 26-án született Budapesten.

1966-ban a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán (ma Egyetem) szerzett diplomát a középiskolai énektanár- és karvezetőképző tanszakon. 1966-tól 1973-ig az Országos Széchényi Könyvtár Zeneműtárában könyvtáros, tudományos munkatárs volt, mellette énektanárként is dolgozik.

Az OSZK-ban a gazdag Liszt-anyag katalogizálásával bízták meg, a zeneszerző életművét mélyebben megismerve vált annak szakértőjévé, Liszt Ferenc elkötelezett hívévé.

1973 és 1986 között a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézetében a Magyar Zenetörténeti Osztály tudományos munkatársa, 1983-tól csoportvezetője volt. 1986-tól a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolához tartozó Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont alapító igazgatója, 2009-től főtanácsos, tudományos igazgató volt.

1970-ben létrehozta az Országos Széchényi Könyvtár Énekkarát, amelynek vezetője is volt. Kutatási területe: Liszt Ferenc élete és munkássága, Liszt kortársai és tanítványai, valamint a 19. századi magyar zenetörténet, zenei intézménytörténet. Számos publikációja jelent meg e témakörben.

1986-ban Erkel Ferenc-, 2004-ben Szabolcsi Bence-díjat kapott.

DR. HAMZA GÁBOR, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara Római Jogi és Összehasonlító Jogtörténeti Tanszékének egyetemi tanára részére a római magánjog továbbélésének és a magánjog fejlődéstörténetének kutatásában elért kiemelkedő, világszerte elismert tudományos eredményei elismeréseként;

DR. HOPPÁL MIHÁLY, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézete Etnológiai Osztályának tudományos tanácsadója, az Európai Folklór Intézet alapítója és volt igazgatója részére a sámánizmus kultúrájának kutatásában elért, a magyar őstörténet feltárása szempontjából is kiemelten fontos eredményei, valamint a folklór szimbolikájának elemzése, az amerikai diaszpóra-magyarság életének vizsgálata, illetve az etnoszemiotika területén végzett jelentős tevékenysége elismeréseként;

Magyarország köztársasági elnöke nemzeti ünnepünk alkalmából a

Magyar Érdemrend középkeresztje polgári tagozata

kitüntetést adományozza:

KÁEL CSABA Nádasdy Kálmán-díjas rendező, érdemes művész, a Művészetek Palotája vezérigazgatója részére a 2017. évi budapesti FINA vizes világbajnokság ünnepélyes megnyitójának megrendezése során, valamint a magyar kultúra nemzetközi népszerűsítése érdekében végzett magas színvonalú munkája elismeréseként;

MEDVECZKY ÁDÁM Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas karmester, érdemes művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a Magyar Állami Operaház örökös tagja, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem címzetes tanára részérea magyar klasszikus zeneművészet nemzetközi rangját emelő, kivételes szakmai alázattal és elkötelezettséggel végzett művészi munkája elismeréseként;

medveczky adam

medveczky adam

ROST ANDREA Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas operaénekes, érdemes művész, a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagja részére a világ legrangosabb operaszínpadain és koncertpódiumain is páratlanul sikeres, rendkívül gazdag repertoárt magába foglaló művészi pályája elismeréseként;

DR. VÁMOSSY FERENC Széchenyi-díjas építész, építészettörténész, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Kara Építészettörténeti és Műemléki Tanszékének professor emeritusa részérea a magyar építészeti kultúra érdekében több mint hat évtizede végzett szerteágazó kutatói, publikációs, szerkesztői és oktatói tevékenysége elismeréseként;

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Bálint András: „Az elmúláshoz való viszonyomat próbálom megélni Kosztolányi segítségével”

A Radnóti Színház Keres Emil Próbatermében látható a Kosztolányi, Bálint András legújabb estje. A Kossuth-díjas művész nem először bújik a magyar irodalom fontos alakjainak bőrébe – erről is kérdeztük.
Zenés színház

Új zenés színház jön létre az Erkel Színház épületében január 1-től

A november 28-án megjelent Magyar Közlöny szerint a kormány „új, önálló, állami fenntartású színházat” hoz létre, amely az Erkel Színház épületében üzemel majd. Lapértesülések szerint már meg is vannak az intézmény leendő vezetői.
Klasszikus

A Hegedű Ünnepe: Három nap, amikor a zene szíven talál

Koncertkavalkád és ikonikus művek magyar hegedűművészek kiválóságainak előadásában – a Concerto Budapest így ünnepli ezt a csodálatos hangszert 2025. január 17. és 19. között az évad legnagyobb tematikus fesztiválján a Zenakadémián és a BMC-ben.
Plusz

Az etnográfia atyamestere – Herman Ottó-kiállítást rendez a Néprajzi Múzeum az Országgyűlési Múzeummal együttműködésben

Herman Ottó születésének százkilencvenedik, halálának száztizedik évfordulója alkalmából „legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk” címmel nyílik meg decemberben a Néprajzi Múzeum és az Országgyűlési Múzeum új kiállítása.
Klasszikus

Bogányi Gergely: „Bátran feszegethettem a fagott határait”

Az Erdődy Kamarazenekar jubileumi koncertjének szólistája Bogányi Gergely zongoraművész, az MMA rendes tagja, akivel egy vidám Chopin-darabról, nagy intenzitású fagottversenyéről és az Egység imájának ősbemutatójáról is beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz magazin

KÉP-regény: Nem mind arany

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal a Puskás Múzeum kapcsán arról ír, hogyan készített lesifotót Puskás Öcsiről.
Plusz interjú

Az ünnepvárás lehetőség, hogy kapcsolódjunk a hagyományokhoz és a közösséghez – karácsonyváró beszélgetés Both Miklóssal

A Hagyományok Háza életében a karácsonyi ünnepvárás az év legmeghittebb időszaka. Az idén december 6. és 8. között megrendezésre kerülő Ünnepváró Forgatag kapcsán Both Miklóssal, az intézmény főigazgatójával beszélgettünk.
Plusz interjú

Az etnográfia atyamestere – Herman Ottó-kiállítást rendez a Néprajzi Múzeum az Országgyűlési Múzeummal együttműködésben

Herman Ottó születésének százkilencvenedik, halálának száztizedik évfordulója alkalmából „legzseniálisabb s legmagyarabb tudósunk” címmel nyílik meg decemberben a Néprajzi Múzeum és az Országgyűlési Múzeum új kiállítása.
Plusz ajánló

Meseszép adventi vásár Savoyai Jenő és Mária Terézia egykori kastélyában, a Schloss Hofban

Schloss Hof Mária Terézia és férje, Lotaringiai Ferenc István kedvelt tartózkodási helyszíne volt. A 2001-ben elkezdett átfogó felújítási munkálatok köszönhetően a birtok ma régi fényében pompázik a Schönbrunn Group társaság üzemeltetésében.
Plusz hír

Igazi példaképek, akik az adottságot tehetséggé formálják - elindult a Mester-M Díj idei pályázata

Idén – a tavalyi jelölések alapján – tizenhárom Mester-M Díjat osztott ki a MOL–Új Európa Alapítvány. A díjazottak közül három zenepedagógust kérdezett a Fidelio a mester-tanítvány kapcsolatról is.