Plusz

Egy ismeretlen zenei hagyomány

2011.10.07. 23:14
Ajánlom
A 2010/2011-es tanévben a dél-amerikai Bolíviában, az indián leszármazottak körében töltött önkéntesként egy évet Szádeczky-Kardoss Géza zenetanár.

Az ő meghívására nyáron látogatóba indultunk, hogy az ottani zeneiskola életébe betekintést nyerjünk, és természetesen Bolívia egyéb szépségeit is megtekintsük. Utunk során a vártnál is nagyobb zenei élményben volt részünk, amelyet most szeretnék a hazai zenebarátokkal megosztani.

Miért pont Bolíviára esett egy zenetanár választása? Egy olyan különleges zenei hagyomány iránti érdeklődés, amelynek gyökerei a 17. századig nyúlnak vissza. Ekkor érkeztek Bolíviába a főként spanyol jezsuiták, hogy Dél-Amerika lakosságát misszionálják, s ennek során a kereszténység hitvilágát közös nyelv híján - az akkori kor szokásaihoz mérten szolíd eszközökkel - korabarokk zenéjükön keresztül igyekeztek eljuttatni az indián bennszülöttekhez. A nép azonban a jezsuiták 1767-es elűzése után is tovább ápolta a virágzó zenei kultúrát egészen a 19. századig. Az időközben feledésbe merült hagyományt kb. két évtizede újra felfedezték és kétévente fesztiválokkal is éltetik. Ennek szervezője, az APAC (Asociacion Pro Arte y Cultura) 2008-ban bocsátott ki egy leírást, amelynek alapján a következő ismertetőt összeállítottam:

A Chiquitania területén 1691 és 1767 között létrehozott hat jezsuita missziót (San Javier, Concepción, San Ignacio, Santa Ana, San Rafael és San Miguel) és azok templomait az UNESCO 1991-ben a Világörökség részévé nyilvánította. A chiquitó falvak a kicsit régebben misszionált Moxos területével együtt (1681 - 1767) a nemzeti és regionális kulturális örökség egyik legfontosabb értékét őrzik, ugyanis a fent említett missziókban a jezsuita templomok restaurálása folyamán fedezték fel azok zenei gazdagságát: Chiquitaniából több mint 5000 egyházzenei darab, Moxoból másik 4000 kotta került elő, amelyek 17-18. századi európai vagy éppen helyi bennszülött zeneszerzők tollából származnak.

Az 1990-es években egy önkéntesekből álló csapat fejében megfordult, hogy a szépség megőrzésére és a gazdag zenei archívumok anyagának terjesztésére nemzetközi zenei fesztivált szervezzenek, amelyeknek a helyszínét az itteni hatalmas templomok szolgáltatnák. Habár ez a cél nem utolsósorban abban az alapvető gondolatban gyökeredzett, hogy felébressze a bolíviai polgárokban saját történelmi hagyományuk fontosságát (amely tulajdonképpen a kulturális identitás magva egy régi jezsuita misszió közkinccsé-tételének értelmében), emellett a világ távolabbi pontjairól érkező résztvevőknek Bolívia egy még ismeretlen oldalát tárja fel, amely a kulturális örökség számtalan tartópillérét foglalja magában. Az 1996 óta kétévente megrendezésre kerülő Fesztivál az egyik legfontosabb kulturális program Bolíviában.

Piotr Nawrot, a lengyel származású verbita atya fáradhatatlanul dolgozik az ott talált zenei anyag kiadásán, amelynek visszaállítása a sokszor moly- és egérrágta kottákból komoly zenetudósi feladat. Nagy örömünkre a 2010-es Nemzetközi Amerikai Reneszánsz- és Barokkzenei Fesztivál teljes anyagát megkaptuk tőle, s egy misén alkalmunk nyílt elénekelni - egy „ad hoc" ötletnek köszönhetően a partitúra zenekari szólamait elhagyva - az arrafelé legközismertebb jezsuita barokk mester, Domenico Zipoli (1688-1726) miséjének Kyrie tételét is. Bolíviai tartózkodásunk utolsó napján Nawrot atya az eddig általa kiadott partitúrákkal is megajándékozott és a terjesztésükre buzdított minket. Igyekszünk is az ottani jezsuita barokk zenét minél szélesebb hazai körben ismertté tenni és felkelteni iránta az érdeklődést, továbbá megfordult a fejünkben, hogy - mivel a 2012-es fesztivál jelentkezési határidejét már lekéstük - a 2014-es régi zene fesztiválra jelentkezzünk. Legközelebb (a pontos időpont még megbeszélés alatt áll) a tabáni Szt. Katalin-templomban szeretnénk egy ízelítőt tartani egy a bolíviai barokk művekből összeállított zenei csokorral, amelyre minden érdeklődőt szeretettel várunk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

A világ legrondább operaházai

Ha valaki operába megy, valószínűleg arra számít, hogy csodás márványcsarnokok, klasszicista szobrok, freskók, aranyozott díszítések veszik majd körül. Most azonban öt különösen csúf operaházat gyűjtöttünk össze.
Színház

A Loupe-pal készít közös bemutatót a Városmajori Szabadtéri Színpad, íme a 2026-os évad kínálata

A függőségek témáját járja körül a Horváth János Antal rendezésében készülő előadás, amelynek júliusi alkalmai már most teltházasok, viszont már meghirdetett a színházi társulás egy szeptemberi időpontot is.
Zenés színház

„Rekordkísérletre” készül az MRME a 2026-os Budapesti Wagner-napokon – a Ring új dimenzióban tér vissza a Müpába

A 2026-os Budapesti Wagner-napok a Magyar Rádió Művészeti Együttesei (MRME) számára nem csupán jubileumot, hanem egy mérföldkövet is jelent: a fesztivál történetének egyik legambiciózusabb vállalkozására készülnek.
Vizuál

Aki az álmait valósággá festette – a különleges roma festő, Omara munkáiból nyílt átfogó kiállítás

A 20-21. század egyik legmeghatározóbb magyarországi roma festőnője, Omara (Oláh Mara, 1945–2020) életművéből rendezett átfogó kiállítást a Longtermhandstand, ahol –a galéria történetében először – mindkét emeletet a tárlatnak szentelték.
Színház

Közeleg az OSZT Debrecenben – ők fognak zsűrizni!

Holpár Anna kritikus, Adorján Beáta dramaturg, Barabás Árpád, Ráckevei Anna, Peller Károly, Seregi Zoltán, Sirkó László és Ács Petra színművészek alkotják a 2026-os Országos Színházi Találkozó zsűrijét.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz interjú

A hátsó padsorból a katedráig – Izing Máté Antal, a Mester-M díjazottja

Diákok tucatjait vezeti országos és nemzetközi versenyek döntőjébe, miközben a tantermi oktatást terepgyakorlatokkal, tanulmányutakkal és életre szóló élményekkel egészíti ki. Izing Máté Antal, a Mester-M Díj kitüntetettje.
Plusz hír

Nagy Ervin: „Nekem nem fér bele a Mi jövünk, meg a Ti jöttök kategória”

Az Inga ZaccPerKávé műsorában beszélt a kultúra helyzetéről és jövőbeli terveiről Nagy Ervin kultúráért felelős államtitkár, a Tisza Párt országgyűlési képviselője. Az interjú során szóba került Vidnyánszky Attila személye és az SZFE helyzete, valamint az NKA is.
Plusz hír

Jászberényi Sándor kezdeményezésére gyűjtenek pénzt Majercsik Péter cambridge-i tanulmányaira

A gyűjtésen már több mint 52 ezer font összejött, de még a szükséges összeg alig 30 százaléka hiányzik. Majercsik Péter ókortörténész ugyanis felvételt nyert a világhírű egyetem doktori képzésére, viszont annak költségeit nem tudná állni.
Plusz interjú

„A gyerekek nagyon tisztán látják a pedagógust” – Dr. Konczné Dr. Jámbrik Katalin, a Mester-M díjazottja

Munkássága kiváló példája annak, hogyan tehető népszerűvé, izgalmassá, aktuálissá és mindenki által elérhetővé a természettudományos műveltség. Diákjait nemcsak hazai és nemzetközi szaktárgyi versenyek döntőjébe juttattja el, hanem állandó résztvevői innovációs versenyeknek is. Dr. Konczné Dr. Jámbrik Katalin biológiatanár, a MOL – Új Európa Alapítvány által adományozott Mester-M Díj kitüntetettje.
Plusz ajánló

Újpalota napja – minden generációnak

Június 13-án, szombaton 32. alkalommal rendezik meg Újpalota napját a XV. kerületben. A Nemzedékek parkjában 10 órakor kezdődnek az ingyenes gyermekrendezvények, egyebek mellett arcfestéssel és hajfonással várják az érdeklődőket. A programsorozatot a Kaukázus és a HOOLIGANS koncertje zárja.