Plusz

Egy ismeretlen zenei hagyomány

2011.10.07. 23:14
Ajánlom
A 2010/2011-es tanévben a dél-amerikai Bolíviában, az indián leszármazottak körében töltött önkéntesként egy évet Szádeczky-Kardoss Géza zenetanár.

Az ő meghívására nyáron látogatóba indultunk, hogy az ottani zeneiskola életébe betekintést nyerjünk, és természetesen Bolívia egyéb szépségeit is megtekintsük. Utunk során a vártnál is nagyobb zenei élményben volt részünk, amelyet most szeretnék a hazai zenebarátokkal megosztani.

Miért pont Bolíviára esett egy zenetanár választása? Egy olyan különleges zenei hagyomány iránti érdeklődés, amelynek gyökerei a 17. századig nyúlnak vissza. Ekkor érkeztek Bolíviába a főként spanyol jezsuiták, hogy Dél-Amerika lakosságát misszionálják, s ennek során a kereszténység hitvilágát közös nyelv híján - az akkori kor szokásaihoz mérten szolíd eszközökkel - korabarokk zenéjükön keresztül igyekeztek eljuttatni az indián bennszülöttekhez. A nép azonban a jezsuiták 1767-es elűzése után is tovább ápolta a virágzó zenei kultúrát egészen a 19. századig. Az időközben feledésbe merült hagyományt kb. két évtizede újra felfedezték és kétévente fesztiválokkal is éltetik. Ennek szervezője, az APAC (Asociacion Pro Arte y Cultura) 2008-ban bocsátott ki egy leírást, amelynek alapján a következő ismertetőt összeállítottam:

A Chiquitania területén 1691 és 1767 között létrehozott hat jezsuita missziót (San Javier, Concepción, San Ignacio, Santa Ana, San Rafael és San Miguel) és azok templomait az UNESCO 1991-ben a Világörökség részévé nyilvánította. A chiquitó falvak a kicsit régebben misszionált Moxos területével együtt (1681 - 1767) a nemzeti és regionális kulturális örökség egyik legfontosabb értékét őrzik, ugyanis a fent említett missziókban a jezsuita templomok restaurálása folyamán fedezték fel azok zenei gazdagságát: Chiquitaniából több mint 5000 egyházzenei darab, Moxoból másik 4000 kotta került elő, amelyek 17-18. századi európai vagy éppen helyi bennszülött zeneszerzők tollából származnak.

Az 1990-es években egy önkéntesekből álló csapat fejében megfordult, hogy a szépség megőrzésére és a gazdag zenei archívumok anyagának terjesztésére nemzetközi zenei fesztivált szervezzenek, amelyeknek a helyszínét az itteni hatalmas templomok szolgáltatnák. Habár ez a cél nem utolsósorban abban az alapvető gondolatban gyökeredzett, hogy felébressze a bolíviai polgárokban saját történelmi hagyományuk fontosságát (amely tulajdonképpen a kulturális identitás magva egy régi jezsuita misszió közkinccsé-tételének értelmében), emellett a világ távolabbi pontjairól érkező résztvevőknek Bolívia egy még ismeretlen oldalát tárja fel, amely a kulturális örökség számtalan tartópillérét foglalja magában. Az 1996 óta kétévente megrendezésre kerülő Fesztivál az egyik legfontosabb kulturális program Bolíviában.

Piotr Nawrot, a lengyel származású verbita atya fáradhatatlanul dolgozik az ott talált zenei anyag kiadásán, amelynek visszaállítása a sokszor moly- és egérrágta kottákból komoly zenetudósi feladat. Nagy örömünkre a 2010-es Nemzetközi Amerikai Reneszánsz- és Barokkzenei Fesztivál teljes anyagát megkaptuk tőle, s egy misén alkalmunk nyílt elénekelni - egy „ad hoc" ötletnek köszönhetően a partitúra zenekari szólamait elhagyva - az arrafelé legközismertebb jezsuita barokk mester, Domenico Zipoli (1688-1726) miséjének Kyrie tételét is. Bolíviai tartózkodásunk utolsó napján Nawrot atya az eddig általa kiadott partitúrákkal is megajándékozott és a terjesztésükre buzdított minket. Igyekszünk is az ottani jezsuita barokk zenét minél szélesebb hazai körben ismertté tenni és felkelteni iránta az érdeklődést, továbbá megfordult a fejünkben, hogy - mivel a 2012-es fesztivál jelentkezési határidejét már lekéstük - a 2014-es régi zene fesztiválra jelentkezzünk. Legközelebb (a pontos időpont még megbeszélés alatt áll) a tabáni Szt. Katalin-templomban szeretnénk egy ízelítőt tartani egy a bolíviai barokk művekből összeállított zenei csokorral, amelyre minden érdeklődőt szeretettel várunk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Klasszikus

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz hír

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.
Plusz interjú

Mindenek újulnak – Berecz András a legtökéletesebb hangszerről, természetességről és fényjelekről

Az énekes, mesemondó Berecz András néprajzi, antropológiai természetű fotókat is készít évtizedek óta. Emellett a Mindenek újulnak – Tisztelet Kodály Zoltánnak című előadáson is találkozhat vele a közönség május 10-én este 19 órakor a Pesti Vigadóban.
Plusz hír

Diákok és hobbizenészek is színpadra lépnek a Magyar Zene Háza Fringe-programjában

A tavalyi nagy siker után 2025 elején ismét meghirdette Fringe programját a Magyar Zene Háza. A március végi határidőig közel kétszázan jelentkeztek, közülük huszonhét produkció kap lehetőséget arra, hogy bemutatkozzon a Zene Házában.
Plusz interjú

A legmagasabb szintű érzésátadás – EDDA Művek a Margitszigeti Színházban

Séta a múltban – ez a címe az EDDA Művek június 21-i koncertjének, amellyel az ikonikus rockegyüttes a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon lép fel. Exkluzív interjú készült Pataky Attilával az EDDA több mint ötvenéves történetéből.
Plusz ajánló

Tavaszi megújulás Kodály Zoltánnal és Berecz Andrással a Pesti Vigadóban

Berecz András Mindenek újulnak – Tisztelet Kodály Zoltánnak című előadás során Kodály-kórusművek, népdalok és cimbalommuzsika köszönti a tavaszt a Pesti Vigadóban, május 10-én.