31. alkalommal változik a Budavári Palota a hagyományőrző kézművesség legkiválóbb képviselőinek találkozóhelyévé augusztus 17. és 20. között. Az egyedülállóan sokszínű, nemzetközi fesztiválon a több mint 800 hazai és határon túli mester mellett évek óta vendégül látnak külföldi kézműveseket is, idén hét vendég ország képviselteti magát. A díszvendég Mongólia mellett jelen lesznek jakut-földi, Szahalin-szigeteki, üzbég, kínai, tadzsik, kirgiz, türkmén, kazahsztáni és algériai mesterek is.
Tudja, kik azok a halbőrvarrók?
A már sokak által jól ismert Mesterségek Ünnepére ellátogatók azt is megtudhatjuk, kik azok a szahák, megismerkedhetnek az egyik leghíresebb jakut mamutcsont faragóval és mesterségével, találkozhatnak üzbég szőnyegszövővel, mongol íjkészítővel, türkmén selyemfestővel és betekintést nyerhetnek abba, hogy hogyan készítenek halbőrből táskát, pénztárcát, szemüvegtokot a Szahalin-szigetekről érkező nyivh, orok és ainu mesterek.
Párnavégek díszei
A rendezvény kiemelt témája a hímzés, a magyar népi díszítőművészet egyik leggazdagabb és legváltozatosabb ága. A Mesterségek Ünnepe hímző műhelyeiben tájegységenként mutatják be azt a sokszínűséget, amit a népi és úri hímzésben alapanyag, motívumkincs és öltéstechnika tekintetében tapasztalhatunk.
A reformáció 500 éves évfordulójának alkalmából a programokban és a tárgyi kiállítók körében is kitüntetett figyelmet kapnak a protestáns egyházak hagyományai. Kiállítás nyílik a Budapesti Történeti Múzeumban, emlékoszlopot faragnak, valamint 25 fejfát állítanak ki szabadtéri kiállítás keretében.
Egy több száz éves titok nyomában
Az idei fesztivál egyik különleges programpontja a IV. Nemzetközi Kovácstalálkozó, amelynek fő témája az a különleges tűzi hegesztéses eljárás lesz, amely több száz éven keresztül megfejthetetlennek bizonyult. Hajdanán a Notre Dame kapujának vasalatait is ezzel az eljárással készítették.
A kovácsmesterek tíz országból érkeznek a konferenciára, díszvendég Magister Walfrid Huber szobrász és kovácsművész, a bécsi Iparművészeti Egyetem nyugalmazott tanára, a Magyarországi Kovácsmíves Céh tiszteletbeli elnöke lesz.
Az érdeklődőket idén is egész napos programokkal, táncelőadásokkal, gyermekjátszókkal, koncertekkel várják, lesz néptánc többek között Baskíriából, Grúziából, Hondurasból, Lajkó Félix mellet fellép a Szent Efrém Férfikar és Szokolai Dongó Balázs, Csizmadia Anna és zenekara, a Tükrös Együttes, a Buda Folk Band, a Hungarian Folk Embassy, Zsikó Zoltán és zenekara, a Bara Zenekar, a M.É.Z. együttes, Csoóri Sándor és fiai, a Romengó és sokan mások.