A Kiemelt Nemzeti Emlékhely Bizottság döntésének értelmében pénteken hajnalban, még napfelkelte előtt eltávolították Nagy Imre szobrát a Kossuth tér sarkában lévő Vértanúk teréről. A kormány tervei szerint helyére a Nemzeti Vértanúk Emlékműve kerül, de egyelőre a szobor környezetét jelentő sekély medence a téren maradt.

December 28-án hajnalban a szobor hűlt helye fogadta a Vértanúk terének látogatóit (Fotó/Forrás: Szabad Egyetem / Facebook)
Nagy Imre kalapos alakja jól ismert és emblematikus része volt a Parlament környezetének. Az áthelyezés ellen Jánosi Katalin, az egykori miniszterelnök unokája, illetve a Nagy Imre Társaság is tiltakozott. Ők úgy vélik, hogy
mivel a szobrot nem az állam és nem a főváros, hanem magánszemély állíttatta, a bizottság véleményét figyelembe kellett volna venniük a döntéshozóknak.
A szobor művészi koncepciójának része annak környezete, a medence és az azon átívelő híd. Az áthelyezéssel ez a koncepció is csorbul, állítja a politikus leszármazottja és a bizottság. Ugyanakkor a szobor eltávolításához nem, csak az újbóli felállításhoz van szükség az alkotó, Varga Tamás engedélyére.
Nagy Imre szobra restaurálás után kerülhet a Jászai Mari térre, bár ez a helyszín még nem biztos. A szobor felállítását június 16-ra, a mártír miniszerelnök kivégzésének (1958) és újratemetésének (1989) évfordulóján tervezik. Ha marad a helyszín, annak megosztó volta tagadhatatlan: Nagy Imre eddig az Országház felé nézett, most viszont amellett a Fehér Ház mellett kap helyet, amely 1950-53 között az ÁVH központja, majd 1961-ig a Belügyminisztérium épülete, azután a rendszerváltásig az MSZMP pártközpontja volt.
Varga Tamás szobrászművész alkotását 1996. június 6-án, Nagy Imre születésnapjának vigíliáján állították fel az V. kerületben. A téren 1934 és 1945 között, a Horthy-korszakban az 1919-es vörösterror áldozatainak emlékműve állt, amely a világháború utolsó évében spontán szobordöntögetések áldozata lett. A kormány ezeket az 1945 előtti, Horthy-korszakbeli állapotokat kívánja visszaállítani.