Zene, színház, irodalom, kiállítás, családi és közösségi események: a Budapesti Tavaszi Fesztivál már 43 éve mutatja meg a város aktuálisan jellemző arcát. Budapest egyesítésének 150. évfordulóján közel hozza az itt lakók és ide látogatók számára a nyitott, befogadó és megújulni képes város élményét – vallják a szervezők. A fesztivál több eseményének is a jubileum áll a középpontjában.
Együtt a város – 150 éve
A Budapesti Tavaszi Fesztivál programjai a megszokottnál is erősebben reflektálnak arra, hogy milyenek az itt élők, mi köti össze a budapestieket, miért és hogyan szeretik, élik meg városukat.
A kerek fővárosi születésnap kapcsán olyan évfordulós üzeneteket és kiemelt jellegzetességeket is bemutatnak, mint például a Budapest makett, mely most a modern kor technológiai eszközeivel megjelenített tartalommal egészül ki. A Flying Data Kollektíva részvételi színházi előadása egy utópikus Budapestre invitálja nézőit 2073-ba (a 200 éves Budapestre!), hogy közösen éljük át a fenntarthatóságot, egyenlőséget és társadalmi igazságosságot. A BINÁLÉ - QUEERING DEMOCRACY című kiállítás pedig nemzetközi és hazai művészek, szupersztárok és pionírok alkotásait mutatja be egy immerzív digitális vásznon.
Budapest-hatás – Fővárosi kötődések és identitások címmel a Budapesti Történeti Múzeum kiállításán látványos, érzékszervekre ható installációk villantják fel az elmúlt másfél évszázad és a jelenkor fényeit és hangjait. Interaktív eszközök segítségével, elmúlt korok városképébe vagy régi térképekre helyezkedve járhatjuk be a régi fővárost.
A Budapest Nagyregény közösségi, összművészeti események sorozatával dolgozza fel civilek és huszonhárom kortárs író bevonásával a főváros másfél évszázados történetét. A program nyitórendezvénye helytörténeti elemekkel, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár együttműködésével valósul meg a Tavaszi Fesztiválon.
Tabuk feszegetése és elfogadás – barangolás a programok között
Élnek közöttünk olyanok is, akik a többségi figyelemtől távol, saját identitásuk, értékrendjük megéléséért és elismertetéséért kénytelenek küzdeni napról napra. A Trojka Színházi Társulás színészei a másság, a szexualitás, a tabuk és önmagunk felvállalásának témáit járják körül őszinteséggel és humorral fűszerezve. A SZX_MCHN (Szexmasín), avagy vágyaink meghurcoltatása című zenés színpadi show-műsort Gryllus Dorka rendezte, az előadásban ismert popslágerek hangzanak el, zavarba ejtő, személyes, olykor drámai, máskor humoros monológokból áll össze, és bátor, egyedi jelmezek határozzák meg a látványvilágát.
Nem vagy egyedül címmel Kiss Tibi képzőművész, a Quimby és az Aranyakkord zenész-dalszövegírójának régi és új alkotásait sorakoztatja fel a Főfotó Galériában nyíló kiállítás.
A megnyitón kerekasztal-beszélgetést rendeznek a zenészek és a szakmabeliek mentális egészségéről, a mentálhigiéné fontosságáról.
Körbejárás címmel pedig rendhagyó előadó-művészeti élménnyel készülnek a Jurányi Ház alkotói: nem mindennapi, határfeszegető, formabontó jeleneteket láthatunk, melyeket a mélyszegénység, fenntarthatóság és a digitalizáció ihlettek. Ötször húszpercben, huszonhárom független alkotó gondolatai és érzései elevenednek meg.
Erős keretet adnak a fesztiválnak a nyitó- és záró programok; az első hétvégén a negyvenéves Katona József Színház több bemutatója is látható: a Sufniban Wolfram Lotz, korunk egyik legjelentősebb német színházi szerzőjének A politikusok című művét Dohy Balázs rendezésében láthatjuk, Zsótér Sándor pedig tizenöt év után tér vissza a Katonába egy abszurd, szürreális drámával, Stanisław Ignacy Witkiewicz Vízityúk című darabjával a Kamrában. Zárásként a Zeneakadémia nagytermébe Haydn/Ligeti/Beethoven címmel érkezik a Budapesti Tavaszi Fesztivál koncertje a Budapest Sound Collective előadásában spanyol és ausztrál szólisták közreműködésével. A Budapesti Fesztiválzenekar pedig a Budapest Kongresszusi Központban ad nagyzenekari koncertet.
A Jazzfest Budapest idén is szerepel a repertoárban, a Madách tér pedig ebben az évben is szabadtéri tánckavalkáddá alakul, hiszen a tánc világnapján újra kipróbálhatja magát minden amatőr és profi táncos a Tavaszi TáncTéren. A 80-as évek underground kultúráját ismerhetjük meg vagy élhetjük át újra a Lumen Kávézó, a húszéves Gödör Klub és a Toldi mozi alternatív programjain. Szent Szerb Antal legendája, zenés-irodalmi előadás címmel Prieger Zsolt hív közös utazásra minden érdeklődőt Szerb Antal univerzumába a Rumbach Sebestyén utcai zsinagógába. Akusztikus és vetített képek, városok, történetek és szerelmek peregnek le szemünk előtt. Sapporotól Budapestig címmel pedig Kana Furukawa ad zongorakoncertet az Óbudai Társaskörben. Kana Furukawa zongoraművész Bach, Schumann, Beethoven és Liszt műveit játssza.
A programok teljes listája itt érhető el.
Fejléckép: Kiss Tibi (fotó/forrás: Erdélyi Gábor/Budapesti Tavaszi Fesztivál))