Kásler Miklós szerint a módosított NAT ötvözi a legmodernebb, legeredményesebb nemzetközi pedagógiai gyakorlatot a magyar oktatás hagyományaival és értékeivel, és erősíti a nemzeti identitást. „A módosított NAT minden magyar gyermeknek lakóhelytől, társadalmi és szociális helyzettől függetlenül biztosítani kívánja ugyanazokat a lehetőségeket” – mondta. Szerinte a tantervben rögzített ismeretek a harmonikus családi élet kialakításához szükségesek.
A természettudományos tárgyak esetében „science-típusú” tananyagot állítottak össze, hogy a diákok érdeklődését még inkább elnyerjék. Az idegennyelv-oktatásban az eddigieknél hatékonyabb eszközökkel szeretnék növelni az eredményességet. Kásler hangsúlyozta, hogy meg kívánják teremteni a digitális kultúra és a modern munkaerő-piaci elvárások egységét. Az ígérte, a módosított NAT csökkentheti a lemorzsolódást is, a végzettség nélküli iskolaelhagyást.
Maruzsa Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős államtitkára (b), Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere (k) és Hajnal Gabriella, a Nemzeti alaptanterv megújításáért felelős miniszteri biztos (j) sajtótájékoztatót tart a módosított Nemzeti alaptantervről az Emberi Erőforrások Minisztériumában 2020. január 31-én. (Fotó/Forrás: MTI/Bruzák Noémi)
A pénteki sajtótájékoztatón Hajnal Gabriella miniszteri biztos ismertette: csökken a tanulók óraszáma, és a korábbi szabályozástól eltérően évfolyamonként meghatározzák a diákok maximális heti óraszámát. Az alsó tagozat első három évében ez 24 óra lesz, amiből 22 a kötelező. Jelezte, hogy a maximumban már benne van a heti öt testnevelés óra is.
A 11-12. évfolyamon a maximum óraszám 34 óra lesz, a kötelező ebből a 11. évfolyamon 25, a 12. évfolyamon 24 óra. Ehhez jön még négy kötelezően választható tárgy, a korábbi fakultációknak megfelelően, illetve választható tárgyként négy illetve öt óra plusz.
Bár korábban hírként felröppent, hogy megszűnik a médiaismeret tantárgy, ez végül nem így lesz mint kötelezően választható tárgy megmarad, mostantól két évfolyamon is lehet majd tanulni. A 8. és 12. évfolyamon jelenik meg az állampolgári ismeretek, amely gyakorlatorientált információkat kíván közvetíteni, így például megtanulják a diákok, hogyan kell használni az ügyfélkaput. A digitális kultúra, a korábbi informatika, valamint a technika tantárgyak is megújulnak.
Lehetőség lesz a természettudomány elnevezésű integrált tárggyal kiváltani a kémia, fizika és biológia tárgyakat, és tartalmi megújuláson esett át a magyar nyelv és irodalom, a történelem, az ének-zene tárgyak.
A minisztérium ígéri, hogy a tankönyvellátás felkészült a változások kezelésére, zavartalan lesz az ellátás a következő tanévre is. A módosított Nat az 1., 5. és 9. évfolyamon felmenő rendszerben a 2020/2021-es tanévtől lép életbe. A változások az érettségi szabályozását is érintik majd, a vonatkozó pontokat az év második felében rendezni kívánják.
Az új NAT előkészítését számos vita és bonyodalom előzte meg. 2017-ban Palkovics László, az Emmi oktatási államtitkára Csépe Valéria akadémikust kérte fel az új NAT kidolgozására, az a változat azonban túl merészre sikerülhetett, mert ezután Hajnal Gabriellát nevezték ki miniszteri biztosnak. Az alaptanterv kidolgozásában nem vették figyelembe a pedagógus szakszervezetek igényeit, észrevételeit, akik joggal bírálták a gyors tempót, mondván, hogy ennyi idő alatt nem készülhet jó tankönyv és kerettanterv.
Abból is komoly felhördülés volt, hogy a magyar irodalomra vonatkozó részek munkálataiban részt vett Takaró Mihály is, aki szélsőjobbos írókat éltet, és általában szélsőjobbos nézeteket vall. Most úgy tűnik, a kötelező olvasmányok listáján mégsem érződik az ő személye kifejezetten. Wass Albert szerepel a felsősöknek szánt választható olvasmányok között, Jókaitól már nem kell olvasni a Kőszívűt, viszont Herczeg Ferenc elfeledett életművét újra megismerhetik a diákok. A modern irodalom számos kiváló szerzője felkerült az olvasmánylistára, úgy mint Szabó Magda, Hrabal, García Márquez és Agatha Christie. Továbbra is hiányoznak az olyan kortárs műfajok, mint a fantasy és a sci-fi. (MTI, Index)