Plusz

Élő Mezőség – 27. Őszi Fesztivál Szamosújváron és környékén

2025.09.11. 12:45
Ajánlom
Szeptember 19. és 30. között rendezik meg a 27. Őszi Fesztivált Szamosújváron és a mezőségi szórvány további három településén. A Téka Alapítvány által elindított rendezvény a térség egyik legfontosabb kulturális eseménye a magyar közösség számára: 12 nap alatt 27 programmal várják az érdeklődőket 13 helyszínen. Az esemény a MOL – Új Európa Alapítvány támogatásával valósul meg a Határtalan nyár programsorozat részeként.

A szamosújvári Téka Alapítvány több mint három évtizede koordinálja az erdélyi Mezőség közművelődési életét. 27 éve kezdték el megszervezni az Őszi Fesztivált, amely amellett, hogy bemutatja a magyar kultúra értékeit, erősíti a közösség nemzeti összetartozását is. Balázs-Bécsi Attila, a Téka Alapítvány vezetője a Fideliónak elmondta: a hiánypótló fesztivál az évek során hozzájárult ahhoz, hogy Szamosújvár mára erős magyar kulturális központtá váljon. Mint mondta, a rendezvény összművészeti jellegével jóval szélesebb közönséget szólít meg, mint a térség más eseményei, hiszen egyaránt szerepelnek a kínálatban színházi előadások, koncertek, kiállítások, irodalmi estek, népművészeti programok, kórustalálkozó, fórumok és versenyek.

A fesztivál üzenetéről szólva kiemelte, hogy a résztvevők mindenekelőtt „a mezőségi szórvány élni akarásának és életképességének” érzését vihetik haza magukkal. Hozzátette, sikerült olyan rendezvényt létrehozniuk, amely egyszerre őrzi a helyi értékeket, és nyit a modern kultúra felé. „Nem vagyunk elzárt vidék, az itt élő magyar közösség éppúgy akar és tud teljes életet élni – magyarként –, mint a tömbben élő nemzettársaik.”

20241005_191551-124443.jpg

Pillanatkép a Mezőségi Szórványban megrendezett Őszi Fesztiválról (Fotó/Forrás: Téka Alapítvány)

A mezőségi magyar közösség egyedisége kapcsán a főszervező kifejtette, sokáig megbélyegezték a térséget a „Holttenger” jelzővel, de a Téka és a válaszúti Kallós alapítványok munkájának köszönhetően ma már a legkorszerűbb oktatási és kulturális intézményhálózat biztosítja a megmaradás és a fejlődés lehetőségét. Példaként említette a Téka Művelődési Központot, a Kallós Néprajzi Múzeumot, a Kemény Zsigmond Elméleti Líceumot, a szórványkollégiumokat és a kézművesházakat.

A szeptember 19. és 30. között zajló Őszi Fesztivál változatos programokat és igényes szórakozást kínál minden korosztály számára, valamint lehetőséget biztosít a régió fiatal tehetségeinek a bemutatkozásra.

Balázs-Bécsi Attila arról is beszélt, hogy a generációk közötti együttműködés már több évtizede zajlik ebben a térségben, ugyanis a magyarság szórványhelyzete, kis létszáma ezt megköveteli. Mint kiemelte, az eddigi eredményeiket is úgy tudták elérni, hogy az idősebb generáció fokozatosan átadta a feladatokat és az azokkal járó felelőséget, mihelyt egy szakmailag jobban felkészült, a korszerű megoldásokra nyitott, új generáció jelentkezett. „Ismerjük egymást, ismerjük a tehetségeinket, hiszen nagyrészüket mi neveltük ki, vagy mi biztosítottunk lehetőséget számukra a kitörésre” – tette hozzá.

20241004_172857-124442.jpg

Pillanatkép a Mezőségi Szórványban megrendezett Őszi Fesztiválról (Fotó/Forrás: Téka Alapítvány)

Az idei programok közül Balázs-Bécsi Attila a fesztiválindító népművészeti kavalkádot, a nagykoncerteket és a Mezőség arcai című kiállítást emelte ki. Emellett felhívta a figyelmet Bíró József, a TéKarám Lovasiskola lovászának beszámolójára is, aki nemrég a mongóliai Asian Archery Championshipsen képviselte a térséget, valamint a szamosújvári születésű Orza Calin koreográfussal meghirdetett beszélgetésre.

Az újítások között említette, hogy idén minden generáció találhat magának kiemelt előadót. A legkisebbeknek az Alma Együttes, a fiataloknak a Masterpiece – Metallica Tribute Band, a felnőtteknek a Varga Miklós Band és az Operettissimo, a humort kedvelőknek pedig a Szomszédnéni Produkciós Iroda kínál élményt. Az irodalmi programok sorából a Helikon szerkesztője, Márton Evelin Solea Minor című könyvének bemutatóját és Tóth Péter Lóránt versvándor előadásait emelte ki.

A fesztivál nemcsak a magyar közösséget erősíti, hanem a többségi társadalom felé is pozitív magyarságképet közvetít.

„Elkerülhetetlen, hogy a román közösség felfigyeljen ránk. Ők is szeretnének ilyen korszerű és jól működő kulturális, oktatási intézményeket, mint amilyeneket a Téka létrehozott” – jegyezte meg Balázs-Bécsi Attila, hangsúlyozva, hogy a román közösség rokonszenvvel figyeli munkájukat, és sok esetben aktívan részt is vesz benne, legyen szó közös programokról vagy a sikerrel megrendezett nyári magyar nyelvtáborról.

462402659_452052494560545_7101714891556296366_n-124443.jpg

Pillanatkép a Mezőségi Szórványban megrendezett Őszi Fesztiválról (Fotó/Forrás: Téka Alapítvány)

Komoly mérföldkőként említette, hogy tíz évvel ezelőtt sikerült kivinniük a programokat a négy fal közül a város tereire. Ezzel szimbolikusan és konkrétan is megtörtént a magyar közösség „helyfoglalása” Szamosújvár közterületein, ami azt az üzenetet hordozza: a helyi magyarság teljes jogú tagja a városi közösségnek. „Ez megnyugvást jelentett a románság számára is, hiszen láthatták, hogy nem tervezünk semmit ellenük, csak az értékeinket óvjuk és mutatjuk be” – tette hozzá.

A Téka közössége mindig nyitott az új kihívásokra, ezért a szervezőknek minden évben valami újat kell felmutatniuk. Balázs-Bécsi Attila szerint nem véletlen, hogy idén is 12 nap alatt 27 programelemet hirdettek meg, és minden alkalommal igyekeznek olyan értékeket felmutatni, amelyek erősítik a helyi magyarság önértékelését. A fesztiválnak komoly szerepe van a régióban a kitörési és megmutatkozási lehetőségek megteremtésében, hiszen a Mezőség nem csupán népművészeti értékekkel gazdagította a magyar kultúrát, hanem jelentősen hozzájárult a magyar irodalom, képzőművészet és építészet értékeinek gyarapításához is, amit magunk is megtapasztalhatunk az idei Őszi Fesztiválon.

27. Őszi Fesztivál a mezőségi szórványban

2025. szeptember 19–30., Szamosújvár, Mezőség

Az eseményről további információ itt érhető el! »»»

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Pillanatkép a Mezőségi Szórványban megrendezett Őszi Fesztiválról (Téka Alapítvány)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Zakariás Zalán: „Két világ között lebegünk, egyszerre vagyunk otthon a házunkban otthon a lelkünkben”

December 9-én megkezdődött a Hegedűs a háztetőn próbafolyamata a Csokonai Nemzeti Színházban. Az előadás rendezője, Zakariás Zalán, számos emlékkel kötődik Debrecenhez, hiszen az elmúlt 15 évben többször is dolgozott együtt a helyi társulattal – most legújabb munkájáról beszélgettünk.
Vizuál

KÉP-regény: A vándorló szobrok

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk Hegedűs Ákos. Ezúttal arról ír, hol látta viszont az egykor a Zichy-kastély udvarán heverő szobrokat.
Klasszikus

Stravinskyt különleges kapcsolat fűzte a lagúnák városához...

December 19-én este fél nyolckor Zeke Mihály és a Magyar Rádió Énekkara Stravinsky- és Bach-darabokkal várják a közönséget a Pesti Vigadó impozáns Dísztermében.
Jazz/World

Koncerttel szülinapozik a Modern Art Orchestra – advent a Várkert Bazárban

A Modern Art Orchestra fennállásának 20. évfordulóját nagyszabású gálakoncerttel ünnepli december 28-án a Várkert Bazárban. Az ünnepi műsorban felidézik a zenekar Bartók-, Kodály-, Liszt- és Ligeti-feldolgozásait.
Klasszikus

Angyali hangokkal köszönti az ünnepet a MÁV Szimfonikus Zenekar koncertje

Diótörő és az ünnep dallamai címmel ad karácsonyi hangversenyt a MÁV Szimfonikus Zenekar december 19-én a Zeneakadémián, ahol a kórusirodalom gyöngyszemei is elhangoznak a Magnificat Leánykar előadásában.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz magazin

Vámos Miklós: Medencevilág, külső és belső hangokkal

Egy téli fürdő melegében szólal meg egy család története Vámos Miklós novellájában. Belső monológok, kimondatlan mondatok és két gyerek, akik csak játékot keresnek a víz alatti világban.
Plusz ajánló

Mesél a Vigadó – ünnepi fényben elevenedik meg az épület múltja

Decemberben ünnepi hangulatú épülettörténeti sétákon fedezhetik fel a látogatók a Pesti Vigadó különleges tereit. A vezetett séta során bejárhatók az ünnepre hangolt belső terek, megismerhető az épület gazdag múltja, és a jegy valamennyi aktuális kiállítás megtekintését is tartalmazza.
Plusz hír

Dinyés Dániel is a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja lett

A Magyar Tudományos Akadémia által 1992-ben alapított Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia december 8-án éves rendes közgyűlésén új tagokat választott szakosztályaiba.
Plusz hír

Adventi adománygyűjtés a Gézengúz Alapítvány számára

December 8. és 17. között adventi adománygyűjtést szervez a Pesti Vigadó a Gézengúz Alapítvány Óbudai Intézete javára, hogy támogassa a koraszülött és sérült gyermekek korai fejlesztését szolgáló terápiás munkát.
Plusz hír

Záborszky Kálmán, Vári Éva és Visky András is Prima Primissima díjat kapott

Idén is tíz kategóriában vehették át a Prima és Prima Primissima díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában.