Plusz

Először lesz látogatható az első Gaudí-tervezte ház

2017.07.06. 14:44
Ajánlom
Eddig magánlakásként üzemelt a palota, ezután kulturális központként kiállításokat rendeznek majd benne.

A Casa Vicens 1883 és 1885 között épült, és ez az első ház, amelyet a világhírű katalán építész, Antoni Gaudí tervezett. Az épület közel 130 éves története során főként magánlakásként üzemelt. 2014-ben azonban a MoraBanc nevű andorrai bank tulajdonába került, majd két évnyi felújítási procedúra után végre a nagyközönség számára is megnyitja kapuit - várhatóan kulturális központként látogatható majd októbertől.

Antoni Gaudí

Antoni Gaudí (Fotó/Forrás: Heritage Images / Getty Images Hungary)

Az épület megőrizte Gaudí kezének nyomait, és állandó, valamint időszaki kiállításokat is rendeznek majd benne.

A palota eredetileg Manuel Vicens i Montaner gyáros tulajdonában állt, aki nyári laknak szánta. 1899-ben viszont eladta a Jover családnak, akik közel egy évszázadig voltak tulajdonosok.

A Casa Vicens a  Neo-Mudéjar  építészet egyik korai példája - ez az irányzat a 19. század második felében jelent meg Madridban, és jellemzőek rá a mór stílusjegyek, a patkó alakú boltívek, az arabeszk csempék és az absztrakt formájú téglaalakok használata a homlokzaton. Az épülettel a barcelonai  Gaudí-út  még tovább bővült - most már több mint egy tucat, a művész tervezte épület tekinthető meg Katalónia fővárosában.

La Casa Vicens 1883 és 1888 között épült. A díszítő kerámiák a megrendelő, Manuel Vicens i Montaner, barcelonai kerámiagyáros foglalkozására utalnak. Az egyetlen családnak szánt ház volt az első, amit Antonio Gaudí tervezett.

La Casa Vicens 1883 és 1888 között épült. A díszítő kerámiák a megrendelő, Manuel Vicens i Montaner, barcelonai kerámiagyáros foglalkozására utalnak. Az egyetlen családnak szánt ház volt az első, amit Antonio Gaudí tervezett. (Fotó/Forrás: Independent Picture Service / Getty Images Hungary)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Művészeit díjazta a Magyar Állami Operaház az évadzáró gálán

308 operaházi, 63 Eiffel műhelyházas és 9 Erkel színházi nagytermi előadásán mintegy 300 ezer nézőt fogadott 141. évadában a Magyar Állami Operaház. Az intézmény a Csillagóra gálán díjátadóval összegezte az évadot, ami azonban még augusztus közepéig tart.
Klasszikus

Hat magyar zongorista vehet részt a Bartók Világverseny élő fordulóiban

A több mint 51 ezer euró (20 millió forint) összdíjazású, zongoristáknak rendezendő szeptemberi megmérettetés rangos nemzetközi zsűrijének elnöke a New York-i Juilliard School tanszékvezetője, Yoheved Kamplinsy lesz.
Klasszikus

„Ha nagy művészek mellett állsz a színpadon, az megváltoztatja a perspektívádat” – beszélgetés Abouzahra Amira hegedűművésszel

Kisgyerekkora óta ismeri a hazai közönség a fiatal hegedűművészt, Abouzahra Amirát, aki idén az MVM Zrt. által támogatott Junior Prima díjban részesült magyar zeneművészet kategóriában.
Vizuál

Magyar Mozgókép Fesztivál: a Hogyan tudnék élni nélküled? kapta a legjobb játékfilm díját

Orosz Dénes zenés vígjátékát több kategóriában is elismerték. A szemle gáláján díjat érdemelt ki többek között a Véletlenül írtam egy könyvet, a KIX, a Holnap meghalok, a Cipők és Paták, valamint az Ők tudják, mi a szerelem című alkotás is.
Zenés színház

15 sor zenés színház: Együtt! – Szentivánéji álom

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő írás a Magyar Állami Operaház és négy művészeti egyetem Együtt! című produkciójáról szól. 15 sor zenés színház.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz magazin

Tradíció és innováció

Az Oszakai Világkiállítás az első olyan expó, amelyet mesterségesen kialakított szigeten rendeznek meg, Yumeshimán. Összeállításunkban az Oszakai Világkiállítás Magyar Pavilonjának nyári programjaiból szemezgetünk.
Plusz ajánló

Összehozunk a nyárral – megjelent az új Fidelio

Részletes programbontásokkal, hírekkel, ajánlókkal és interjúkkal megjelent a Fidelio 2025. július-augusztusi száma. Az ingyenes magazin megtalálható országszerte, az ismert terjesztési pontokon, és az online verzió is elérhető!
Plusz interjú

Népművészetből designer menyasszonyi álomruha – beszélgetés Benes Anita divattervezővel

A Hagyományok Háza Folk Fashion – Divat a folklór című egyedülálló kiállítása révén igazán közelről ismerhetjük meg a magyar népművészet és a divat különleges, időtálló kapcsolatát. A tárlaton a nemzetközileg elismert designer menyasszonyiruha-márka, a Daalarna is képviselteti magát.
Plusz ajánló

70 ingyenes program a Déryné Fesztiválon

A világszínpadokat meghódító Bogányi Gergelytől a 30 éves Söndörgő együttesig – több mint 70 ingyenes programmal pezsdíti fel a nyarat a Déryné Fesztivál
Plusz ajánló

Megőrizni és továbbgondolni – elindult a Vigadó Podcast Megyesi Balázzsal

A magyar kulturális élet meghatározó alakjainak bemutatását tűzte ki céljául az újonnan elindult csatorna, amelynek házigazdája Megyesi Balázs műtárgyszakértő. A Vigadó Podcast első adásaiban Turi Attilát, valamint Szemadám Györgyöt látták vendégül.