Plusz

Ennyit kerestek a dalszerzők 2016-ban

2017.01.23. 09:40
Ajánlom
Több magyar zenét hallgattunk, mint tavaly, az elektronikus zene pedig megelőzte a rockot. Ezek a legfontosabb tendenciák az Artisjus 2016-os statisztikája alapján.

Tizennyolcezer új dal, 15,5 ezer jogdíjban részesülő szerző és jogutód – az Artisjus közzétette a 2016-ra vonatkozó éves zenepiaci statisztikáját. Az egyesület 8,6 milliárd forint jogdíjat osztott szét a dalok, zeneművek alkotói (és jogutódjaik) között.

Az Artisjus a zeneszerzők és szövegírók közös jogkezelőjeként hatalmas zenei adatbázist gondoz, és minden évben több millió elhangzási adatot vizsgál meg. A zeneművek lejátszását felhasználási csatornánként méri – rádió, televízió, élőzenés rendezvények, hangfelvételek, online zenehallgatás – majd ezek alapján végzi el a jogdíjfelosztást.

GettyImages-82517042

GettyImages-82517042 (Fotó/Forrás: John Moore / Getty Images Hungary)

 Az elhangzások után járó jogdíjakat az Artisjus kifizette a jogosultaknak – így összesen 8,627 milliárd forintot osztott fel a dalok, zeneművek szerzői, illetve a jogutódok részére. 2016-ban a kifizetések során összesen 15.563 magyar szerző és jogutód részesült jogdíjban,Több 1279 dalszerző (illetve örökös) keresett legalább havi 50 ezer forint jogdíjat a tavalyi évben.

Átrendeződések a műfajok arányában

Míg a 2015-ös és 2014-es években az electro / dance és a rock műfajok fej-fej mellett haladtak, a tavalyi adatok alapján már új felállás körvonalazódik. 2016-ban a bejelentett új dalok mindössze 11%-a volt rock zene, így a 14 százalékot elérő electro / dance stílus leelőzte. De a popzene még mindig dominál: az új zeneművek 20 %-a volt pop stílusú, 8%-a klasszikus zene, 8%-a világzene és népzene, 3%-a jazz. 

Többet hallgatunk magyar szerzőket

Az Artisjus nemcsak a magyar zeneművek felhasználása után járó jogdíjakat, hanem a külföldi szerzőjű művek lejátszásait is számon tartja, és menedzseli a kifizetéseket. Az adatok azt mutatják, hogy a korábbi évek tendenciája folytatódik:

egyre nagyobb teret nyer a hazai zene.

Már tavalyelőtt is közel hasonló arányban voltak a magyar és a külföldi dalszerzők műveiért járó jogdíjösszegek, 2016-ban viszont egyértelműen a hazai szerzők dalainak oldalára billent a mérleg. Élőzenei lejátszás esetén 60 százalék, a kiadott hangfelvételeken pedig 66 százalék a magyar szerzőjű dalok aránya, ami azt eredményezte, hogy az összes jogdíjkifizetésben a magyar dalok aránya elérte az 52 százalékot, míg 2015-ben még csak 49 százalék volt. 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Tíz premierrel vág neki az új évadnak a húszéves Örkény Színház

A 2024/25-ös évadban összesen hét kortárs adaptációt mutat be a fővárosi teátrum, mások mellett Tompa Andrea és Parti Nagy Lajos szövegéből. A társulat nagyszabású arénakoncerttel ünnepli jubileumát jövő tavasszal.
Klasszikus

Elizaveta Kulagina nyerte a Fidelio különdíját a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyen

A huszonhat éves orosz szoprán a döntőben Offenbach és Sztravinszkij áriáit adta elő. A különdíjakat a szeptember 8-i, operaházi gálán adták át a versenyzőknek.
Vizuál

Pedro Almodóvar nyerte a fődíjat a Velencei Filmfesztiválon

A Spanyol rendező legújabb filmjében az eutanázia és a klímaváltozás kérdéseivel is foglalkozik. A művész köszönőbeszédében arról is beszélt, hiszi, hogy minden ember alapvető joga méltósággal búcsúzni a világtól.
Könyv

Ebből a tíz könyvből kerül ki az idei Margó-díjas

Tizedik alkalommal adják át idén a Margó Irodalmi Fesztiválon a legjobb első prózakötetnek járó Margó-díjat, amelynek célja a kortárs irodalom és az olvasás népszerűsítése, valamint hogy ráirányítsa a figyelmet a pályakezdőkre.
Klasszikus

Visszatérő vendégek – benyomások a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyről

Tíz év nagy idő – mondta Marton Éva, amikor az Operaházban tartott zárógálán értékelte az idei énekversenyt, és valóban: sok száz énekest hallhattunk már a 2014-es indulás óta a világhírű művész nevét viselő, kétévente rendezett megmérettetésen.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

VAN, pontosabban LESZ valami furcsa koncert és élő zenés vetítés a Trafóban

2014 októberében mutatták be Reisz Gábor kultikus VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjét. A tizedik születésnap alkalmából egy különleges, élő zenés vetítés és a VAN filmzenekar koncertje várja a közönséget október 25-én a Trafóban.
Plusz ajánló

John Malkovich lép fel a Magyar Zene Házában

A kétszeres Oscar-jelölt, világhírű színész Anastasya Terenkova zongoraművésszel közösen egy különleges összművészeti produkciót hozott létre Roberto Bolaño műve alapján, amelyet november 17-én és 18-án ad elő a Magyar Zene Házában.
Plusz ajánló

Nagykorúvá vált az Ars Sacra Fesztivál

Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg szeptember 14. és 22. között a szakrális művészetekre fókuszáló rendezvénysorozatot, amely országszerte és a határon túl is számos kulturális programmal várja az érdeklődőket.
Plusz hír

Az utolsó hercegi párra emlékeznek az idén harmincéves Esterházy Alapítványok

Az Esterházy Alapítványok 2024-ben ünneplik fennállásuk 30. évfordulóját, egyben megemlékeznek arról is, hogy Esterházy V. Pál 35 évvel ezelőtt, míg hitvese, Esterházy Melinda, 10 évvel ezelőtt augusztus 27-én hunyt el.
Plusz ajánló

Indítsa az új évadot a szeptemberi Fidelióval!

Részletes programbontásokkal, hírekkel, ajánlókkal és interjúkkal megjelent a Fidelio 2024. szeptemberi száma. Az ingyenes magazin megtalálható országszerte, az ismert terjesztési pontokon, és az online verzió is elérhető!