Plusz

Ez a böhöm gépezet a világ első szintetizátora

2018.02.14. 10:15
Ajánlom
Az 1938-as orosz ANS-szintetizátor még ma is működik, és azt bizonyítja, hogy az esztelen szovjet modernizációs törekvések jártak szép eredményekkel is.

Ki találta fel a szintetizátort?

A legtöbben egyetértenek azzal, hogy Jevgenyij Murzsin behemót ANS-szintetizátora tekinthető az első ilyen hangszernek, amelyet közvetlenül azután építettek, hogy elkészült az első – szintén szovjet gyártmányú – elektromos gitár. Hogy mikor volt ez? A hangszert 1938-ban tervezték, és húsz évvel később fejezték be az építését.

A Szovjetunió hangmérnöke és hangszertervezői különleges korban éltek, amelyben egyszerre volt jelen a nyomor, a maradiság és a szovjet fejlődésideál utópisztikus, esztelen száguldása. Ez a kettőség pedig meglepő módon termékenyen hatott ezekre a szakemberekre.

Az ANS szintetizátor

Az ANS szintetizátor

A kor egyik fontos találmánya a már említett Jevgenyiv Murzsin monstrum hangszere, az ANS szintetizátor, amely híd volt a modern nyugati típusok, például a Beatles-felvételeken is szereplő Moog felé. Ez volt a világ első polifonikus szintetizátora, ezen szólalt meg például Tarkovszkij 1973-as Solaris című filmjének zenéje, és sok szovjet zeneszerző használta, köztük Alfred Schnittke és Sofia Gubaidulina. Működésének alapja a moziművészetben használt graphic sound recording volt, amely egy filmszalagon rögzített hangsávot jelentett, ezt játszotta vissza a hangszer. De kiről kapta a szintetizátor a nevét?

Nem másról, mint a legnagyobb orosz misztikusról, akinek merész és vad zenei fantáziája messze meghaladta bármely szintetizátorét, és ha még élt volna a Szovjetunió idejében, bizonnyal örömmel ült volna a hangszerhez.

Az ANS mozaikszó Alexander Nyikolajevics Szkrjabint jelöli,

a Misztérium című mű zeneszerzőjét. „A zenét a gondolat élteti” – vallotta a komponista. A szintetizátor így az 50-es években a zeneszerző egykori házába került, amelynek emeletén egy elektromos zenei stúdió működött. Az eredeti modell már nincs meg, de egy replika évekig volt a Theremin Központban, ma pedig a Glinka Múzeumban, Moszkvában.

 (via eletrobeat.net, russkiymir.ru, Wiki)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Gyermekotthonok lakóinak és gondoskodó közösségeknek viszi el a klasszikus zenét a Concerto Budapest

Gyermekotthonokban, idősotthonokban és kórházakban, összesen hét helyszínen tartanak ingyenes adventi koncertet a Concerto Budapest művészei december 10. és 21. között.
Vizuál

Jókislány – Nicole Kidman az utóbbi idők egyik legemlékezetesebb alakítását nyújtja új filmjében

A középkorú főnököt alakító Nicole Kidman ifjú gyakornokával folytatott románcban éli ki életközepi válságát. De vajon ki játszik kivel? A Jókislány című erotikus thriller 2025-ben kerül a hazai mozikba, az ADS Service forgalmazásában.
Klasszikus

Benjamin Appl karácsonyi lemezt adott ki

A világhírű dalénekes új albumán német, osztrák, angol, amerikai, svéd és francia karácsonyi dalok is szerepelnek. A felvételen a regensburgi dóm gyerekkórusa működik közre, ahol egykor Benjamin Appl is énekelt.
Vizuál

Magyar írók naplóit mutatja be a PIM új kiállítása

A Halálom esetén elégetendő! címmel nyílt tárlat több szempontból mutatja be az írói naplókat: milyen altípusai lehetnek, milyen füzetbe és hány éven keresztül íródtak, hogyan kerültek a múzeumba, miképpen alakul bennük a makrotörténelem mikrotörténetté.
Vizuál

Ingyenesen lesz látható online a Janó Manó című magyar animációs sorozat második évada

Az alkotók reményei szerint a sorozat megtekintése során a gyerekek úgy jutnak hasznos információkhoz az őket körülvevő világról, hogy közben végig izgulhatják a kedvenc szereplőik bolygólyukért vívott csatáját 

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

Adventi hangulatot varázsol a Klauzál téri Vásárcsarnokba a Kaláka együttes

Erzsébetváros Önkormányzata pedig időről időre kultúrát is visz a Klauzál téri Vásárcsarnokba, az adventi időszak hátralevő két vasárnapján izgalmas koncertekkel és előadásokkal várják az érdeklődőket.
Plusz hír

Kiderült, mi lesz a Tompos Kátyának szánt adományok sorsa

A tavasszal elhunyt színművész kezelésére összegyűlt adományok nem maradhatnak az örökösöknél, azok felhasználásáról az adományozóknak kell nyilatkozatot tenni. 
Plusz hír

Ők kapták 2024-ben a Prima Primissima Díjakat

A neves elismerést idén is tíz kategóriában vehették át a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten.
Plusz hír

Bekövetkezett, amitől tartottak: eltűnt a Süsüt ábrázoló műemlék Csukás István sírjáról

A Farkasréti temető művészparcellájában található síremlékről eltűnt az a bronzszobor, amelyet két évvel ezelőtt avattak fel a 2020-ben elhunyt Nemzet Művésze emlékére, a költészet napja alkalmából. A műalkotást Pintér Attila készítette, aki tőlünk értesült a történtekről.
Plusz ajánló

Adventi kincskeresés és manóvadászat

„Lassulj le és töltődj fel velünk!” – javasolják a fővárosi SlowXmas 2024 szervezői. Idén hetedik alkalommal fogtak össze Budapest ikonikus utcái, hogy ünnepivé tegyék az adventi várakozást.