Plusz

Ezek a 75 éves David Gilmour kedvenc Pink Floyd-dalai

2021.03.06. 13:45
Ajánlom
Ma ünnepli 75. születésnapját David Gilmour, a Pink Floyd szólógitárosa, aki egyébként a basszusgitártól a billentyűkön át a szaxofonig számos hangszeren játszik, mégis karakteres húrhajlításairól, összetéveszthetetlen soundjáról és kitartott hangjairól ismerünk.

Ha megkérdezünk egy Pink Floyd-rajongót, hogy melyik a kedvenc száma az együttestől, valószínűleg nehezen válaszol, hezitálni fog, esetleg buzgón magyarázni kezdi az „ebből a szempontból” és „abból a nézőpontból”-érveket, amikből végül kisül, hogy a brit banda diszkográfiája annyira vaskos, stílusuk annyira szerteágazó, hogy lehetetlen választani. Össze lehet hasonlítani a pszichedelikus-mágikus Dark Side of the Moon lemezt a karikaturisztikus, ironikus, keserű The Wall hangjával? Vagy a Syd Barrett-korszakban készült Pipers-t a Wish You Were Here-rel, ami Barrett emlékére készült?

David Gilmour 1968-ban csatlakozott az együtteshez, lassan felváltva a drogfüggősége és mentális problémái miatt teljesen széthulló Barrettet, és végigélt sikereket és botrányokat, alkotói rohamokat és kríziseket, nem utolsósorban viharos ellentéteket a másik oszlopos taggal, Roger Waters-zel. Miközben tiszteletreméltó szólókarriert is felépített, legnagyobb büszkesége és művészi eredménye, a Pink Floyd említése gyakran keserű ízt hagy a szájában.

PollySamsonDavidinPompeii-135027.jpg

David Gilmour (Fotó/Forrás: Polly Samson)

2006-ban a Billboard magazin újságírója egy alapos életútinterjúban nekiszegezte a kérdést, hogy melyik a kedvenc Pink Floyd dala, és Gilmour meg is nevezett néhányat, hozzátéve persze, hogy „van jó néhány”.

A Wish You Were Here lemezről két számot emelt ki: a Shine On You Crazy Diamondot és a címadó dalt kiemelkedőnek nevezte. És persze nem hagyta ki a Wall című lemezről a Comfortably Numbot, amelynek szólóját sok ezer amatőr és profi gitáros gyakorolta ki az utóbbi évtizedekben.

Legkedvesebb számai között van a The Great Gig in the Sky és az Echoes, a High Hopes című dalt pedig az egész diszkográfiából kiemelte.

A kérdésre, hogy mennyire tartós a Pink Floyd öröksége, vonakodva felelt:

Még egy darabig játsszák a zenénket. Aztán elfelejtik, mint minden mást. Hogy mennyi idő múlva? Száz év, ezer, millió? Nem tudom. Ezen nem igazán szoktam gondolkodni.

Fejlécfotó: Polly Samson

Hallani kell Stéphane Grappelli és a Pink Floyd közös felvételét!

Kapcsolódó

Hallani kell Stéphane Grappelli és a Pink Floyd közös felvételét!

A jazzhegedülés és a progresszív rock rajongói biztosan ismerik a felvételt, amelyen Grappelli a Pink Floyd Wish You Were Here című számában szólózik – izgalmas, új zenei minőséget hozva létre. Hosszú időre eltűnt, és csak néhány éve került elő ez a különleges felvétel.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Nyitás a végtelenre – interjú Baráth Emőkével

Sűrű a világjáró Baráth Emőke nyárelője, ezúttal itthon. Májusban Mozart Idomeneo, Kréta királya című operájában formálja meg Iliát, június 3-án pedig Aranykor: Mítosz címmel ad nagyszabású koncertet.
Klasszikus

Tomboló siker fogadta a Fesztiválzenekart – Mahler-koncertjük visszahallgatható

Ötcsillagos kritikák zúdultak Fischer Iván karmesterre és a Budapesti Fesztiválzenekarra (BFZ) májusi európai turnéjuk után. Bécs, London, Brugge és Lipcse közönsége egytől egyig álló ovációval ünnepelte a magyar együttest.
Vizuál

Buda Flóra Anna: Van magyar pénz a filmben, csak sajnos ez nem a Filmintézet érdeme

Háromszor is visszautasították Buda Flóra Anna filmtervét, most mégis gratuláltak az Arany Pálmához. A rendező szerint sajnálatos, hogy az ügy eltereli a figyelmet arról, kik, mekkora energiát fektettek a filmbe.
Színház

A zenés előadások és a vígjátékok jegyében hirdetett évadot a Szegedi Nemzeti Színház

Shakespeare szerzőként és témaként is felkerül a szegedi repertoárra, de Puccini, Donizetti, Lehár Ferenc, Kleist és Szabó Maga is szerepel a 2023-24-es szegedi évad alkotói között.
Klasszikus

Nemzetközi zenei díjat nyert az Országos Széchényi Könyvtár tanulmánykötete

Az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) által 2021 őszén kiadott „Eritis mihi testes”. Az 1938-as budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus hangfelvételei című kétnyelvű tanulmánykötet rangos nemzetközi díjat nyert.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz hír

Kurtág György egyetlen operáját mutatják be a Liszt Ünnepen

A játszma vége várva várt magyarországi bemutatója, Ligeti György darabjait felvonultató zongoramaraton, élvonalbeli jazz- és világzenei előadók és a Magyar Nemzeti Táncegyüttes Végvárak, vitézek című táncjátéka várható az idei Liszt Ünnepen.
Plusz hír

Úgy búcsúztatják Lang Györgyit, ahogy azt ő is szerette volna

Június 13-án 19 órakor a Fővárosi Állat- és Növénykertben, a Főkapu téren búcsúznak a Pa-Dö-Dő együttes május 20-án elhunyt tagjától.
Plusz ajánló

Június 30-án indul a Magyar Tavak Fesztiválja

Az idén tízéves programsorozat operagálával, koncertekkel, csónakos és kerékpáros túrával, családi nappal, valamint főzőversennyel várja az érdeklődőket, elsőként a Velencei-tónál, majd Tiszafüreden és a Balatonnál.
Plusz ajánló

Egy falat impró, egy korty kultúra és egy csipet nyár – júniusban ismét lesz Momentán Fesztivál

A Momentán Társulat harmadszor nyitja meg a nyarat saját improvizációs összművészeti minifesztiváljával. Június 9. és 11. között az improvizáció találkozik a stand up, az újságírás, a pszichológia, a bűvészet és a jövőkutatás területeivel.
Plusz ajánló

Koncertekkel, kiállításokkal és közösségi programokkal ünnepel Pestújhely

Harmincadik alkalommal rendezik meg a Pestújhelyi Napokat, amely során május 26. és június 4. között izgalmas programokkal, egyebek közt koncertekkel, főzőversennyel és kerékpáros túrával várják az érdeklődőket.