Plusz

Ezek a klasszikus tragédiák meg sem történtek volna, ha korábban feltalálják az okostelefont

2018.09.05. 09:45
Ajánlom
Odüsszeusz Google-térképpel menne haza, Zeusz a Twitterével igazolná a személyazonosságát. Ha évezredekkel korábban is létezett volna már okostechnológia, meg sem születtek volna azok a mítoszok, amelyek kultúránk alapját alkotják.

Oidipusz király

Miután megölte Laioszt, Oidipusz Thébába tartva úgy értesül, hogy meghalt a király. Puszta kíváncsiságtól vezérelve előkapja a telefonját, és felkeresi a thébai király Wikipedia-szócikkét. Hiszen épp egy királyról ne lenne bejegyzés? Oidipusz rögtön ráébred, hogy mit tett, és elég nagy bajba kerülhet, ha Thébába érve ezt a királyi család is megtudja. Szóval gyorsan irányt változtat, és elhúzza a csíkot.

Szemelé halála

A mítosz eredeti története szerint Zeusz emberi alakban Szemelé kedvese lett. Héra féltékeny, és ráveszi Szemelét, hogy követelje a szerelmétől, hogy mondja meg, ki is ő. Zeusz megmutatkozik isteni alakban, de a lány belehal az erős ragyogással kísért manifesztációba. Zeusz kiemeli a várandós Szemelé méhéből a félig fejlett fiát, és bevarrja ágyékába. Így születik meg Dionüszosz, akinek neve azt jelenti: „kétszer született”.

Mindez persze másként lenne, ha Zeusznál lett volna okostelefon. Elég lett volna, ha megnyitja a Twitterét, ahol a neve mellett - @zeus_god_of_all_gods - ott van a kicsi, kék, hitelesítő pipa.

Atalanta és Hippomenész

Atalanta hölgy létére a leggyorsabb lábú vadász volt a mitológia szerint, és ragaszkodott hozzá, hogy csak ahhoz megy feleségül, aki le tudja győzni futóversenyben. Hippomenész szemet vetett rá, de nem volt egy Usain Bolt, ezért Aphrodité segítségét kérte. Az istennő három aranyalmát adott neki, amelyek egy szent fáról származtak, és azt mondta, hogy a verseny közben gurítsa őket Atalanta felé. A nő a kíváncsi természete miatt meg fog állni, és akkor előnyre tehet szert. Így is lett, Hippomenész megnyerte a versenyt; nem a gyorsaságával, hanem furfanggal. A mítosz egyik változata szerint viszont elfelejtette megköszönni Aphroditének a segítségét, aki bosszúból oroszlánná változtatta.

Mennyivel egyszerűbb lett volna, ha Hippomenész hosszan lenyomja a Home gombot az iPhone-ján, és azt mondja: „Siri, emlékeztess, hogy rendesen köszönetet mondja Aphroditének, hogy ne változtasson oroszlánná.”

Francesco_Hayez_028-134253.jpg

Odüsszeusz Alkinoosz szigetén Francesco Hayez festményén

Odüsszeia

Odüsszeusz küld egy üzenetet Penélopénak, hogy későn ér haza. De lehet, hogy a Google Térképnek hála könnyedén hazatalál.

Thészeusz és a labirintus

Thészeusz a Google Térképet használva kijut a labirintusból, szóval Ariadné nem tud flörtölni vele, ezért inkább csalódottan tovább pörgeti a Tindert. Miután Thészeusz megölte a Minótauruszt, felhívja az apját, hogy megvan a dolog, mindjárt hazaér. Miután a a telefonhívásból már tudja, hogy a fia életben van, Aigeusz csak a fejét csóválja, hogy fekete vitorlát lát a hajón, és azon töpreng, hogy mivel érdemelte ki ezt a tökkelütött gyereket.

Teiresziász megvakítása

A mítosz szerint Teiresziász egyszer párosodó kígyókat látott, és botjával megölte a nőstényt. Ekkor nővé változott, és így élt hét évig. Ezután a hímet ölte meg ugyanabban a helyzetben, és visszaváltozott férfivá. Egy ízben Héra és Zeusz arról vitatkoztak, hogy a szerelem a nőnek vagy a férfinak nyújt nagyobb élvezetet. Teiresziász azt feleli, hogy 9:1 arányban a nő él át nagyobb gyönyört. Héra megharagszik a válaszért, és vaksággal sújtja a férfit, Zeusz viszont hosszú élettel és jóstehetséggel jutalmazza őt.

Ha lett volna Google, Héra csak rákeresett volna a válaszra, és inkább tartotta volna a száját.

Orfeusz és Eurüdiké

orfeo-131109.png

Üzenetváltások

Orfeusz nem aggódja túl magát, hogy felért-e a kedvese a túlvilágból. Küld egy üzit: „fenn vagy már?" Mire a nő felel: „aha. mizu". Persze ehhez az kell, hogy legyen térerő vagy nyilvános wifi Hádészban.

Ötletadó cikk: Medium.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Koreai tenor nyerte a 6. Nemzetközi Marton Éva Énekversenyt

A szeptember 7-én a Zeneakadémia Nagytermében tartott döntőn tizenkét énekes mutathatta meg tehetségét, amely után a zsűri a koreai Jihoon Parkot találta a legjobbnak.
Klasszikus

Elizaveta Kulagina nyerte a Fidelio különdíját a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyen

A huszonhat éves orosz szoprán a döntőben Offenbach és Sztravinszkij áriáit adta elő. A különdíjakat a szeptember 8-i, operaházi gálán adták át a versenyzőknek.
Vizuál

Pedro Almodóvar nyerte a fődíjat a Velencei Filmfesztiválon

A Spanyol rendező legújabb filmjében az eutanázia és a klímaváltozás kérdéseivel is foglalkozik. A művész köszönőbeszédében arról is beszélt, hiszi, hogy minden ember alapvető joga méltósággal búcsúzni a világtól.
Tánc

A szerelem a központi témája a Duna Művészegyüttes legújabb bemutatójának

A Szerelemkert című produkció válogatást nyújt neves koreográfusok rég nem látott műveiből, kiegészülve az együttes jelenlegi repertoárján lévő koreográfiáival. A bemutató október 3-án lesz látható a Nemzeti Táncszínházban.
Klasszikus

Belga zene áll az idei Európai Hidak fesztivál fókuszában

A szeptember 16. és 22. között, a Müpa és a Budapesti Fesztiválzenekar által közösen megrendezett Európai Hidak programsorozat Budapest és Brüsszel között épít kulturális átjárót.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

VAN, pontosabban LESZ valami furcsa koncert és élő zenés vetítés a Trafóban

2014 októberében mutatták be Reisz Gábor kultikus VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjét. A tizedik születésnap alkalmából egy különleges, élő zenés vetítés és a VAN filmzenekar koncertje várja a közönséget október 25-én a Trafóban.
Plusz ajánló

John Malkovich lép fel a Magyar Zene Házában

A kétszeres Oscar-jelölt, világhírű színész Anastasya Terenkova zongoraművésszel közösen egy különleges összművészeti produkciót hozott létre Roberto Bolaño műve alapján, amelyet november 17-én és 18-án ad elő a Magyar Zene Házában.
Plusz ajánló

Nagykorúvá vált az Ars Sacra Fesztivál

Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg szeptember 14. és 22. között a szakrális művészetekre fókuszáló rendezvénysorozatot, amely országszerte és a határon túl is számos kulturális programmal várja az érdeklődőket.
Plusz hír

Az utolsó hercegi párra emlékeznek az idén harmincéves Esterházy Alapítványok

Az Esterházy Alapítványok 2024-ben ünneplik fennállásuk 30. évfordulóját, egyben megemlékeznek arról is, hogy Esterházy V. Pál 35 évvel ezelőtt, míg hitvese, Esterházy Melinda, 10 évvel ezelőtt augusztus 27-én hunyt el.
Plusz ajánló

Indítsa az új évadot a szeptemberi Fidelióval!

Részletes programbontásokkal, hírekkel, ajánlókkal és interjúkkal megjelent a Fidelio 2024. szeptemberi száma. Az ingyenes magazin megtalálható országszerte, az ismert terjesztési pontokon, és az online verzió is elérhető!