Plusz

Ezek voltak 2016 legdrágább festményei

2017.01.02. 11:35
Ajánlom
Az idei csúcstartó Claude Monet Szénakazal című műve, amelyet 81 millió dollárért vásároltak meg. Bár az impresszionista festő életébenez új életmű-rekordot jelent, ugyanakkor az eladási összeg jócskán elmarad Picasso Algíri nők (O változat) című festményének eladási árától, amely anno 179,3 millió dollárért kelt el.

Az ArtPortal összesítése szerint második legdrágább festmény Peter Paul Rubens vászna, illetve a Kínában népszerű 72 éves Cui Ruzhuo 2013-as tusrajza lett.  Nem sokkal maradt le Picasso, Ülő nő című alkotása, amelyet a londoni Sotheby's-ben vásároltak meg 63.220.336 dollárért. 

A további eredmények az alábbiak szerint alakultak:

4. Peter Paul Rubens: Lót és lányai: 34 970 000
5. Jean-Michel Basquiat: Cím nélkül: 57.285.000
6. Amedeo Modigliani: Jeanne Hébuterne (selyemkendővel) 57.285.000
7. Edvard Munch: Lányok a hídon 54.487.500
8. Cui Ruzhuo: Nagy havas hegyek 39 577 200
9. Cy Twombly: Cím nélkül: 36 650 000
10. Francis Bacon: Két tanulmány egy önarcképhez 34 970 000

Magyar viszonylatban az idei legdrágább festmény Tihanyi Lajos Pont St. Michel (Párizs) című alkotása , amelynek 170 millió forint volt a leütési ára.  Rippl-Rónai József: Stilizált virágok özöne című festménye 95.000.000 forintért kelt el, ami a második legmagasabb ár volt, míg Boromisza Tibor: Rőzsehordók a ligetben 87.000.000  millióért talált gazdára.

Tihanyi Lajos: Pont St. Michel (Párizs)

Tihanyi Lajos: Pont St. Michel (Párizs) (Fotó/Forrás: Kieselbach Galéria)

A további sorrend az alábbiak szerint alakult:

4. Rónai József: Társaság a kastélyparkban 80.000.000 
5. Aba-Novák Vilmos: Rálátás Felsőbányára 60.000.000
6. Patkó Károly: Fésülködés 60.000.000
7. Munkácsy Mihály: Naplemente 55.000.000
8. A Róma-villa ősszel 52.000.000
9. Munkácsy Mihály: Ülő nő intérieurben 50.000.000
10. Vaszary János: Dinnyés Csendélet 50.000.000 Virág Judit Galéria

 Ha nem csak az árat nézzük, akkor a hazai listán szereplő művek főleg a XIX. század végén és a XX. század első felében készült művekből tevődik össze, az alkotók között pedig csak egy olyan művész van, aki eddig nem tartozott a legdrágább festmények alkotói közé. A viszonylag új név Boromisza Tibort takarja, akinek nagybányai munkája egyből a harmadik helyre került.

Ha a nemzetközi listát vesszük, láthatjuk, hogy ott jóval szélesebb időhorizonton mozognak az idei top tízes alkotások. Pontosabban a XVII. századtól napjainkig terjed. Ami a galériákat illeti, a festménypiac két meghatározó szereplője, a Kieselbach és a Virág Judit Galéria mellett a BÁV is felkerült a listára.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Átadták a Szemle Plusz díjait, a Gyévuska a legjobb előadás, a Fidelio különdíját Martinkovics Máté nyerte

Pótszékes teltházakkal zajlott le idén a Szemle Plusz színházi fesztivál a Városmajori Szabadtéri Színpad szervezésében. Az augusztus végi seregszemle díjaiért tizenkét előadás szállt versenybe, a díjkiosztót szeptember 13-án tartották a Kristály Színtérben.
Vizuál

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Vizuál

Ha ősz, akkor skandináv filmek!

Szeptember 26. és október 2. között rendezik meg a 11. Skandináv Filmfesztivált a budapesti Art+ Cinemában. A fesztivál során egy héten át a legkiválóbb északi filmek kerülnek vászonra az Art+ Cinema két mozitermében. A programot premier előtti vetítések, hazai forgalmazásba nem kerülő játékfilmek színesítik.
Könyv

Csínyek és csodák

Nem egy Jón Kalman Stefánsson-műről beszélnénk, ha nem járná át a fejezeteket az idő múlása felett érzett, mélyen átélhető melankólia, amellett, hogy újra és újra felnevetünk a gyerekgondolkodás keresetlen őszinteségén meg a komikus helyzetek során.
Plusz

„A hiány elválaszthatatlan a jelenléttől” – beszélgetés a PLACCC Fesztivál két alkotójával

Az augusztus 30. és szeptember 21. között zajló PLACCC Fesztivál programjában szerepel Bogdana Kosmina ukrán vizuális művész és építész helyspecifikus installációja, valamint Rita Hoofwijk holland színházi alkotó köztéri részvételi előadása.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz interjú

„A hiány elválaszthatatlan a jelenléttől” – beszélgetés a PLACCC Fesztivál két alkotójával

Az augusztus 30. és szeptember 21. között zajló PLACCC Fesztivál programjában szerepel Bogdana Kosmina ukrán vizuális művész és építész helyspecifikus installációja, valamint Rita Hoofwijk holland színházi alkotó köztéri részvételi előadása.
Plusz ajánló

Századik születésnapját ünnepli a Collegium Hungaricum Berlin

Az egész őszi szezonjuk a kerek évforduló köré épül majd, különleges programsorozattal, többek közt kiállítással és bállal is készül a berlini intézmény.
Plusz ajánló

Ahol a hazai és a nemzetközi művészet találkozik – közeleg a Liszt Ünnep

Október 9-én kezdődik, és egészen 22-éig várja az érdeklődőket a negyedik Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál. Az eseménysorozat névadójának szellemiségében összeállított programon a klasszikus és kortárs zene nemzetközi sztárjai érkeznek Budapestre.
Plusz ajánló

VAN, pontosabban LESZ valami furcsa koncert és élő zenés vetítés a Trafóban

2014 októberében mutatták be Reisz Gábor kultikus VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjét. A tizedik születésnap alkalmából egy különleges, élő zenés vetítés és a VAN filmzenekar koncertje várja a közönséget október 25-én a Trafóban.
Plusz ajánló

John Malkovich lép fel a Magyar Zene Házában

A kétszeres Oscar-jelölt, világhírű színész Anastasya Terenkova zongoraművésszel közösen egy különleges összművészeti produkciót hozott létre Roberto Bolaño műve alapján, amelyet november 17-én és 18-án ad elő a Magyar Zene Házában.