Gerhes Gábor: Atlas
- 2022. január 20.–április 17., Kiscelli Múzeum
Atlasz: hanyatlasz, rímelt valaha Kosztolányi, és mintha Gerhes Gábor is pont erre gondolna. Nem arra az Atlaszra, a nagyizmúra, aki az eget tartja a fejünk fölött, hanem a hagyományos, térképes enciklopédiára. Arra a korra, amikor azt hittük, hogy a világ megismerhető, csak idő kell hozzá.
Ma már tudjuk, hogy az idő a megismerés ellensége,
nemcsak azért, mert soha nincs elég belőle, hanem mert minden változik, mire megtanuljuk egy sziget nevét, már el is merült az óceánban. Kérdés az, hogy ilyen körülmények között lehet-e a művészet örök. Vagy legalább állandó.

Részlet Gerhes Gábor Atlas című munkájából, 2020 (Fotó/Forrás: a művész jóvoltából / Kiscelli Múzeum)
Bach: Karácsonyi oratórium II.
- 2022. január 6. 19:30, Müpa
Azt írja a honlap, hogy a Karácsonyi oratórium egyik vonzó tulajdonsága, hogy nem kell egyben végighallgatni. Ezzel az erővel azt is mondhatnánk, a másik vonzó tulajdonsága, hogy egyáltalán nem kell végighallgatnia annak, akit nem érdekel. De a lényeget tekintve igaz, amit írnak: nem egyetlen műről van szó, hanem hat külön kantátáról, amelyeket a karácsonyi ünnepkör köt össze, születéstől vízkeresztig. Nekünk most hosszú az ünnep, mert a koncert első része már december közepén megvolt, ünnepelhetünk a háromkirályokig. Vagy jövő karácsonyig.
Bach: The Art of Life
- Deutsche Grammophon, 2021
Bach és valaminek a művészete. Nyilván a fúgáé. Elég kemény kiképzés szokott lenni, gyúrja, gyúrja az öreg, élete utolsó műve, be sem tudta fejezni, még egyszer össze akarta foglalni mindazt, amit a zenei szerkesztésről tudni lehet. Csakhogy Danyiil Trifonov lemezének a címe nem A fúga művészete, hanem Az élet művészete. Amiről az embernek első helyen nem Bach jut az eszébe, de talán tévedünk.
Talán nincs jobb élet, mint zenében élni, márpedig azt neki vagy nekik sikerült.
Nemcsak fúgákat hallhat a lemezbolond, de szonátákat és variációkat is, például a Hull a pelyhes fehér hó dallamára. Nemcsak J. S. művei szólnak, de C. P. E. és J. C. F. alkotásai is. Tényleg tudtak élni.
Robert Dugoni: A nyolcadik nővér
- Agave Kiadó, Megjelenés: 2021. november 2.
A hét nővér, ha valaki nem tudná (én nem tudtam), Moszkva hét, sztálini időkben emelt épülete, a Lomonoszov Egyetem és hasonlók. Robert Dugoni regényében pedig hét amerikai kém, aki egymásról mit sem tudva szállítja az értékes és titkos információkat Moszkvából. De ők hiába nem tudnak egymásról, ha a kémelhárítás már tud róluk, és szépen, sorban el is tünteti őket. Vége az átmeneti időszaknak, amikor nem volt egyértelmű, hogy ki ellen kell harcolnunk.
Az oroszok, Putyinnak hála, ismét veszedelmesekké váltak a regényekben, de az az igazság, vagy valami ahhoz hasonló azért nyerésre áll.
Fejléckép: Részlet Gerhes Gábor Atlas című munkájából, 2020 (fotó: a művész jóvoltából / Kiscelli Múzeum)