Csáki Judit: Imi, ne csináld!
- Corvina Kiadó, megjelenés: 2022. november 7.
Biztos van, aki megőrül attól, ha a színészeket keresztnevükön vagy pláne a becenevükön szólítják, hogy valami közös barátnak tekintjük őket, de ha egyszer tényleg azok! Van is erre egy kifejezés: féloldalas ismeretség. A magam részéről csak az fáj, ha mindezt a nagy bratyizást egy kritikus teszi, mert nyilván gyanú ébred az emberben a kritika elfogulatlanságát illetően, de talán ennyit megér egykötetnyi Csuja Imre. Egykötetnyi? Egybekezdésnyi is megéri. Mondok egy példát. Csuja Imre a Honvéd Kórházban találkozott Molnár Gál Péterrel. Azt mondja neki, ha nem bánja, elülnék. Miért, mi történt? Agyvérzést kaptam. Mire Molnár Gál: Nahát. Kitől? Lehet, hogy ma ez a színház legfontosabb tanítása: nincs olyan nagy baj, amiből ne lehetne viccet csinálni.
A Lírástudók podcast kapcsolódó epizódja ide kattintva érhető el.
Ravel: Balkezes zongoraverseny
- február 10., 11. 19:45, 12. 15:30 Müpa
Vannak ilyen családok, egymást érik benne a hírességek. Wittgenstein unokaöccséről Thomas Bernhard írt könyvet, maga (Ludwig) Wittgenstein legalább egy mondat erejéig mindenkinek ismerős, és ott van a bátyja, Paul, akinek az első világháborúban ellőtték a jobb karját. Mindenképpen tragédia, de nála különösképpen az, Paul Wittgenstein zongorista volt. Ő azonban nem tört össze, vagy ha igen, hamar összeragasztotta magát, és elkezdte bombázni a kor híres zeneszerzőit, hogy írjanak műveket bal kézre. A leghíresebb mű Ravel Balkezes zongoraversenye lett, egyrészt azért, mert sokszor nehéz elhinni, hogy csak öt ujj szaladgál a billentyűkön, másrészt azért, mert minden benne van. A korszak, a jazz, a háború, a rettenet. Jöhetne végre olyan idő, amikor mindez csak emlék, de egyelőre nem állnak jól a csillagok.
A tehetség napja
- február 12. 14:00–19:00 Zeneakadémia, 19:30 Eötvös Péter és a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekarának koncertje
Azt is lehetne hinni, hogy a Zeneakadémián minden nap a tehetség napja, de a jelek szerint nem így van. Vagy talán a tehetség szót nem értelmezzük helyesen, egy idő után a tehetség nem tehetség, hanem beváltott ígéret vagy akár mester. Eötvös Péter akkor volt tehetség, amikor Kodálynak mutatták meg a műveit, és ma már mester, aki, szerencsére, épp a tehetségekkel foglalkozik. Saját művét vezényli, a Dialog mit Mozartot, aztán Ligetiét, mert ha valaki belelát a kolléga lapjaiba, az ő, végül pedig egy klasszikust, Debussytől A tengert. A gyerekek aligha fogják elfelejteni az estét, de ha tehetséges közönség vagyunk, akkor talán mi sem.
Újévi koncert, 2023
- Sony, megjelenés: 2023. január 13.
Azelőtt hónapokig kellett várni, amíg megjelent végre az újévi koncert lemezen. De megérte. Eleinte a bécsi kedély miatt, aztán amikor az újévi koncert világeseménnyé vált, jöttek a karmesteróriások, Karajan, Kleiber, Mehta, Maazel, és megmutatták, hogy ők mit is gondolnak a Strauss család zenéjéről. Néha jött mellé egy kis Berlioz, Schubert, akinek épp születésnapja volt. Most nem telt bele tíz nap, és már a polcokon az új CD, és rögtön a sóhaj. Ott van, de minek. Nincs vele semmi baj, szépen szól a zene, Franz Welser-Möst úgy válogatta össze a műveket, hogy szinte csupa újdonság hangzott el. Csak hát se kedély, se karmesteróriás. Minden rendben van – ami azt jelenti, hogy semmi sincs rendben.
Fejléckép: Csuja Imre (forrás: Líra Könyv), A tehetség napja (fotó: Mudra László / Zeneakadémia), Louis Langrée (fotó: B. Ealovega / Müpa)