Nagylátószög – 120 éves a magyar film
- július 23.–november 14. Ludwig Múzeum
Elborultabb pillanatokban hajlamos vagyok azt hinni, hogy a magyar film csak egy fikció, igazából mindig csak azt figyeltük, hogy mit tudnak más ország filmesei, aztán több vagy kevesebb sikerrel mentünk a nyomukban. Ha volt zseniális figura a magyar filmművészetben, az Kabos Gyula volt, ő nem utánzott senkit, és
örök vigasz, hogy akármilyen szerencsétlenek vagyunk, legalább röhögni lehet rajtunk.
És akkor jön egy ilyen kiállítás, mint a Nagylátószög. Fából vaskarika, állóképekkel beszél a mozgóképről, mintha versben mondanánk el, hogy van jó magyar regény. De talán így a legjobb.
Kántor Péter: Elegendő ok
- Magvető Kiadó, Megjelenés: 2021. július 27.
Van egy, kettő, talán három dedikált verseskötetem Kántor Pétertől. Több nem lesz, mert Kántor Péter meghalt a nyáron. Elegendő ok ez a könyvvásárlásra? Elegendő. Cserébe az ember elolvashatja azt a verset, amely arról szól, hogy mi elegendő ok a versírásra. Az is, ha valaki szól, hogy szeretné látni a költő nevét nyomtatásban. Ő pedig teljesít, ír erről egy verset. Mi is teljesítünk, mert elolvassuk. És reméljük, hogy talán nem teljesen mindegy.
Mesterházi Mónika nekrológja itt olvasható:

Kapcsolódó
Elegendő ok – Kántor Pétertől Mesterházi Mónika búcsúzik
Az Ünnepi Könyvhétre jelenik meg Kántor Péter posztumusz verseskötete, az Elegendő ok. Pályatársa, Mesterházi Mónika osztja meg személyes reflexióit Kántor Péter világáról, és búcsúztatja a 71 éves korában nemrég elhunyt költőt.
Monteverdi: Poppea megkoronázása
- szeptember 9., 10., 14. 19:00 Müpa
A régi kérdés az volt, hogy vajon mi a fontosabb az operában, a zene vagy a szöveg. Hiába vágná rá az ember, hogy természetesen a zene, mert a kérdés ennél összetettebb, hogy mást ne mondjak, Puccini zenei fantáziája csak a jó librettótól indult el. Mindegy is, a mai kérdés az, hogy a zene vagy a színház.
Éneklős koncertre megyünk, vagy színházi előadásra, amelyben véletlenül énekelnek is?
Monteverdit játszott a Katona József Színház, tehetséges rendezésben, énekhangok nélkül. Most Fischer Iván társulata viszi színre, ki tudja, milyen rendezésben, de hangokkal. A többi majd kiderül.
További információ ide kattintva.
Fatma Said – El Nour
- Warner Classics, 2021
Köztudomású, hogy az Aida a Szuezi-csatorna megnyitására készült. Ilyenkor szokás felemelt ujjal ellentmondani, hogy nem is igaz, mert a kairói opera megnyitójára készült. A baj az, hogy ez sem igaz, mivel a Rigolettóval nyitották meg, az Aida bemutatója pedig két évvel később volt. De nem is ez az érdekes, hanem hogy amilyen sima volt az út Itáliából Egyiptomba, olyan nehéz a másik irányba. A mai napig egyetlen egyiptomi operaénekes lépett föl a Scalában, Fatma Said. Ő viszont nagy sztárnak ígérkezik, most jelenik meg az első lemeze a Warnernél francia, spanyol és egyiptomi dalokkal. Biztatóan kockázatos.
Fejléckép: A Körhinta c. film egyik jelenete (forrás: Nemzeti Filmintézet)