Plusz

Graffitiseknek fizettek kártérítést egy lebontott gyárépület miatt

2018.03.25. 11:52
Ajánlom
Évtizedekig megvetett, majd szép lassan megtűrt tevékenységgé vált a graffitizés. Banksy és kollégái után azonban egyre több helyen ismerik el a street art művészeti érdemeit. Nemrég egy New York-i művészeti telep kapcsán bíróságon született döntés arról, kié a fal.

Egy elhagyatott New York-i gyár vált ellentmondásos graffiti-háború központjává a közelmúltban. Az öreg épületet, ahogy az lenni szokott, graffitisek tömegei vették birtokukba, műveikkel dekorálva az üres falfelületeket. Az épületet azonban nemsokára lebontották, így a graffitik is semmivé lettek. Válaszul 21, magát károsultnak valló művész beperelte a tulajt, és végül 6,7 millió dollárt nyertek. A legnagyobb összeget, 1,3 millió dollárt a Meres One nevű művész, igazi nevén Jonathan Cohen kapta, aki a lerombolt gyár graffiti-kurátora volt.

A művészek ugyanis nemcsak az épület tulajdonosának engedélyével használták a felületet, de alkotásaik speciális védelem alá is estek. A 90-es években a tulajdonos beleegyezett, hogy a telephely graffitis kiállítóhely legyen. A street art-os szentély először a Phun Factory, majd Meres One vezetésével 5Pointz néven működött. Az épületet 2014. augusztusában kezdték bontani, ezt a művészek minden eszközzel megpróbálták megakadályozni, de hiába. 

GettyImages-186107207

GettyImages-186107207 (Fotó/Forrás: Andrew Burton / Getty Images Hungary)

A graffitik miatt végül a telephely ára 20 millió dollárról 200 millió dollárra szökött. ekkor adták el, hogy a helyére luxuslakásokat építsenek. Az ügyben eljáró bíró szerint a tulajdonosnak tisztában kellett lennie a művészeti parkká alakult terület értékével.

A bíró szintén elfogadta, hogy az épületen található alkotások közül 45 bizonyítottan elismert műalkotás, így azok a USA Visual Artists Right Act (VARA) védelme alatt álltak. Ezt a státuszt 1990-ben vezették be, és a művészek jogait hivatott védeni, a gyakorlatban azonban még alig használták. Most a tárgyalás során kimondták, hogy a graffiti is művészeti produktum, így védelem illeti.

Annak ellenére is, hogy tudományos kiadványok nem tesznek róluk említést, vagy hogy sokak szemében nem számítanak mesterműnek. Az épület eredeti tulajdonosa ugyanis így érvelt az igaza mellett. A művészeti telep működése, az, hogy ösztöndíjakat osztottak és tanítottak, a róla szóló médiabeszámolók mind elegendőek a graffitisek elismeréséhez - szólt a bíró ítélete. Elutasították a tulajdonos azt a kifogását is, hogy nemcsak azok a graffitisek alkottak ott, akik engedélyt kaptak - a VARA ugyanis minden művész jogát védi.

"What the 5Pointz ruling means for street artists" by Leila Amineddoleh (Adjunct Professor of Law, Fordham University) in theconversation.com (http://bit.ly/2HoUulx). Original #photo author: iamNigelMorris/flickr (CC BY 2.0), my HDR+ post-processing. ... "Long Island Citys 5Pointz, a mecca for graffiti artists, was demolished in 2014.... A four-and-a-half-year legal battle that pitted street artists against landowners has come to an end.... On Feb. 13, [2018], 21 graffiti artists were awarded US.7 million in damages after a developer whitewashed works of theirs located on his property.... [T]he most significant aspect of the ruling might be that works of street artists are being granted the same rights as those of established, professional artists." ... #5pointz #5pointzgraffiti #5pointznyc #5pointzforever #publicart #publicartwork #hdrart #artphotography #hdrphotography #artphotographystyle #artphotography ... Join me at Patreon.com/mbdxhdr (working link in bio).

Mark Durieux (@mark_durieux) ltal megosztott bejegyzs,

Szintén nem segítete az eredeti tulajdonos helyzetét, hogy a bontás előtt megpróbálta lemeszelni a graffitiket, anélkül, hogy 90 nappal korábban figyelmeztette volna a művészeket, ahogy azt a VARA előírja.

Ráadásul az épület a graffitiknek köszönhetően népszerű turistalátványossággá és menő partihelyszínné vált: nemcsak iskolás csapatok és turistabuszok jártak rendszeresen megcsodálni a graffitiket, de esküvőket, koncerteket is rendeztek ott. Szintén itt forgott a Szemfényvesztők című film egyik kulcsjelenete.

5Pointz, Meres One

A döntés most graffitisek tucatjait bátoríthatja fel az Egyesült Államokban, akik ezután beperelhetik azokat, akik elpusztítják munkáikat.

A graffitizésre használt falak és épületek tulajdonosainak vigyázniuk kell az alkotásokra, és követni a megfelelő előírásokat. A döntés után ugyanis egyértelművé vált, hogy a graffitit a hatóságok is művészetként ismerik el, amit szigorú jogszabályok védenek. A bíróság ugyanis a maximum bírságot rótta ki a New York-i gyárépület eredeti tulajdonosára.

Az utcai- és magasművészet közötti különbségek lassan eltűnni látszanak, ez pedig minden bizonyára megváltoztatja azt is, a következő generáció hogyan tekint majd a művészetekre. 

(Via Independent  & The Conversation)

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

Az 1848-as forradalom évfordulója alkalmából Civil Sugárút néven, civil szervezetek részvételével tartottak eseménysorozatot a Hősök tere és az Andrássy út között március 14-én és 15-én. Itt hangzott el a Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványa.
Plusz

„Nem karriert, sokkal inkább magamat próbáltam építeni” – interjú Menyhárt Jenővel, az Európa Kiadó énekes-gitárosával

„Az én fejemben is többször megfordult, hogy disszidáljak. Egyszer ténylegesen közel kerültem ahhoz, hogy meg is tegyem” – meséli az Európa Kiadó énekes-gitárosa, Menyhárt Jenő. Interjú.
Színház

Harmadszor mutatta be a Szegedi Nemzeti Színház az anatevkai tejesember történetét

Király Levente és Gregor József után ezúttal Borovics Tamás bújt Tevje bőrébe a Hegedűs a háztetőn című musical szegedi előadásában. A zenés produkció márciusban három, áprilisban további két alkalommal látható a Nagyszínházban.  
Vizuál

Petőfi 200 – Vetítéssorozat indul a Toldi Moziban

Március 23. és június 8. között klasszikus filmek és szakértői beszélgetések segítségével idézhetjük meg a kétszáz éve született költő alakját, emlékezetét.
Színház

Egri Márta és Péter Kata szerepelnek a Gólem Színház új bemutatójában

Borgula András Szorítsd meg a kezem címmel Marianna D. Birnbaum önéletrajzi írásaiból rendez színdarabot: egy nő találkozik a kómában fekvő anyjával. De vajon tényleg találkoznak?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

Fesztiválokkal nyílik a tavasz – itt az áprilisi Fidelio

Számos fesztiválajánlóval, interjúkkal, kritikákkal és részletes programbontásokkal megjelent a 2023. áprilisi Fidelio.
Plusz hír

Mesepályázatot hirdetnek Méhes György emlékére

A Méhes György – Nagy Elek Alapítvány és a Magyar Írószövetség csaknem egymillió forint összdíjazással Méhes György-mesepályázatot hirdet magyar gyermekirodalmi művek születésének ösztönzésére.
Plusz interjú

„Nem karriert, sokkal inkább magamat próbáltam építeni” – interjú Menyhárt Jenővel, az Európa Kiadó énekes-gitárosával

„Az én fejemben is többször megfordult, hogy disszidáljak. Egyszer ténylegesen közel kerültem ahhoz, hogy meg is tegyem” – meséli az Európa Kiadó énekes-gitárosa, Menyhárt Jenő. Interjú.
Plusz hír

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

Az 1848-as forradalom évfordulója alkalmából Civil Sugárút néven, civil szervezetek részvételével tartottak eseménysorozatot a Hősök tere és az Andrássy út között március 14-én és 15-én. Itt hangzott el a Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványa.
Plusz ajánló

Győrkőcfesztivál – Három napra idén is a gyerkőcöké lesz Győr belvárosa

Az ország legnagyobb összművészeti, ingyenes családi fesztiválját idén 16. alkalommal rendezi meg a főszervező Vaskakas Bábszínház, június 30. és július 2. között Győrben. A fesztivál szlogenje: Tíz helyszínen ezer program, zsebpénz nem kell, mert ingyen van!