Dr. Tóth József polgármester – a képviselő-testület, a lakosság, a civil és a társadalmi szervezetek javaslatai alapján – díszpolgári címet adományozott Halász Judit Kossuth-díjas színművésznek, a Halhatatlanok Társulata örökös tagjának, Horvát János Pulitzer-emlékdíjas újságírónak, televíziós személyiségnek, egykori nagykövetnek, illetve posztumusz díszpolgár lett Hadas Krisztina Prima Primissima-díjas újságíró, televíziós szerkesztő-műsorvezető. Életútjuk során kimagasló munkásságukkal hozzájárultak a kerület fejlődéséhez, tevékenységükkel erősítették annak hírnevét, tekintélyét. Mivel a XIII. kerület díszpolgárainak száma 2025-ben elérkezett a százhoz, az önkormányzat úgy döntött: a 100. díszpolgári címet – az örök tisztelet és emlékezés szimbólumaként – posztumusz ítéli oda (megosztva) Cziffra Györgynek és Radnóti Miklósnak. Emléküket őrzi és ápolja a XIII. kerület.
Hadas Krisztina (posztumusz)
Prima Primissima-díjas újságíró, televíziós szerkesztő-műsorvezető
A XIII. kerületben született, itt is élt 39 évig. Újságírói, televíziós riporteri szakmai tevékenységét az elesettek, a rászorultak érdekében végezte. Szakmai tudását felelősségérzet, hitelesség jellemezte. Munkái – legyen szó akár dokumentumfilmekről, akár riportokról, interjúkról – mindig az emberi sorsokat helyezték középpontba. A személyes történetek felé érzékenységgel fordult. Képességei, problémaérzékenysége a televízióban teljesedhettek ki. Díjnyertes dokumentumfilmje – amelyben a háború elől menekülő ukrán családokat kísérte el Moldovától Németországig tartó útjukon –, valamint sorozatműsorai az egészségügyről (Az igazi vészhelyzet, Jön a baba) hozták meg számára a Prima Primissima Díj Közönség Díját 2022-ben.
A XIII. kerület soha nem csupán lakóhely volt számára, hanem inspiráció is. Családja örök újlipótvárosi, ő is a Pozsonyi út 50. szám alatt élt sokáig.
A kerület szellemisége hatással volt munkásságára, ahogyan saját történetei és dokumentumai is hozzájárultak ennek a közösségnek az önképéhez. Tragikusan gyors, korai halála egy gazdag alkotói tevékenységet szakított félbe. Azt vallotta: „Hinni kell abban, hogy az általad elmesélt történet fontos és hatással lesz az emberekre. Nem lehet megúszósan csinálni, mert akkor középszerű leszel.”
Halász Judit
Kossuth-díjas színművész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja
Hat évtizede a Vígszínház tagja, csaknem 40 filmben szerepelt, műfajt teremtett a gyereklemezeivel és koncertjeivel. 1942. október 7-én született. Még a Színház- és Filmművészeti Főiskola hallgatója volt, amikor az Esős vasárnap egyik cserfes kamaszlányát alakíthatta. Diplomáját 1964-ben szerezte meg, majd a Pécsi Nemzeti Színházhoz szerződött, ahol csak fél évet töltött. Várkonyi Zoltántól szerződést kapott a Vígszínházhoz, és azóta is a Szent István körúti társulat tagja. Lemezt készített Ikrek hava címen Radnóti Miklós verseiből, más lemezén mesét mond. Műfajt teremtett azzal, hogy magyar költők verseit énekli a magyar könnyűzene legjobbjainak megzenésítésében a gyerekeknek. A Hívd a Nagymamát című lemeze néhány hónap alatt platinalemez lett. A gyerekek (Magyarországon elsőként) megválasztották a lengyel gyerekek által alapított Mosolyrend Lovagjának. A Vígszínházban már hagyomány a karácsonyi családi koncertje. Hat évig volt a UNICEF Magyar Bizottság jószolgálati nagykövete.
A XIII. kerületi Hírnöknek így nyilatkozott díszpolgársága kapcsán:
Színészként a XIII. kerületben álltam először színpadra, itt tanultam a legtöbbet, ide kötött és köt a legtöbb barátom és kollégám.
A Vígszínháznak köszönhetően több időt töltöttem a kerületben, mint otthon. Hatvan év nagy idő. Rengeteg dolog változott ennyi idő alatt, fantasztikus, ahogyan átalakult a Váci út, Újlipótváros pedig központi és érdekes hellyé vált, szinte egy külön kis világként lehet kezelni.”
Horvát János
Pulitzer-emlékdíjas újságíró, televíziós személyiség, egykori nagykövet
1944. augusztus 4-én született. Hatvan évig lakott a XIII. kerületben, itt is érettségizett. Majd az ELTE Bölcsészettudományi Karán szerzett történelem–spanyol szakos diplomát. 1964-ben megnyerte a Riporter kerestetik első vetélkedőjét. 1966–67-ben Kubában volt ösztöndíjas.
1969 és 1994 között a Magyar Televízió munkatársa volt, 1989 és 1994 között főmunkatársa. Fidel Castróval és Salvador Allendével is készített interjút.
A Hét szerkesztőségének egyik alapítója, ahol 1970-től ’79-ig dolgozott. Majd a Filmfőszerkesztőséget vezette. Nevéhez fűződik például a 48 órás Hétvége című műsor. 1988–89-ben igazgatóként döntő szerepe volt az önálló arculatú MTV2 kialakításában. 1990-től két évig a Columbia Egyetemen tanított. 1993-ban közreműködött az ELTE média szakának beindításában, aztán a Pécsi Egyetem kommunikációs tanszékén oktatott, és a Budapesti Kommunikációs Főiskola szenátusának tagja lett. 2001 és 2006 között a SPORT TV elnöke. Megalapításától kezdve elnöke a Független Média Központ kuratóriumának. 2007-től 2010-ig a Magyar Köztársaság kubai nagykövete. A Déri János-díj kuratóriumának tagja. Egy időben spanyol és angol nyelvű irodalmat fordított. Főbb díjai: Rózsa Ferenc-díj(1986), Toleranciadíj(1996), A Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje (1996), Pulitzer-emlékdíj (2017).
„Őszintén jobban örülök ennek a díjnak, mint bármelyik állami kitüntetésnek. Utoljára ilyen jó érzésem akkor volt, amikor megkaptam a Pulitzer-emlékdíjat. A XIII. kerület unikális hely Magyarországon, úgy működik, mint egy kisváros” – mondta Horvát János a kerületi lapnak.
Fejléckép: Halász Judit a díjátadón (forrás: Budapest Főváros XIII. kerületi Önkormányzata)