A német zeneszerző számos, akusztikus hangszerre írt műve mellett a legnagyobb sikerét azokkal a kísérleteivel aratta (Spiel für Orchester, Gesang der Jünglinge, Telemusic) amelyekben az elektronikus hangkeltés új effektusait ízlelgeti, vagy épp az emberi hangot bontja elemeire elektronikus úton. De van egy kevésbé ismert oldala is: imádta a zenedobozokat. 1974-ben és 75-ben írta a Tierkreis-t, ami németül annyit tesz, Állatövi jegyek. Ez tizenkét olyan dallamot foglal magában, ami a tizenkét különböző csillagjegy karakterét igyekszik megragadni. Állítólag a zeneszerző hosszasan tanulmányozta az asztrológiai jegyek tulajdonságait, amik sajátos logika szerinti kompozíciói alapjául szolgáltak. Egyedül a mérleg dallamhoz fűzött magyarázatot. Mint írja, ennél a darabnál az egyensúlyt igyekezett megragadni, ezért a 71-es tempót választotta hozzá, ami értelmezésében az egyensúlyi tempó, az emberi szívverés tempója, amit más műveiben is a harmónia és a kiegyensúlyozottság érzékeltetésére használt.
Stockhausen Zodiac Music Boxes LEO
This is "Stockhausen Zodiac Music Boxes LEO" by KarlheinzStockhausen.org on Vimeo, the home for high quality videos and the people who love them.
A 12, vagy időnkét 14 hangból álló polifonikus zenedobozok nem minden esetben szólnak olyan kellemesen, ahogyan azt gyerekkorunkban megszokhattuk, pedig ezek debütáltak gyerekközönség előtt: a zeneszerző 1975-ben komponált, hat ütőhangszeresre és zenedobozokra írt Musik im Bauch című zenés mesejátékában, melyben a koncepció szerint ezek a hangok a Julika nevű szereplő hasából szólnak. Julika Stockhausen lánya volt, aki az anekdota szerint két éves korában arról panaszkodott apjának, hogy furcsa hangokat hall belülről, aki erre úgy felelt, hogy
zene szól a hasadból!".
Julika erre hangos nevetésben tört ki, és még hosszasan ísmételgette ezt a mondatot, ami annyira megragadta Stockhausent, hogy művet írt belőle. A zeneszerző a svájci Reuge manufaktúrával közösen készítette el a zenedobozokat, akik a zeneszerző 70. születésnapjára, 1998-ban piacra dobtak egy limitált sorozatot, majd 2005-ben egy másikat. Itt meghallgathatod csillagjegyenként, hogyan szólnak a zenedobozok!
Stockhausen neve nem véletlenül lehet ismerős, hiszen ő annak a trombitaművész Marcus Stockhausennek az édesapja, aki Snétberger Ferenc egyik legkedvesebb zenésztársa.