„Az a benyomásom, hogy kizárólag radikális, mély átalakulások által lehetséges nyereségre szert tenni. Gyakran mondtam, és ma is igaznak hiszem: ha a technológia teljesen eltűnne és egyedül maradnánk egy olyan szituációban, mint voltunk tizenötezer évvel ezelőtt, akkor sokkal nagyobb lenne a harmónia, sokkal több a méltóság, a közös víziók és a tisztelet.” Úgy hangzik, mint olyasmi, amit a népszerű szlovén filozófus, Slavoj Žižek mondana, igaz? Ő is mondta. Pedig az igazság az, hogy mégsem.
Most, hogy kellően összezavarodtunk, oldjuk is fel rögtön a rejtélyt:
ezt a gondolatot nem Slavoj Žižek, hanem egy mesterséges intelligencia (MI) alapú technológia fogalmazta meg Slavoj Žižek hangján.
Az Infiniteconversation.com nevű oldalon ugyanis különleges párbeszédnek lehetünk szem- és fültanúi: a szlovén filozófus, illetve a világhírű német filmrendező, Werner Herzog szimulált beszélgetésbe bocsátkozik angolul.
A dolog különlegessége, hogy az eszmecsere a két férfi hangján zajlik és a végtelenségig tart.
Žižek és Herzog az angol nyelvterületen nem csak műveik által lettek népszerűek: szinte már mémmé váltak különleges, utánozhatatlan beszédstílusuk miatt, így érthető, hogy valaki úgy érezte, kettejüket az idők végezetéig is elhallgatná.
Giacamo Miceli, aki létrehozta a honlapot, bemutatkozásában arról ír, ma már nevetségesen egyszerű és olcsó olyan programokat létrehozni, amelyek tökéletesen imitálják a valóságot. Mondhatnánk: a megszólalásig hasonlítanak rá. Mint írja,
bárki, aki elég elhatározott, a saját szobájában ülve egy laptoppal előállíthat hasonló tartalmakat.
Ez alapvetően változtatja meg, hogyan viszonyulunk a jövőben az internetes tartalmakhoz, valamint kérdéseket vet fel olyan témák kapcsán, mint például a hiteles források szerepe és a megbízhatóság.
Ne bízzunk meg akkor semmiben sem, amit online látunk? – veti fel a kérdést. Miceli azonban magát MI-optimistának tartja, szerinte ez elsősorban nem technikai, hanem emberi kérdés. Így javaslata az, hogy
tartsunk fent egy szkeptikus alapállást, különösen akkor, ha az adott információforrás vagy maga a tartalom látványosan ostobának vagy felháborítónak tűnik.
„Mindannyiunk kötelessége, hogy felkészítsük a következő nemzedékeket erre az új paradigmára, úgy, hogy közben olyan együttérző egyéneket próbálunk felnevelni, akik nem élnek vissza ezekkel a fantasztikus erőkkel” – írta. Miceli tehát azért hozta létre ezt az oldalt, hogy rámutasson, a veszélyek mellett milyen óriási potenciál rejtőzik a technológiában. Például átélhetjük, miről beszélgetnének kedvenc alkotóink, ha végtelen hozzáférésünk lenne az elméjükhöz.
Fejléckép: Werner Herzog és Slavoj Žižek (Fotó/Forrás: Infiniteconversation.com)