Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.
A kínai Őszközépünnep a Tavaszünnep után a második legnagyobb tradicionális ünnep Kínában. Több ezer éves múltra visszatekintő fesztivál, igazi mozgó ünnep, hiszen a Holdnaptárhoz viszonyítják: a nyolcadik holdhónap 15. napján tartják. Ekkor lesz a legfényesebb és legkerekebb a Hold, amiben a családok együtt gyönyörködhetnek. A fesztivál idején ugyanis az emberek igyekeznek idejüket a családjukkal tölteni: hazautaznak, hogy szeretteikkel vacsorázhassanak és együtt legyenek.
Ezért is mondják, hogy az (eredetileg) aratóünnep a családi összetartozást, együttlétet fejezi ki.
A kínai kultúra fontos jellemzője a nyitottság és a harmónia. Az Őszközépünnep egy olyan lehetőség, mely a kínai-magyar barátság erősítését és egymás kölcsönös megértését hordozza magában. Egy ilyen esemény ugyanis hidat épít a két nép közé, és bepillantást enged a helyi lakosok, valamint a többi ideérkező ember számára ebbe a több ezer éves, virágzó kultúrába.
A programsorozat részeként idén a debreceni Kölcsey Központban különleges kulturális és gasztronómiai élményben volt részük a jelenlevőknek. Az eseményt a Budapesti Kínai Nagykövetség, a Budapesti Kínai Kulturális Központ, a Debreceni Főnix Rendezvényszervező Kft, valamint a Debreceni Egyetem Konfuciusz Intézete szervezte. Az esemény több, mint 500 érdeklődőt vonzott.
A programok közül a IV. Magyar Holdsütikészítő Workshop teltházas eseménye bizonyult a legnépszerűbbnek.
A műhely keretében idén is többen elkészíthették az ikonikus holdsüteményt, mely az ünnep elengedhetetlen kelléke. Kerek alakjával nemcsak a Holdat, de a családi (újra)egyesülést is szimbolizálja. Megkóstolhattuk a hagyományos (vörösbab paszta vagy sokmagos) töltelékű, vagy a kínai-magyar fúziós sütemény-kísérletezéseknek köszönhetően a mákos, diós, gesztenyés ízvilágot is.
Az interaktív eseményen volt minden, mi szem-szájnak ingere: teák, teasütemények kóstolása, a kínai hagyományos ruha (Hanfu) bemutatása és felpróbálása, hagyományos hangszerelőadás, tánc, valamint egy fotókiállítás a „Kína Velencéjének” tartott Szucsou városáról is.
A Budapesti Kínai Kulturális Központ missziója, hogy olyan kapcsolódási pontokat hozzon létre, melyek mentén az eltérő kultúrák megismerhetik egymást, tanulhatnak egymásról. Ennek köszönhetően az intézet az ünnepi időszakban is sok izgalmas eseményt szervez, hogy olyanok is megtapasztalhassák az Őszközépünnep szellemét, akik még sosem jártak Kínában.
További részletek az esemény Facebook-oldalán.
Támogatott tartalom
Fejléckép: Őszközépünnep Debrecenben (Fotó/Forrás: Budapesti Kínai Kulturális Központ)