Plusz

Händel : Deborah - magyarországi bemutató

2014.03.19. 20:41
Ajánlom
Újabb barokk zenei csemegét hallhatunk a Magyar Händel Társaság szervezésében 2014. március 24-én a Budapest Music Centerben este 19 órai kezdettel. Georg Friedrich Händel Deborah című oratóriumát adja elő a Savaria Barokk Zenekar a Kodály Kórus Debrecen énekeseivel és számos kiváló, világhírű magyar és külföldi szólistával együtt Németh Pál vezényletével. A mű Magyarországon még nem hangzott el, s a bemutató érdekessége, hogy a kottát maga Németh Pál fuvolaművész, az est karmestere rekonstruálta.

Händel itáliai utazásai során számos olasz városban hallhatott olasz nyelvű, elsősorban bibliai témájú oratóriumot. Az legelső ószövetségi tárgyú oratórium a zeneirodalom történetében I. Lipót, német-római császár nevéhez köthető, aki nemcsak uralkodó volt, hanem önmaga is zenélt és zeneműveket is írt. Az „Il sacrificio d'Abramo" c. oratóriuma Bécsben keletkezett Bécsben 1660-ban.A későbbiekben a műfaj Itáliában is elterjedt. Olasz földön Händel előtt már Giacomo Carissimi, Giovanni Legrenzi, Antonio Draghi írtak oratóriumot a Deborah témára. Angliában Händelt kifejezetten támogatták angol nyelvű zeneművek alkotásában. Aaron Hill egy levelében arra bíztatja őt, hogy „...szabadítson meg bennünket az olasz igától, és bizonyítsa be, hogy az angol nyelv eléggé lágy az operához, ha olyan angol költők írják, akik meg tudják különböztetni nyelvünk édességét annak erejétől". Angliában Händel első, Esther c. nagy sikert arató oratóriumának köszönhetően (1732) látott hozzá a Deborah c. művének megkomponálásához, mely számára nemcsak szakmai, hanem jelentős anyagi sikereket is hozott. London püspöke ugyan nem engedélyezte az egyházi témájú zeneművek előadását színházakban, de az Esther sikere után mégis csak lehetőség nyílt ezen darabok színházakban történő eladására. Így a Deborah c. oratórium bemutatója már a londoni King's Theaterben volt 1733. március 17-én. Az oratórium témája az ószövetségi Bírák könyve 4-5. fejezetében található, melyben Deborah prófétanő segítségével Bárák, a zsidók vezére legyőzi a kánaánitákat és azok szövetségesét, Siserát. A darab librettójának szerzője Samuel Humphreys volt, kinek később Händel az Athalia c. oratóriumának a szövegkönyvét is köszönhette. Az ősbemutatóra a kor világhírű olasz énekeseit (Anna Maria Strada, Antonio Montagnana) szerződtette Händel, akik angolul énekeltek, s mellettük igen jelentős előadói apparátust is felvonultatott a szerző. Közel 100 előadó és mintegy 25 énekes vett részt a produkcióban. A korabeli kritika lelkesedéssel fogadta a művet, bár a borsos árú belépőjegyeknek miatt kevesen voltak a közönség soraiban. A későbbi években Händel igen gyakran felújította a darabot, át is dolgozta, és előadatta Anglia más városaiban is pl. fesztiválok alkalmával. 1735-ben a felvonások között a tisztelt publikum szórakoztatása céljából orgonaversenyeket, versenyműveket is előadtak a felvonások között. A darabnak kétnyelvű verziója is ismeretes az átdolgozások következtében. A március 14-i előadáson az angol nyelvű verzió lesz hallható.

Az előadás énekes szólistái Jónás Krisztina (szoprán) Deborah, Ducza Nóra (szoprán) Jael szerepében. Bárákot, a zsidók vezérét Armin Gramer (fiatal osztrák kontratenor), Siserát Jekl László (basszus) alakítja. Abinoam szerepében az Apollo è Dafne kantátában kiváló színészi és énekesi teljesítményt nyújtó, Tomáš Šelc (basszus) lesz hallható. A produkcióban közreműködik az ország egyetlen vidéki, professzionális kórusa, a Kodály Kórus Debrecen is Németh Pál vezényletével. A mű magyarországi bemutató lesz, már emiatt is figyelemre tarthat számot. Händel varázslatos muzsikája, az előadó apparátus minősége is garantálja, hogy fantasztikus zenei élmény várja a nagyérdeműt.

Vucskovics Erzsébet

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Könyv

Han Kang kapta a 2024-es irodalmi Nobel-díjat

A dél-koreai szerző december 10-én, Alfred Nobel halálának évfordulóján veheti át a világ legrangosabb irodalmi kitüntetését intenzív és költői nyelvezetéért, amellyel megújította a kortárs prózát. 
Jazz/World

Távozik Csík János a Csík Zenekarból

Az együttes október 10-én kiadott közleménye alapján a zenekar alapító-névadója harminchat év után válik meg tőlük. Utódjaként Gál Tibor prímás-énekes követi, aki már lépett fel a muzsikusokkal.
Vizuál

Ezt a viccet bizony mi értettük félre – kritika a Joker második részéről

Látszólag az egész világ gyűlöli Todd Philips kultikus filmjének folytatását. De vajon mi lehet az oka annak, hogy a rendező elképzelései és a rajongók várakozásai ennyire elmentek egymás mellett?
Klasszikus

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Vizuál

Japán lampiontól a fonott vécéülőkéig – megnyílt a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállítása

Több évnyi előkészítő munka után október 10-én megnyílt a Néprajzi Múzeum 3600 műtárgyat felvonultató, új gyűjteményi állandó kiállítása az Ötvenhatosok terén. Ennek létrejöttéről kérdeztük Szarvas Zsuzsanna főkurátort.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

Izgalmas kapcsolódások, inspiráló újdonságok és közönségkedvencek várnak októberben a MOMkultban

Oscar-díjas filmek betétdalai nagyzenekarral, Budapestről szóló utcadalok, Bach és magyar népzene táncházban a Danubia Zenekar és Pál István Szalonna és bandája összefogásával – mutatjuk, milyen koncertek közül válogathatunk októberben a MOMkult műsorán.
Plusz hír

Itt a lista, közülük kerülnek ki a 2024-es Prima Primissimák

Rekordszámú, több mint 900 jelölés érkezett az immár harmadik évtizedébe lépő elismerésre. Közülük választotta ki a Prima Primissima Alapítvány kuratóriuma azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető díjat.
Plusz ajánló

„Mindannyian egyek vagyunk” – szimfonikus Ady-koncert Dunaszerdahelyen

Október 7-én, Dunaszerdahelyen hallhatja a közönség a Lennék valakié – Ady szimfonikusokkal című előadást, amelyen a költő versei zenekari kísérettel szólalnak meg. A nagy sikerrel futó produkció már több határon túli településen megnyerte magának a hallgatóságot.
Plusz ajánló

William Christie, Joyce DiDonato, Jordi Savall és Riccardo Chailly is szerepel a Müpa 2025-ös programjában

A magyar közönség kedvencei váltják egymást a színpadon a Müpa jubileumi évadában: a klasszikus zene neves karmesterei és szólistái, valamint a jazz és a könnyűzene legjava is Budapestre jön az új évben.
Plusz ajánló

Jókedvű találkozások és őszi hagyományok – idén októberben rendezik meg a Komáromi Borkorzót

Az október 3. és 5. között tartott fesztivál a jó italok szerelmesei mellett a zenerajongókat, sőt mindazokat várja, akik szeretik kellemes hangulatban, jó társaságban eltölteni a szabadidejüket.