Plusz

Händel: La Resurrezione

2012.03.27. 23:26
Ajánlom
012. április 8-án 19 órai kezdettel a Herminamezői Szentlélek templomban lesz hallható Georg Friedrich Händel La Resurrezione (Feltámadás) - Oratorio per la Risurrezione di Nostro S. Giesu Cristo. (HWV 47) c. oratóriumának előadása historikus hangszereken, olasz nyelven a Savaria Barokk Zenekar előadásában.

Közreműködnek:

 Bodrogi Éva (Angelo)

Jónás Krisztina (Maddalena)

Bakos Kornélia (Cleofe)

Szigetvári Dávid (San Giovanni)

Tomás Selc (Lucifero)

 

Vezényel: Németh Pál. 

Az oratórium Händel korai, itáliai korszakához köthető. 1707-ben érkezik meg Rómába, ahol Francesco Ruspoli márkiz, később herceg köréhez tartozik. Az oratórium Maria Kazimiera, lengyel királynő megrendelésére készült Carlo Sigismondo Capece librettója alapján.

Az oratórium ősbemutatóját 1708. április 8-án, húsvét vasárnapján tartották fényes külsőségek között, amint ezt Ruspoli herceg fennmaradt számlái is bizonyítják. A librettót 1500 példányban nyomtatták ki, az előadást maga Arcangelo Corelli, zeneszerző és hegedűművész vezényelte. A korabeli sajtóhírek szerint az előadás zajos siker arathatott. „…ezen az estén Marchese Ruspoli egy nagyon kitűnő oratóriumot adatott elő a Bonelli-palotában, a SS. Apostoli mellett, a nagytermet pompásan berendezett színházteremmé alakíttatván a közönség részére. Nagyon sok nemesúr s néhány kardinális is megjelent. …. Őszentsége, a pápa dorgáló levelet bocsátott ki, mert az oratórium előadásában énekesnő is közreműködött.” Az említett énekesnő, Margherita Durastanti, később számos Händel opera címszerepét (Agrippina) énekelte, és 1720-ban követte Händelt Angliába is. A második előadáson, április 9-én a pápa elmarasztalása miatt kasztrált énekes vette át Mária Magdolna szerepét. Az előadáson igen nagy számú zenész működött közre a kor viszonyaihoz képest. A források eltérő adatokkal szolgálnak, de annyi biztos, hogy kb. 40-45 zenész adta elő a grandiózus művet. (hegedűk, brácsák, basszusviolák, nagybőgők, trombiták, oboák és harsona). Az oratórium meghozta Händelnek az áhított hírnevet, az „Árkádiai Akadémia” is tagjai közé fogadta. Az akadémiának olyan kiváló tagjai voltak, mint Alessandro Scarlatti, Benedetto Marcello, Arcangelo Corelli, Ercole Pasquini.

Az április 8-i előadás érdekessége, hogy a római ősbemutatóval egy naptári napra és húsvét vasárnapjára esik, igaz Arcangelo Corelli helyett a magyar régizene mozgalom elsőszámú kiválósága, Németh Pál karmester és fuvolaművész fogja dirigálni a produkciót. A előadók személye ellen lenne némi kifogása XI. Kelemen pápának… Szerencsére abban a korban élünk, ahol olyan kiváló hangú adottságú, s a barokk énektechnikában járatos énekesnők, mint Bodrogi Éva, Jónás Krisztina és Bakos Kornélia alakíthatják a főbb szerepeket, nem is említve még a kitűnő férfiszólisták sorát. Aki eljön a koncertre, mindezt majd személyesen is megtapasztalhatja.

                                                                                  Vucskovics Erzsébet

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Klasszikus

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

P. Howard szellemében – 5 Rejtő-program Budapesten

Közeleg március 29-e, azaz hazánk talán legkedveltebb írójának, Rejtő Jenőnek születésnapja, a páratlan zsenijű és kivételes humorú szerző 120 éve ezen a napon látta meg a napvilágot. Számos program esedékes a következő hetekben, amely Rejtőhöz kapcsolódik. Ezekből válogattunk.
Plusz interjú

Legendás öltözékek – Öltözékek legendái – Regőczy Krisztina kűrruhája a Folk Fashion kiállításon

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című kiállításán Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető.
Plusz hír

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz hír

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz hír

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.