Kisebb hatalma lenne az újonnan létrejövő Nemzeti Kulturális Tanácsnak az elkészült törvényjavaslat szerint, amely ma került fel a Parlament honlapjára. (A törvényjavaslat ITT érhető el.)
A Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által benyújtott javaslat szerint a Nemzeti Kulturális Tanács elnökét a kormány határozatban nevezi ki, tagjai pedig a mindenkori MMA-elnök és a kulturstratégiai intézmények vezetői. A Tanács feladata az lenne, hogy a kultúra kormányzati stratégiáját irányítsa.
Az előadóművészeti törvény alábbi változásai szerepelnek a törvényjavaslatban:
- Az állam által fenntartok színházak működtetéséhez szükséges forrást a költségvetés biztosítja.
- Az önkormányzati fenntartású színházakét az önkormányzat.
- Ha az önkormányzat nem tud minden forrást fedezni, az önkormányzat a kormányhoz közös működtetésre vonatkozó kérelmet terjeszthet elő, amit a kormány megvizsgál.
A törvényjavaslatból, amelyet előzetesen az MMA sem hagyott jóvá, végül
kikerült a független színházak működési támogatásának tilalma is.
Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a Parlament a december 9-én benyújtott javaslatot kivételes eljárásban tárgyalja.
FRISSÍTÉS 12.09. 12:50 A kulturális törvénycsomagról szerdán dönt a Parlament.
A múlt héten röppent fel a hír, hogy megszűnhet a Nemzeti Kulturális Alap, helyébe a Nemzeti Kulturális Tanács lépne, amely példátlan hatalmat kapna a kultúra területén. A tervezet jobboldalon is ellenkezést váltott ki, az MMA sem hagyta jóvá, a színházi élet szereplői pedig tüntetést szerveztek december 9-én 18 órára a Madách térre.

Kapcsolódó
Petíció indult és tüntetést szerveznek a kulturális élet totális átszervezése ellen
Teljesen ellehetetlenítené a függetlenek működését, de a kőszínházak műsorpolitikáját is felülről irányítaná a kormány egy új törvényjavaslat szerint. Ennek megakadályozására szerveznek december 9-én tüntetést a fővárosi kőszínházak – emellett petíció is indult a törvényjavaslat elfogadása ellen. FRISSÍTVE