Plusz

Helyzetkép a magyar népművészetről

A Hagyományok Háza kétnapos rendezvényen mutatta be az első Népművészeti Jelentést és a szektor digitális innovációit
2025.04.07. 10:15
Ajánlom
A Hagyományok Háza gondozásában első alkalommal megjelent Népművészeti Jelentést mutatta be Both Miklós főigazgató, amely a magyar népművészet helyzetéről ad képet komplex kutatási adatok alapján. Az egy éve bemutatott Folk_ME platform sikerei nyomán elindult a Hagyományok Háza legújabb digitális oktatási innovációja is, a kézműves mesterségeket felölelő Craft_ME, amelyet a második nap ismerhetett meg a szakmai közönség. A nemzetközi eseményre a hazai és a határon túli magyar résztvevők mellett 15 országból érkeztek szakemberek.

„A népművészet nem csupán örökség, hanem jövőformáló erő is – a Népművészeti Jelentés segít megérteni e kulturális mozgalom működését és fejlődését, és az a célja, hogy adatain és javaslatain keresztül hidat építsen múlt és jövő között” – fogalmazta meg gondolatait a Népművészeti Jelentés kapcsán Both Miklós a Szakmai napok nyitóelőadásán. A Jelentés alapjául szolgáló kutatás az első évben a kulturális finanszírozás területén egyedülálló Csoóri Sándor Program hatásait vizsgálta. Az eredmények alapján elmondható, hogy a válaszadók 91%-a szerint a támogatásnak köszönhetően megvalósuló programok az elmúlt hét évben hozzájárultak a közösségek megerősítéséhez, 81%-uk szerint a szakmai fejlődés alapjául szolgáltak, 79%-uk szerint erősítették a nemzeti és nemzetiségi identitást, míg csaknem 70%-uk szerint a népi kultúra mélyebb megértéséhez is vezettek.

A népművészet területén végzett munka eredményeként nőtt az érdeklődés a hagyományok iránt, és egyre több fiatal csatlakozik a népművészeti közösségekhez.

A jelentés nem csupán az elmúlt hét év eredményeit ismerteti, hanem javaslatokat is megfogalmaz a szektor jövőbeli fejlődésére, és kitér a közösségépítés és a társadalmi felelősségvállalás fontosságára is. A Hagyományok Háza tervei szerint a Népművészeti Jelentés évente frissülő elemzésekkel és konkrét szakpolitikai javaslatokkal járul majd hozzá a magyar népművészet jövőjéhez.

A népi kézművesség technikái generációkon keresztül öröklődtek, azonban napjainkban egyre nagyobb kihívást jelent a hagyományok átadása. A Craft_ME innovatív felület célja, hogy ezt a tudást digitális formában is rögzítse és megőrizze, miközben támogatja a mesterségek gyakorlati elsajátítását.

A Craft_ME elsősorban komplex oktatási platform, amely szemléletesen teszi elérhetővé a hagyományos kézműves technikák és mesterségek teljes folyamatát,

ugyanakkor egy olyan digitális archívum is, amely hozzájárul a népi kézművesség gyakorlati és szellemi örökségének megőrzéséhez.

A Szakmai napok első napján kulturális szakemberek, kutatók és a népművészeti közösségek képviselői vitatták meg a Hagyományok Háza tevékenységeinek és különböző területeinek aktuális kérdéseit a színpadi néptánc megújulásának kérdésétől a külhoni pedagógusképzésekig. A népzene és a kézművesség, illetve a digitális oktatás területén dolgozó szakemberek, kutatók, szervezetek számára szervezett második napon megismerhették a néphagyomány oktatásának innovatív megközelítéseit, illetve a népművészetből származó újításokat és fejlesztéseket. A nemzetközi eseményre tizenöt országból érkeztek résztvevők, hogy együtt gondolkodjanak kulturális örökségünk, hagyományaink tudásátadásának jövőjéről.

Az újításokról bővebb információ érhető el a Hagyományok Háza oldalán. >>>

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Szakmai nap a Hagyományok Házában (fotó/forrás: Dusa Gábor / Hagyományok Háza)

Hagyományok Háza

A hagyományos kultúra értékei révén hidakat építünk...

…a Kárpát-medence kulturális terében,

…regionális és határokon átnyúló koordinációt vállalva,

…nemzedékeket közelítve egymáshoz,

…a közösségek lokális értékeit erősítve és szem előtt tartva,

…az egyének és a néphagyománnyal élő közösségek között,

…a közművelődés, a művészet és a tudomány képviselői között,

…szakmai és módszertani bázisként elmélyült tudást nyújtva,

…örökségünk tisztelete mellett válaszolva a mindenkori jelen elvárásaira,

…differenciált igényekhez, eltérő hátterekhez alkalmazkodva,

…a világon élő magyarok között,

…a magyar kultúra és a világ kultúrái között,

hogy lehetőség nyíljon folyamatosan értelmezni a minket körülvevő világot.

www.hagyomanyokhaza.hu

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

Indul a szabadtéri szezon a Magyar Zene Házában

Májustól szeptemberig újra a szabadtéri programoké a főszerep a Zene Házában: változatos műfajokban érkeznek feltörekvő tehetségek és elismert zenekarok.
Plusz magazin

„Mintha a saját gyerekeim lennének” – Borbásné Garzó Erika, a Mester-M díjazottja

Április 17-én tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző vehette át a MOL – Új Európa Alapítvány által alapított Mester-M Díjakat. A díjazottak portréját a Fidelio hasábjain közöljük, a sorozatban ezúttal Borbásné Garzó Erikát, a szegedi Tornádó Team Korcsolyázó Sportegyesület gyorsasági görkorcsolya edzőjét ismerhetik meg
Plusz magazin

„Nemcsak szívügyemmé, hanem küldetésemmé vált mindenféle művészeti oktatás” – Herpainé Velkey Klára, a Mester-M díjazottja

Április 17-én tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző vehette át a MOL – Új Európa Alapítvány által alapított Mester-M Díjakat. A díjazottak portréját a Fidelio hasábjain közöljük, a sorozatban ezúttal Herpainé Velkey Klára magyar és ének-zene szakos tanárt ismerhetik meg.
Plusz magazin

„A vállam elég nagy, ezen ki lehet sírni magatokat” – Pantelics Péter, a Mester-M díjazottja

Április 17-én tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző vehette át a MOL – Új Európa Alapítvány által alapított Mester-M Díjakat. A díjazottak portréját a Fidelio hasábjain közöljük, a sorozatban ezúttal Pantelics Pétert, a kapuvári Castrum Sport Club karateedzőjét ismerhetik meg.
Plusz magazin

„Egy tanár személyiségében a komplexitása a legfontosabb” – Szeidemann Ákos, a Mester-M díjazottja

Április 17-én tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző vehette át a MOL – Új Európa Alapítvány által alapított Mester-M Díjakat. A díjazottak portréját a Fidelio hasábjain közöljük, a sorozatban ezúttal Szeidemann Ákost, a tatai Eötvös József Gimnázium kémia-fizika szakos tanárát ismerhetik meg.