Plusz

Hirtling István a Kazinczy-díj egyik idei kitüntetettje

2023.04.26. 12:05
Ajánlom
Hirtling István egyike a legszebben beszélő színészeinknek. Ezt ismerte most el a díjat odaítélő Kazinczy-díj Alapítvány. A színművész mellett elismerésben részesült Radványi Dorottya bemondó és Katona-Mironova Berta középiskolai tanár.

A „szép magyar beszédért” odaítélt Kazinczy-díj a legrégebbi és legrangosabb elismerés az anyanyelvápoló mozgalomban. Péchy Blanka (1894–1988) színművész alapította 1963-ban a hivatásos beszélők (színészek, énekesek, a média szereplői), illetve pedagógusok és az ifjúság számára, akik példamutatóan szép nyelvhasználatuk (elsősorban kiejtésük) révén sokat tesznek a magyar nyelv ápolásának ügyéért. Az első díjazott 1963-ban Makay Margit színművész volt.

2023-ban hárman részesülnek az elismerésben: Hirtling István, a Vígszínház színművésze, Radványi Dorottya bemondó, a Magyar Televíziózás egyik kiemelkedő személyisége, valamint Katona-Mironova Berta középiskolai tanár.

Hirtling István egyike legszebben beszélő színészeinknek – olvasható a díj laudációjában. A főiskolai felvételi előtt három évvel már színészi tanulmányokat folytatott Nyilassy Judit rendező színészképző stúdiójában. Tizenhét évesen kötelezte el magát a pályának, s mire 1980-ban a Színház-és Filmművészeti főiskolára került, már otthonos volt a színpadon. Huszti Péter, Kerényi Imre és Versényi Ida osztályába járt, harmadéves hallgatóként már saját szerepet játszhatott a Nemzeti Színházban, majd diplomája után 1990-ig a társulat tagjakét számos főszerepben láthatta a közönség. Már főiskolás évei alatt vendégeskedett a Játékszínben, és aztán folyamatosan a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon, az Arizona színházban, a Merlinben, a Pinceszínházban, Szolnokon, Veszprémben, hogy új és új közegben, más és más rendezők stílustörekvéseinek alávetve mélyítse művészetét. Új utakat keresett a Madách Színházban, majd a Művész Színházból alakult Thália Társaságban, alapító tagja volt a Kelemen László Színkörnek, ezt követte tizennégy esztendő pályakezdésének színhelyén az Új Színházban, majd 2012-től hét évad a székesfehérvári Vörösmarty Színházban. Jelenleg a Vígszínház művésze.

Söptei Andrea, Hirtling István, Szervét Tibor - Elsötétítés

Söptei Andrea, Hirtling István és Szervét Tibor a Rózsavölgyi Szalon Elsötétítés című előadásában (Fotó/Forrás: Éder Vera / Rózsavölgyi Szalon)

Mindeközben film- és tévészerepek várták olyan emlékezetes alakításokkal, mint a Julianus barát, Akli Miklós, a Hídemberben I. Ferenc császár és király, az Ítélet és kegyelemben Haynau, legutóbb pedig a Szikora János rendezte Hadik-filmben láthattuk, de hangját jól ismerjük rádiójátékokból, szinkron szerepekből, hangoskönyvekből.

Színházban klasszikus és modern darabokban, prózai vagy zenés játékokban egyaránt szerepel, magával ragadja közönségét, megnyerő személyisége, természetes eleganciája átsüt szerepein: István király alakján a Szörényi-Bródy- rockoperában, vagy Shaw komédiájának Tanner John figuráján, akárcsak a Csárdáskirálynő Bóni grófján, és ugyanígy Zsivágó doktoron, Csehov vagy Ibsen alakjain, de még A fösvény Harpagonján is.

Művészetének fontos alkotóeleme a szépen, tisztán hangzó beszéd, amivel plasztikussá teszi szerepeit,

ahogy láthattuk a Játékszínben bemutatott Életrevalók című darabban. Egy gerincsérüléstől bénult, magatehetetlenné vált férfit játszik bravúrosan, hiszen mozgásában korlátozva mindvégig csak arcjátékára, a szavak árnyalataira van utalva. Orgánuma és tiszta hangzása elbűvöli a hallgatót Hirtling István Márai-estjein, vagy ha verset mond, novellát olvas fel. Éppen ezért nem csupán színészetének kiválóságával, de az anyanyelv tisztaságának töretlen őrzésével is a Kazinczy- kuratórium figyelmébe került.

Radványi Dorottya bemondó a Magyar Televíziózás egyik kiemelkedő személyisége. 1979-ben került a Magyar Televízióhoz, bemondóként az 1982-ben tartott bemondó-válogatáson szerepelt először. Szinte minden műfajban kipróbálta magát az ifjúsági, ismeretterjesztő, szórakoztató, kulturális magazinokon át egészen a Bartók Rádió komolyzenei műsoráig. Olyan értékteremtő, magas színvonalú műsorok fűződnek nevéhez, mint a Családorvos, a Ma délelőtt, a Kincsestár, a Válaszd a tudást!, a Kívánságkosár vagy a Hogy volt?!.

Katona-Mironova Berta középiskolai tanár Kárpátalján született, és hűségesen a szülőföldjén maradt. A Nagydobronyi Középiskolában kezdte el magyartanári munkáját, 1991-től az intézmény igazgatóhelyettese, 2021-től vezetője. 2003 óta ő szervezi a Szép Magyar beszéd verseny kárpátaljai döntőjét. Az Anyanyelvápolók Kárpátaljai Szövetségében megalakulása óta lelkiismeretesen tölti be a felelős titkár szerepét; aktív tagja a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetségnek és a Kárpátaljai Magyar Pedagógus Szövetségnek.

(Forrás: Kazinczy-díj Alapítvány)

Fejléckép: Hirtling István (fotó/forrás: Emmer László / Vígszínház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

P. Howard szellemében – 5 Rejtő-program Budapesten

Közeleg március 29-e, azaz hazánk talán legkedveltebb írójának, Rejtő Jenőnek születésnapja, a páratlan zsenijű és kivételes humorú szerző 120 éve ezen a napon látta meg a napvilágot. Számos program esedékes a következő hetekben, amely Rejtőhöz kapcsolódik. Ezekből válogattunk.
Plusz interjú

Legendás öltözékek – Öltözékek legendái – Regőczy Krisztina kűrruhája a Folk Fashion kiállításon

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című kiállításán Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető.
Plusz hír

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz hír

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz hír

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.