Plusz

„Hogy mi a humor? Túlélés” – emléktáblát avattak Antal Imre tiszteletére

2021.10.19. 17:45
Ajánlom
Az Erkel Ferenc-díjas magyar zongoraművész, televíziós személyiség emlékét mától tábla őrzi egykori otthona, a Damjanich utca 40. alatti ház falán.

Nem csupán az épületen, a törzshelyének számító Piroska Vendéglőben is megidézik szellemét. Asztala fölött, melyen helyet kapott egy rádió, a művész portréja lóg, jelezve, hogy hol üldögélt, ha betért egy-két Unicumra. Ezt most foglalt tábla óvja, mintha még most is visszavárnák Antal Imrét.

„Imre maga volt a gondolat, a jó ízlés és a humor”

– emlékezett vissza Gyökössy Zsolt, a Szeszélyes évszakok rendezője, egy anekdotát is megosztva a hallgatósággal az avatóünnepségen. Sokszor kérdezték ugyanis Antal Imrétől, hogy honnan tud ennyi nyelvet, erre ő csak annyit felelt: ő nem a nyelveket ismeri, hanem azok dallamát.

IMG_1622af-172638.jpg

Gyökössy Zsolt, a Szeszélyes évszakok rendezője az Antal Imre-emléktábla avatásán (Fotó/Forrás: Vass Antónia)

Szücs Balázs, Erzsébetváros alpolgármestere is azokat az emlékeket idézte fel, melyek a Piroskához és a házhoz kötötték a művészt, ugyanis mint elmondta, ha nincs az erzsébetvárosiak kezdeményezése és összefogása, az emléktábla nem készülhetett volna el. Ezzel fejezi ki a ház közössége tiszteletét egykori lakója iránt, aki kivételes pályafutást tudhat magáénak.

Pedig Antal Imrét szülei eredetileg orvosnak szánták, ám zongoratanárnője felfigyelt a fiú kivételes tehetségére. A II. világháború után három évvel, 1947-ben felvételt is nyert a szegedi konzervatóriumba, ahol 1951-ben végzett.

Tanulmányait Budapesten folytatta a Nagymező utcai Zenei Gimnáziumban, ahonnan egyenes út vezetett a Zeneakadémiára. Mesterei Antal István és Hernádi Lajos voltak.

A diplomamunkájához szükséges oktatási gyakorlatát úgy váltotta ki, hogy tanítványt vett maga mellé, az akkor még csak nyolcéves Presser Gábort.

Az akadémia elvégzése után az Országos Filharmónia szólistája lett, zongoristaként a világ szinte minden táján fellépett. Hét nyelven beszélt tökéletesen.

Zenei karrierje a '70-es évek elején megtört, egy izületi gyulladás miatt nem zenélhetett többé. Váltania kellett, így került a Magyar Televízióhoz, ahol a sikeres bemutatkozás után rábízták a Halló fiúk, halló lányok! című nemzetközi ifjúsági vetélkedő vezetését. Gyakori vendég volt a tévénézők otthonában az ünnepekkor is, Vitray Tamással közösen vezették ugyanis a szilveszteri műsorokat. A műsorokban megcsillogtathatta humorát, vicceit gyakran idézték egymás között az emberek.

Televíziós karrierje igazán 1980-ban indult be: a Kudlik Júliával vezetett Szeszélyes évszakok a magyar televíziózás egyik legnépszerűbb sorozata lett.

Gyökössy Zsolt az avatóünnepségen elárulta: Antal Imre az összes adásban látható volt.

Rajongásig szeretett édesanyja 1988-ban bekövetkezett halála után azonban a művész lelkileg összeroppant, cigaretta- és alkoholfüggősége elhatalmasodott rajta. A szenvedélybetegségek és a trauma hatására az egészségi állapota megromlott és az orra deformálódott. Utóbbit egy speciális műtéttel korrigálták.

IMG_1636af-172637.jpg

Antal Imre emlékasztal (Fotó/Forrás: Vass Antónia)

Bár úgy tűnt, hogy az élete egyenesbe kerül, az MTV hirtelen levette műsoráról a Szeszélyes évszakokat, ami azt jelentette, hogy Antal Imre munka nélkül maradt. Egyik barátja, Jenei József karolta fel, így 2006-ban ismét kamerák elé állhatott az újraindított Szeszélyesben. A forgatást ugyan elkezdték, azonban Antal Imre hamarosan visszavonult a műsorvezetéstől, mert daganatot diagnosztizáltak nála. Két évvel később, 2008. április 15-én hunyt el, édesanyja hamvait – melyet a művész Damjanich utcai lakásában őrzött – végakaratának megfelelően mellé temették.

Munkásságáért Erkel Ferenc-díjban és Erzsébet-díjban részesítették, 1988-ban Érdemes Művész címet vehetett át, de neki ítélték a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét és a Budapestért díjat is. 1999-ben Erzsébetváros díszpolgárává avatták, 2004 óta a Magyar Televízió örökös tagja.

IMG_1631af-172701.jpg

Antal Imre-emléktábla (Fotó/Forrás: Vass Antónia)

Fejléckép: emléktábla a Damjanich utca 40. szám alatt (fotó: Vass Antónia)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

P. Howard szellemében – 5 Rejtő-program Budapesten

Közeleg március 29-e, azaz hazánk talán legkedveltebb írójának, Rejtő Jenőnek születésnapja, a páratlan zsenijű és kivételes humorú szerző 120 éve ezen a napon látta meg a napvilágot. Számos program esedékes a következő hetekben, amely Rejtőhöz kapcsolódik. Ezekből válogattunk.
Plusz interjú

Legendás öltözékek – Öltözékek legendái – Regőczy Krisztina kűrruhája a Folk Fashion kiállításon

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című kiállításán Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető.
Plusz hír

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz hír

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz hír

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.