Plusz

Hogyan zajlott pontosan a Titanic katasztrófája?

2025.04.10. 15:45
Ajánlom
Eddig soha nem látott részletességgel, víz alatti szkennelési technológiával tárja fel a történelem leghírhedtebb tengeri katasztrófáját a National Geographic új dokumentumfilmje. A Titanic: Digitális újjászületés című 90 perces alkotás premierjét április 12-én 21 órakor tartják.

Április 14-én lesz a Titanic elsüllyedésének 113. évfordulója. Anthony Geffen filmrendező és csapata 2022-ben a maga nemében a legnagyobb 3D-s víz alatti szkennelési projektre vállalkozott, hogy feltérképezzék a híres óceánjáró roncsait 12 500 láb mélyen az Atlanti-óceán északi részén. Három héten át dolgoztak éjjel-nappal, miközben 16 terabájtnyi adatot, 715 000 állóképet és 4K-s felvételeket készítettek, páratlan részletességgel örökítve meg a mélybe süllyedt darabokat. A közel két évig tartó elemzés után vezető történészek, mérnökök és törvényszéki szakértők álltak össze, hogy rekonstruálják a hajó utolsó pillanatait, megkérdőjelezve egyes régóta fennálló feltételezéseket, és új betekintést nyújtva az 1912-es év egyik legvégzetesebb éjszakájának történéseibe.

10 érdekesség a 25 éves Titanicról

Kapcsolódó

10 érdekesség a 25 éves Titanicról

Ki játszhatta volna még el a főszerepeket? Miért került bele egy részeg szakács a filmbe? Miért kellett a stáb ötven tagját kórházba szállítani a forgatás vége felé? Cikkünkből egyebek közt ezekre is válasz kaphatnak.

Az új kutatások során felfedeztek egy nyitott állásban lévő gőzszelepet. Ez megerősíti a szemtanúk beszámolóit is, miszerint a hajó mérnökei a becsapódás után több mint két órán át a kettes kazánházban maradtak a helyükön, ezzel fenntartva az áramellátást és lehetővé téve a vezeték nélküli vészjelzések küldését. A 35 férfi több száz ember életét menthette meg, miközben a sajátjukat is feláldozták.

A csapat a roncs helyszínén szétszóródott hajótestdarabokat kirakós játékokhoz hasonlóan rekonstruálta,

megdöbbentő betekintést nyújtva ezzel az óceánjáró utolsó pillanataiba. A Titanic nem tisztán, egy éles vonal mentén szakadt ketté, brutális erő tépte szét. Ez áthasította az első osztályú kabinokat is, ahol olyan prominens utasok kereshettek menedéket, mint J. J. Astor és Benjamin Guggenheim.

TitanicTheDigitalResurrection_UHD_008-154320.png

A Titanic roncsai (Fotó/Forrás: National Geographic)

William Murdoch első tisztet sokáig azzal vádolták, hogy elhagyta a posztját. A digitális szkennelések további elemzése azonban tovább gyarapítja a bizonyítékokat, amelyek felmentik őt. Ugyanis a mentőcsónak-emelőberendezésének helyzete, amely az új, nagy felbontású részleteknek köszönhetően látható, arra utal, hogy a legénysége a mentőcsónak vízre bocsátását készítette elő pillanatokkal azelőtt, hogy a hajó jobb oldala elnyelte volna. Ez a felfedezés alátámasztja Charles Lightoller másodtiszt vallomását is, miszerint Murdochot elsodorta a tenger.

A 90 perces különkiadás lenyűgöző részletességgel vizsgálja meg a 15 négyzetmérföldes roncsmezőt is, amely több száz személyes tárgyi emlékkel, köztük zsebórákkal, pénztárcákkal, aranyérmékkel, fésűkkel, cipőkkel és egy cápafog medállal gazdagodott, és megható képet fest az elvesztett életekről.

A szkennelések azt is feltárták, hogy a roncs állapota vészesen romlik, egyes ikonikus részei már összeomlanak.

Digitális ikertestvérének köszönhetően azonban a Titanic tökéletes részletességgel megmarad úgy, ahogyan 2022-ben kinézett, ezzel biztosítva helyét a történelemben az elkövetkező generációk számára, és új korszakot nyitva a víz alatti régészetben.

A BAFTA-díjas dokumentumfilm április 12-én 21 órakor lesz a National Geographic csatornán, a Disney+-on pedig május 16-tól lesz elérhető.

Fejléckép: A Titanic roncsai (fotó/forrás: National Geographic)

Ezt a dalt játszotta a zenekar a Titanic elsüllyedésekor

Kapcsolódó

Ezt a dalt játszotta a zenekar a Titanic elsüllyedésekor

Talán nincs még egy olyan hajókatasztrófa a történelemben, amelyhez annyi mítosz és legenda kötődne, mint a Titanic elsüllyedéséhez. 1912. április 15-én az elsüllyeszthetetlennek hitt óceánjáró végleg hullámsírba merült, a túlélők beszámolója szerint pedig a zenekar az utolsó percekig játszott a fedélzeten.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

Indul a szabadtéri szezon a Magyar Zene Házában

Májustól szeptemberig újra a szabadtéri programoké a főszerep a Zene Házában: változatos műfajokban érkeznek feltörekvő tehetségek és elismert zenekarok.
Plusz magazin

„Mintha a saját gyerekeim lennének” – Borbásné Garzó Erika, a Mester-M díjazottja

Április 17-én tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző vehette át a MOL – Új Európa Alapítvány által alapított Mester-M Díjakat. A díjazottak portréját a Fidelio hasábjain közöljük, a sorozatban ezúttal Borbásné Garzó Erikát, a szegedi Tornádó Team Korcsolyázó Sportegyesület gyorsasági görkorcsolya edzőjét ismerhetik meg
Plusz magazin

„Nemcsak szívügyemmé, hanem küldetésemmé vált mindenféle művészeti oktatás” – Herpainé Velkey Klára, a Mester-M díjazottja

Április 17-én tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző vehette át a MOL – Új Európa Alapítvány által alapított Mester-M Díjakat. A díjazottak portréját a Fidelio hasábjain közöljük, a sorozatban ezúttal Herpainé Velkey Klára magyar és ének-zene szakos tanárt ismerhetik meg.
Plusz magazin

„A vállam elég nagy, ezen ki lehet sírni magatokat” – Pantelics Péter, a Mester-M díjazottja

Április 17-én tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző vehette át a MOL – Új Európa Alapítvány által alapított Mester-M Díjakat. A díjazottak portréját a Fidelio hasábjain közöljük, a sorozatban ezúttal Pantelics Pétert, a kapuvári Castrum Sport Club karateedzőjét ismerhetik meg.
Plusz magazin

„Egy tanár személyiségében a komplexitása a legfontosabb” – Szeidemann Ákos, a Mester-M díjazottja

Április 17-én tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző vehette át a MOL – Új Európa Alapítvány által alapított Mester-M Díjakat. A díjazottak portréját a Fidelio hasábjain közöljük, a sorozatban ezúttal Szeidemann Ákost, a tatai Eötvös József Gimnázium kémia-fizika szakos tanárát ismerhetik meg.