A MOL–Új Európa Alapítvány Mester-M Díja az egyik legrangosabb hazai szakmai kitüntetés, amelyre tanítvány jelölheti mesterét. Miklósa Erika kuratóriumi elnök hangsúlyozza: „Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy ne csak a tehetségeket támogassuk, hanem a sport, a művészet és a tudomány területén a velük foglalkozó pedagógusok, edzők munkáját is elismerjük erkölcsileg és anyagilag is. A Mester-M Díj azt is kifejezi, hogy ők példaképek, és számít a munkájuk. Mindannyian a szívüket teszik bele a tanításba, a képzésbe, az edzésekbe.”
Idén – a tavalyi jelölések alapján – tizenhárom Mester-M Díjat osztott ki a MOL–Új Európa Alapítvány. Az Alapítvány kuratóriuma több mint 300 jelölés közül választotta ki a sport, a művészet és a tudomány kategóriákban kiemelkedő tehetséggondozó munkát végző pedagógusokat és utánpótlásedzőket, a kiírásban megadott 10 díjon felül további 3 díj odaítélésével. Mindhárom kategóriában szerepel 35 év alatti díjazott is, akik fiatal koruk ellenére már jelentős szakmai munkát végeznek, felelősségteljesen és nagy odafigyeléssel kísérik diákjaikat tehetségük kibontakoztatásában.
A Mester-M Díj 2023 pályázat díjazottjai:
SPORT kategóriában
- Dr. Bogdán Olivér Szabolcs (Répcelak) – Kyokushin karate edző
- Lengyák György Jenő (Szombathely) – atlétika edző, nyugdíjas
- Miklósné Malek Erzsébet (Budapest) – görkorcsolya-gyorskorcsolya sportoktató, gyógypedagógus, testnevelő - gyógytestnevelő tanár
- Szünstein Mónika Erzsébet (Győr) – gyógypedagógus tanár, testnevelő, fogyatékkal élők sportja edzője (floorball, kézilabda, kosárlabda, labdarúgás, úszás, erőemelés)
- Tóth Petra (Budapest) – kajak-kenu szakedző
MŰVÉSZET kategóriában
- Csáki Kálmán (Szolnok) – zeneiskolai kürttanár
- Dömény Krisztián (Szentendre) – citeraművész-tanár, improvizáció tanár
- Kiss Julianna (Budapest) – zongoraművész-tanár
- Pátkay László Józsefné (Törökbálint) – drámapedagógus, tehetségfejlesztő tanító
- Szitha Miklós (Gödöllő) – ütőhangszerművész-tanár
TUDOMÁNY kategóriában
- Filep Doina Otília (Megyaszó) – fizika szaktanár
- Dr. Mező Katalin (Debrecen) – Kocka Kör Tehetséggondozó Kulturális Egyesület alapító tagja, pedagógus, tehetségfejlesztő tanár
- Sütő Attila (Debrecen) – kémia szaktanár
A díjazottak közül a Fidelio három zenepedagógust szólaltatott meg.
Csáki Kálmán a szolnoki Bartók Béla Alapfokú Művészeti Iskola kürttanára. Oktat az abonyi Bihari János Zeneiskolában is, és karmestere az Abonyi Ifjúsági Fúvószenekarnak. Kétszer is átvehette a Bonis Bona – A Nemzet Tehetségeiért Díjat. Idén pedig a Mester-M Díjat. Ennek kapcsán elmondta: „Meghatott, hogy a növendékeim érdemesnek találtak felterjeszteni erre a rangos díjra. Megtisztelő, hogy elnyerhettem. A tehetségek országában különösen inspiráló a MOL – Új Európa Alapítvány elismerése, ami felelősséggel is jár, hogy még többet foglalkozzam az ígéretes gyerekekkel.
A zene, a zenélés hidat képez a fiatalok között is, ami azért lényeges, mert a mai ifjúságnak nincsenek valós közösségei.
Úgy szoktam mondani: gyerekek, összejövünk, és még muzsikálunk is egy jót. A zenével örömet lehet szerezni magunknak és másoknak is. Kiemelném két tanítványomat. Egyikük Tasy Levente tenorkürtös, aki már a második szóló-CD-jét készíti. A másik Gál Patrik, aki az alapítvány tehetségtámogató pályázatán nyert összegből új hangszert tudott vásárolni.”
Dömény Krisztián citeraművész – aki korábban Junior Prima Díjat is nyert – tanár a szentendrei Vujicsics Tihamér Zeneiskolában, emellett oktat a Kalász Alapfokú Művészeti Iskolában és az ugyancsak szentendrei Bárczi Gusztáv Általános Iskolában. A Mester-M Díj felidézte benne pályája kezdetét: „Egy mester képes új világot nyitni a tanítványai előtt. Velem is így volt. Az első citerásmesteremet, Nagy Lászlót hetedikes koromban ismertem meg, addig focista akartam lenni. De Laci bácsi akkora hatással volt rám, hogy fél év alatt eldöntötte a sorsomat. Egyszerűen azt árasztotta magából, hogy zenélni jó. A Mester-M Díj számomra azt a szellemi-művészi örökséget is kifejezi, hogy most már én nyújthatok lehetőséget a tanítványoknak, nekik is részük lehet abban, amit én kaptam egykor a mestereimtől.
Szeretném átadni azt az érzést és tudást a növendékeknek, hogy a zenében való élet teljes élet lehet.
A két legnagyobb mesteremnek egyébként a szüleimet tartom.” Sérült gyerekeket is tanít Dömény Krisztián. Erről így beszél: „Olyan légkört igyekszünk kialakítani számukra, amelyben azt érezhetik, jó dolog összejönni, zenélni és énekelni.”
Szitha Miklós gödöllői ütőhangszerművész-tanárt, az idén negyedszázados Talamba Ütőegyüttes alapító tagját tanítványa, a 2021-es Virtuózok V4+ nemzetközi verseny magyar győztese, Braun Áron jelölte a Mester-M Díjra. Szitha Miklós több mint húsz éve tanít. Miként elmondta: „Ez a kimagasló díj nagyon fontos visszajelzés nekem.
Én mindegyik tanítványomnak ugyanazt adom át, de a különféle lehetőségek másfelé röpítik őket.
Nyilván az alapfokon tanítás azt jelenti: a gyerekeknek élményt kell adni ahhoz, hogy megszeressék a zenét. És úgy érdemes dolgoznunk tanárként, hogy minél hosszabb ideig járjanak zenélni. A zenével vagy más művészettel való foglalkozás ugyanis olyan kreatív energia, amelyből később is töltekezhetnek, még akkor is, ha végül más pályát választanak. Egyébként a húsz év alatt két-három tanítványomnál éreztem erős egyéni motivációt a zenélésre, illetve én is támogattam, hogy nekik mindenképp érdemes erre a pályára lépniük. Most is van egy ilyen növendékem.”
Elindult a Mester-M Díj idei pályázata
A Mester-M Díj új pályázatát már kiírták, december 16-án éjfélig lehet jelölni az elismerésre azokat a kivételes tehetséggondozókat a sport, a művészetek és a tudomány területén, akik önzetlen és eredményes munkájukkal segítik a 11-18 éves fiatalok fejlődését, legyen szó különféle szakmai felkészítésről, szakkörökről, edzésekről vagy éppen tanulmányi versenyekről. A tudományos és művészeti területen a versenyszellemű tehetséggondozás mellett az alkotó, produktív tevékenység megvalósulásához is hozzájárulnak. A pályázat beküldője lehet a tanítvány, a kolléga, a tanítvány szülője vagy akár egy csoport is, a kiírás feltételei szerint.
A pályázati kiírás és az online jelentkezési felület az Alapítvány honlapján található.
Fejléckép: A Mester-M Díj díjazottjai (fotó/forrás: MOL–Új Európa Alapítvány)