Plusz

Így beszélgess a gyerekkel a koronavírusról!

2020.03.29. 21:15
Ajánlom
A nehéz témák kicsikkel való feldolgozásának specialistája, Shona Innes foglalkoztatófüzetet írt a témában. Állandó illusztrátora, Agócs Írisz pedig rajzot is küldött az online elérhető kötetecskéhez.

Shona Innes hozzájárult, hogy az angol nyelven megjelent foglalkoztatófüzetét magyarra fordítsuk. Állandó alkotótársa, Agócs Írisz pedig egy külön ehhez készített rajzzal járult hozzá a kötethez, melyet ide kattintva lehet letölteni. A füzet eredeti, angol nyelvű verziója itt érhető el.

Az utóbbi hetek felfordulása, a járványhelyzet és a kijárás korlátozása a gyerekeket is érinti, hiszen az ő mindennapjaik is megváltoztak. Mivel a saját és szeretteik védelme érdekében bizonyos szabályokat is be kell tartaniuk, nem kímélhetjük meg teljesen a kicsiket attól, hogy beszélgettünk velük a vírusról. Arról, hogy ezt egészen pontosan hogyan tegyük, Shona Innes, a rázós témákra specializálódott gyermekpszichológus nyújt segítséget. Az ausztrál szakember részben magyarul is megjelent könyvsorozata többek közt az internet, a barátság, halál, a válás vagy a szorongás témáit járja körül óvodások és kisiskolások számára is könnyen érthető és feldolgozható módon. 

Foto_Shona_Innes_SHONA_INNES-155224.jpg

Shona Innes (Fotó/Forrás: Shona Innes)

A foglalkoztatófüzetet kinyomtatva a szülők együtt megbeszélhetik a gyerekekkel, hogy mi is egy vírus, miért kell most otthon maradni vagy hogyan tudunk segíteni, hogy ne terjedjen. Shona a szülők aktív részvételére számítva írja

könyveit, amelyeket egyfajta kiindulási pontnak szán, amely megteremti a lehetőséget, hogy a család elkezdjen beszélgetni és a gyerekek feltehessék az őket érdeklő kérdéseket.

A pszichológussal készített korábbi interjúnk itt olvasható.

A szakembert arról kérdeztük: miképp hozzuk fel a járvány témáját a kisebb korosztálynak? 

Arról, hogy hogyan beszélgessünk a gyerekekkel a vírusról, összeállítottam egy foglalkoztatófüzetet. Lényegében arról szól, hogy elegendő információt adjunk a gyerekeknek, így számukra is értelmet nyernek a mindennapi életükben most beálló változások.

Hogyan beszélgessünk velük a betegségről?

Azt, hogy pontosan mit mondunk el nekik és hogyan, az életkoruknak megfelelő kell kialakítani. Ez azt jelenti, hogy a vírusokról és alapvető immunológiai ismeretekről magyarázni nekik nagyon nehéz, hiszen ezek olyasmik, amiket még csak nem is látunk.

Véleményem szerint fontos, hogy tudjanak a mikroszkopikus világról és a „bacikról és vírusokról”. Így nem fognak félni.

Fontos, hogy elmagyarázzuk nekik, hogy a mikroorganizmusok (bacilusok és vírusok) valójában nagyon fontosak és közülük néhány kifejezetten hasznos a számunkra – például azok, amelyek a sajtot vagy a joghurtot készítik, vagy amik a testünkben élnek és segítenek megemészteni az ételt. Bizonyos időközönként jön egy olyan, amely betegséget okozhat. Az egészséges test jól ki tudja rekeszteni ezeket a rossz bacilusokat és vírusokat. Mi is segíthetünk neki távol tartani a rossz mikroorganizmusokat azzal, hogy megmossuk a kezünket és óvatosan köhögünk, tüsszögünk és köpködünk.  

20_21_c-231125.jpg

Az aggodalomról szóló kötet egy rajza (Fotó/Forrás: Agócs Írisz)

Emellett kicsit nagyobb távolságot kell tartani néhány embertől, különösen akkor, ha olyanokkal vagyunk egy társaságban, akiknek a teste már egy kicsit fáradt vagy egy beteg. Ha bezárják az iskolákat, az azért van, mert próbálják egy kicsit távolabb tartani az embereket egymástól egy ideig, amíg a testünk (és a közösségek) kitalálják hogyan kezeljék ezt az új kórokozót. (Ezek mind a foglalkoztatókönyvből származó ötletek.)

Hogyan kössük le a kisebbeket?

Eközben azonban dolgozhatunk azon, hogy otthon is jól töltsük el az időt.

Ez lehet a megfelelő pillanat arra, hogy beleássunk a játékos dobozba.

Gyakran akadnak olyan darabok a dobozban, amik egy ideje már nem látták a napfényt, mert újabbak érkeztek. Arra is jó alkalom ez, hogy előkerüljenek a társasjátékok, a kártyapaklik vagy a mesekönyvek. Az emberek nagyon kreatívan tudnak lenni az otthoni játékok kifejlesztésében is: beltéri minigolf-leckék kartoncsövekkel és dobozokkal, palacsinasütő rockegyüttes, kuckó- vagy sátorépítés, bújócska, kincskeresés és rengeteg hasonló mókás dolog.

Vannak esetleg tanácsai az otthoni oktatáshoz? 

Beszéltem olyan gyerekekkel, akik ezen a héten már otthon tanultak. Nagyon izgatottak voltak attól, hogy sokkal gyorsabban letudták a munkát, mint hitték és izgatottak voltak a sajátfejlesztésű játékaik miatt is.

Hogyan tudják megnyugtatni a szülők a gyerekeket? Rávenni őket, hogy kevesebbet érjenek hozzá a dolgokhoz és sokat mossák a kezüket?

A szülőktől bölcs dolog, ha megbizonyosodnak róla, hogy jól kezelik a saját szorongásukat.

A szorongás még a vírusnál is gyorsabban terjed. Győződjenek meg róla, hogy a gyerekeik nincsenek kitéve túl sok híradós tudósításnak, mivel ezek hajlamosak túlzóak lenni és nyugtalanító képeket mutatnak. A szülők gyakorolhatják a pozitív gondolkodást és beszélhetnek a több otthon töltött idő előnyeiről és gyakorolhatják a hálát. Én is szeretek hálát adni a nagy és a kis dolgokért is. A nagy dolgok, amikért hálás vagyok, az egészségem, a családom és az, hogy gyönyörű helyen élek. Az apró dolgok pedig a pici gombok, amik trükkösen fenntartják a nadrágomat, nem nekem kell fognom. Jó móka lehet megosztani egymással az apró dolgokat, amelyekért hálásak vagyunk akár gyűjteményt is csinálhatunk belőlük.

Emellett azt tanácsolom a szülőknek, hogy legyenek óvatosak a stresszkezeléssel. Nem szeretnénk zsémbes és feszült szülőket. Kérjenek segítséget, ha úgy érzik, szükségük van rá!

28_29-231127.jpg

Fontos, hogy ne stresszeljenek a szülők se. (Fotó/Forrás: Agócs Írisz)

Mi a legfontosabb, amit mindenképpen említsünk meg?

Próbáljanak kialakítani egy új napirendet: mindenkit megnyugtat, ha tudja, mire számítson nap mint nap.

Azt nem tudjuk, hogy meddig haladnak majd a dolgok ebben az új mederben, de az otthoni életünket magunk tudjuk kialakítani azzal, hogy a rutinfeladatokat kiszámíthatóvá tesszük. A lefekvési és fürdési idő és az étkezéseket ritmusa például nem kell hogy változzon. Ha van iskolai feladat otthonra (itt Ausztráliában az iskolák sok emailt küldenek és számos online elfoglaltságot kínálnak) alakítsunk ki egy meghatározott időt minden nap, amikor ezeket megcsinálják a gyerekek. A képernyő előtt tölthető időt érintő szabályokat azonban nem kell megváltoztatni.

Mesekönyv segít feldolgozni a legrázósabb témákat is

Kapcsolódó

Mesekönyv segít feldolgozni a legrázósabb témákat is

Válás, halál, internet, egy barátság dinamikája – Shona Innes könyvei kisgyerekeknek segítenek megbirkózni a felnőtteknek is nehezen emészthető kérdésekkel. A klinikai pszichológus szerző nemrég Magyarországon járt, hogy személyesen is meglátogassa kötetei illusztrátorát, Agócs Íriszt.

Magyar illusztrátor rajzaival jelenik meg az ausztrál írónő gyerekkönyve az egész világon

Magyar illusztrátor rajzaival jelenik meg az ausztrál írónő gyerekkönyve az egész világon

Berg Judit és Varró Dani könyveinek illusztrációi mellett Agócs Íriszt talán Tandori Dezső kötetének medvéiről ismerik a legtöbben. A hazai közönség mellett a nemzetközit is meghódította: az egész világon a magyar illusztrátor rajzaival jelennek meg Shona Innes ausztrál pszichológus gyerekkönyvei.

Tanulj állatokat rajzolni Agócs Írisztől!

Tanulj állatokat rajzolni Agócs Írisztől!

Eddig egy medve, egy lajhár és egy tacskó elkészítését tanulhattuk meg az egyik legkedveltebb magyar illusztrátor Facebook-oldaláról.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Ezt a viccet bizony mi értettük félre – kritika a Joker második részéről

Látszólag az egész világ gyűlöli Todd Philips kultikus filmjének folytatását. De vajon mi lehet az oka annak, hogy a rendező elképzelései és a rajongók várakozásai ennyire elmentek egymás mellett?
Vizuál

Japán lampiontól a fonott vécéülőkéig – megnyílt a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállítása

Több évnyi előkészítő munka után október 10-én megnyílt a Néprajzi Múzeum 3600 műtárgyat felvonultató, új gyűjteményi állandó kiállítása az Ötvenhatosok terén. Ennek létrejöttéről kérdeztük Szarvas Zsuzsanna főkurátort.
Színház

Duplapremierre készül a Katona József Színház

Október 11-én este debütál a Kamrában az Itt élet című előadás Máté Gábor rendezésében, míg október 12-én Tarnóczi Jakab Radical Relax című produkcióját mutatják be a nagyszínpadon.
Színház

A Szalon Nyitány című zenés irodalmi esttel nyílik meg a Vígszínház negyedik játszóhelye

Október 12-én nyitja meg kapuit a Víg Szalon. Az első időszakban a Szalon Nyitány előadásai mellett Filmklubbal, a Víg Társalgó beszélgetéseivel, a Szívlapát című versszínházi produkcióval és a Vígkorúak Klubjával várja az érdeklődőket.
Vizuál

Oscar-díjra kvalifikáló fesztivál lett a Friss Hús

A 2025-ös fesztiválon a legjobb magyar animációs rövidfilm és a legjobb magyar élőszereplős rövidfilm kategória díjazottjai már jogosulttá válnak a 98. Oscar-díjra való nevezésre, ezzel jelentősen lerövidítve az egyébként bonyolult és szigorú jelentkezési procedúrát.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

Izgalmas kapcsolódások, inspiráló újdonságok és közönségkedvencek várnak októberben a MOMkultban

Oscar-díjas filmek betétdalai nagyzenekarral, Budapestről szóló utcadalok, Bach és magyar népzene táncházban a Danubia Zenekar és Pál István Szalonna és bandája összefogásával – mutatjuk, milyen koncertek közül válogathatunk októberben a MOMkult műsorán.
Plusz hír

Itt a lista, közülük kerülnek ki a 2024-es Prima Primissimák

Rekordszámú, több mint 900 jelölés érkezett az immár harmadik évtizedébe lépő elismerésre. Közülük választotta ki a Prima Primissima Alapítvány kuratóriuma azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető díjat.
Plusz ajánló

„Mindannyian egyek vagyunk” – szimfonikus Ady-koncert Dunaszerdahelyen

Október 7-én, Dunaszerdahelyen hallhatja a közönség a Lennék valakié – Ady szimfonikusokkal című előadást, amelyen a költő versei zenekari kísérettel szólalnak meg. A nagy sikerrel futó produkció már több határon túli településen megnyerte magának a hallgatóságot.
Plusz ajánló

William Christie, Joyce DiDonato, Jordi Savall és Riccardo Chailly is szerepel a Müpa 2025-ös programjában

A magyar közönség kedvencei váltják egymást a színpadon a Müpa jubileumi évadában: a klasszikus zene neves karmesterei és szólistái, valamint a jazz és a könnyűzene legjava is Budapestre jön az új évben.
Plusz ajánló

Jókedvű találkozások és őszi hagyományok – idén októberben rendezik meg a Komáromi Borkorzót

Az október 3. és 5. között tartott fesztivál a jó italok szerelmesei mellett a zenerajongókat, sőt mindazokat várja, akik szeretik kellemes hangulatban, jó társaságban eltölteni a szabadidejüket.