Mint azt a hét elején megírtuk, megalakult a Művészek a klímatudatosságért csoport, amelynek célja, hogy a művészek, alkotó emberek saját ismertségüket felhasználva minél szélesebb körben hívják fel a figyelmet a közelgő ökológiai katasztrófával kapcsolatos felelősségvállalás fontosságára. Ehhez kapcsolódik az a Facebook-kihívás, aminek résztvevői egy-egy rövid videóban vagy szövegesen fogalmazzák meg személyes vállalásukat, amik hétköznapi környezettudatos szokások bevezetésére vonatkoznak (pl.: nem veszek palackozott termékeket; nem eszem olyan helyen, ahol műanyag tányérban szolgálják fel az ételt; vászon szatyorral vásárolok, és nem fogadom el a boltokban a műanyag zacskókat; mostantól nem dohányzom; kimegyek tüntetni a karbonsemlegességért).
Opcionálisan egy saját vagy mástól származó, a témához kapcsolódó mű prezentálásával tehetik még izgalmasabbá a videót/kiírást a csatlakozók. A terv szerint minden kihívott két-három újabb (nem feltétlen művész) ismerőst szólít meg, hogy ők is vigyék tovább a láncot, ezzel a gesztussal is klímatudatosabbá téve környezetüket.
A #muveszekaklimatudatossagert hashtag alatt máris rengeteg vállalást láthatunk, olvashatunk olyan közismert emberektől, mint Peer Krisztián költő, író, Agócs Írisz illusztrátor, Kemény Zsófi költő, slammer, Kun Árpád író, Szalóki Ági énekes, Szentesi Éva újságíró, vagy Vecsei H. Miklós színész, író, dramaturg.
Agócs Írisz például egy jegesmedvés illusztrációval csatlakozott, felhívva a figyelmet a veszélyben lévő állatfajokra. Vállalása, hogy megpróbál átszokni papírzsebkendőről a textilre. Peer Krisztián a Mikor mindenki című fékész, új versét mondta el, és azt vállalta, hogy sokkal kevesebb szemetet fog termelni, mint eddig, többek között azzal, hogy házi tejet fogyaszt, ezzel lemondva a csomagolt tejtermékekről. Kemény Zsófi vállalása az volt, hogy októberben három diófát ültet, Szalóki Ági pedig összeszedte eddigi környezettudatos lépéseit és azt tette hozzá, hogy nem vesz ruhát egy évig. Szentesi Éva a műanyag redukálása mellett átalakítja gardróbját fair trade darabokkal. Vecsei H. Miklós pedig többek között azt vállalta, hogy soha többé nem fogad el PET palackos ásványvizet, valamint a POKET-sorozat is műanyagmentessé válik.
További vállalásokat a #muveszekaklimatudatossagert hashtag alatt találsz.
#klimatudatosság #muveszekaklimatudatossagert #teremtesvedelem Sziasztok! Závada Peti kihívásának eleget téve, én is szeretnék hozzászólnj a népbutítást megelőző, legsúlyosabb problémához: tönkre tesszük a bolygót. Ez most már hivatalos, bizonyított tény. Nem is kérdés. Az én vállalásom: nem veszek új ruhát (csak cipőt és alsóneműket), magyar terméket vásárolok, ha tudok, nem veszek és nem is fogadok el PET palackot, sokkal kevesebb húst eszem (csirkét/halat), szelektíven gyűjtöm a szemetet (még akkor is, ha át kell vinni egy másik kerületbe), folytatom a Kék-túrát. Ezeken kívül pedig a POKET sorozat műanyagmentessé válik, és lesz még egy vállalás, de azt majd jövőhéten. Azt hiszem, ez a minimum. Kihívottaim: Zoltán Áron, Csapó Attila (igazából ő csinálta a komposztálót) és Tóth András Figyeljünk oda nagyon! Barátsággal, H J.A. - Bánat Hát kijöttem ide, az erdőbe. Lágy libegés, – a levelek zizegnek, mint a röpcédulák. A föld csöndje fekszik, nehéz. Ágak, karok nyulnak: Minden hatalmat!… Lombos hajamba száraz ág hull. A száraz ágak hullnak. Csak egy pillanatra martak ki, csak. Zúgj, erdő elvtárs! Szinte csikorgok. Egy pillanatra se martak ki, csak az az elvaduló csahos rám támadt s kijöttem, hogy erőm összeszedje, mint a néni a gallyat, a bánat. Könnycsepp, – – egy hangya ivott belőle, eltünődve nézi benne arcát és mostan nem tud dolgozni tőle.
Posted by Miklos H Vecsei on Tuesday, August 27, 2019