A teljes kulturális ágazat egységes rendszerbe foglalását tervezi a kormány a készülő új kulturális törvénnyel, a jogszabály a múzeumoktól a könyvtárakon át az előadó- és alkotóművészetig minden területet érinteni fog – írta meg az Index. A lap birtokába jutott dokumentumok szerint a formálódó törvénytervezetből már kirajzolódik, a kormány hogyan is szeretné kivitelezni a kulturális élet központosítását.
Mint írják, a törvény hatályba lépése esetén a vármegyei hatókörű városi, illetve települési kulturális szervezetek egy-egy nagy „zászlóshajó” alá fognak tartozni.
Ez nem csupán szakmai módszertani együttműködést jelent, a szervezeteknek a szakmai tevékenység dokumentumait, az éves beszámolót, a munka- és szolgáltatási tervet is el kell küldeni jóváhagyásra annak az intézménynek, amely alá tartoznak
– írja a lap.
A kulturális törvény a kultúra fogalmát is meghatározza, egyebek közt úgy, mint az „organikusan egymásra épülő szimbólumok és hagyományok rendszere, egymás mellett létező és egymást feltételező tudáshalmaz, amelyet az emberi tanulás és művelődés folyamatában sajátít el az egyén önművelődéssel közösségben, intézményesített és azon kívüli közvetítő közegen keresztül”. A törvény a kultúrához való hozzáférést kiemelt ágazati intézményrendszeren belül, kiemelt ágazati programokkal biztosítja. A közművelődés, a népfőiskolai rendszer és a népi kultúra nagy hangsúlyt kap, illetve létrejön az egységes értékelven működő könyvellátás érdekében a Nemzeti Könyvkultúra Kollégium – mutatott rá az Index.
A cikk szerint a vármegyei hatókörű városi múzeumok szakmai módszertani együttműködését a Magyar Nemzeti Múzeum koordinálja, míg a vármegyei hatókörű könyvtárak az Országos Széchényi Könyvtár alá tartoznak majd. A komolyzenei szervezetek szakmai együttműködését a Nemzeti Filharmonikusok látja el, a színházak tevékenységét pedig a Nemzeti Színház fogja össze. Míg a tánc területén a Nemzeti Táncszínház koordinálja majd a vármegyei hatókörű városi táncszervezetek együttműködését.
Az alkotóművészet területén a Petőfi Kulturális Ügynökség és a Magyar Művészeti Akadémia közösen látja el a települési alkotóművészeti szervezetek szakmai együttműködésének szervezését,
koordinálja feladataikat, igaz, itt vármegyei hatókörről nem esik szó a tervezetben.
A kormány a kultúrpolitikai céljait a következő intézményeken keresztül tervezi megvalósítani:
Nemzeti Kulturális Tanács (NKT), Magyar Művészeti Akadémia (MMA), Nemzeti Kulturális Alap (NKA), Bethlen Gábor Alap, Nemzeti Filmintézet (NFI), Magyar Kultúráért Alapítvány, Nemzeti Együttműködési Alap,
A lap kitér arra is, a birtokukban lévő tervezet nem tesz említést a közelmúltban bejelentett Széchényi Ferenc Közgyűjteményi Központról, valamint ugyancsak nem esik szó a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemről sem.
Az új kulturális törvényjavaslat várhatóan az önkormányzati és európai parlamenti választások után kerül a parlament elé.
Fejléckép: Csák János a Becket Szent Tamás-emlékülésen 2024. február 24-én (Fotó/Forrás: MTI/Ujvári Sándor)