Plusz

Index: a kulturális élet totális központosítását tervezi a kormány

2024.03.20. 10:20
Ajánlom
Az önkormányzati és európai parlamenti választások után kerülhet a parlament elé az új kulturális törvény, amely a sajtóban megjelent jogszabályi tervezet szerint egy-egy nagy központi intézmény hatásköre alá rendelné a vármegyei hatókörű városi és települési kulturális szervezeteket. A kiszivárgott dokumentumban ugyanakkor még nem szerepel a nemrég létrejött Széchényi Ferenc Közgyűjteményi Központ.

A teljes kulturális ágazat egységes rendszerbe foglalását tervezi a kormány a készülő új kulturális törvénnyel, a jogszabály a múzeumoktól a könyvtárakon át az előadó- és alkotóművészetig minden területet érinteni fog – írta meg az Index. A lap birtokába jutott dokumentumok szerint a formálódó törvénytervezetből már kirajzolódik, a kormány hogyan is szeretné kivitelezni a kulturális élet központosítását.

Mint írják, a törvény hatályba lépése esetén a vármegyei hatókörű városi, illetve települési kulturális szervezetek egy-egy nagy „zászlóshajó” alá fognak tartozni.

Ez nem csupán szakmai módszertani együttműködést jelent, a szervezeteknek a szakmai tevékenység dokumentumait, az éves beszámolót, a munka- és szolgáltatási tervet is el kell küldeni jóváhagyásra annak az intézménynek, amely alá tartoznak

– írja a lap.

A kulturális törvény a kultúra fogalmát is meghatározza, egyebek közt úgy, mint az „organikusan egymásra épülő szimbólumok és hagyományok rendszere, egymás mellett létező és egymást feltételező tudáshalmaz, amelyet az emberi tanulás és művelődés folyamatában sajátít el az egyén önművelődéssel közösségben, intézményesített és azon kívüli közvetítő közegen keresztül”. A törvény a kultúrához való hozzáférést kiemelt ágazati intézményrendszeren belül, kiemelt ágazati programokkal biztosítja. A közművelődés, a népfőiskolai rendszer és a népi kultúra nagy hangsúlyt kap, illetve létrejön az egységes értékelven működő könyvellátás érdekében a Nemzeti Könyvkultúra Kollégium – mutatott rá az Index.

A cikk szerint a vármegyei hatókörű városi múzeumok szakmai módszertani együttműködését a Magyar Nemzeti Múzeum koordinálja, míg a vármegyei hatókörű könyvtárak az Országos Széchényi Könyvtár alá tartoznak majd. A komolyzenei szervezetek szakmai együttműködését a Nemzeti Filharmonikusok látja el, a színházak tevékenységét pedig a Nemzeti Színház fogja össze. Míg a tánc területén a Nemzeti Táncszínház koordinálja majd a vármegyei hatókörű városi táncszervezetek együttműködését.

Az alkotóművészet területén a Petőfi Kulturális Ügynökség és a Magyar Művészeti Akadémia közösen látja el a települési alkotóművészeti szervezetek szakmai együttműködésének szervezését,

koordinálja feladataikat, igaz, itt vármegyei hatókörről nem esik szó a tervezetben. 

A kormány a kultúrpolitikai céljait a következő intézményeken keresztül tervezi megvalósítani:

Nemzeti Kulturális Tanács (NKT), Magyar Művészeti Akadémia (MMA), Nemzeti Kulturális Alap (NKA), Bethlen Gábor Alap, Nemzeti Filmintézet (NFI), Magyar Kultúráért Alapítvány, Nemzeti Együttműködési Alap,

A lap kitér arra is, a birtokukban lévő tervezet nem tesz említést a közelmúltban bejelentett Széchényi Ferenc Közgyűjteményi Központról, valamint ugyancsak nem esik szó a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemről sem.

Az új kulturális törvényjavaslat várhatóan az önkormányzati és európai parlamenti választások után kerül a parlament elé.

Fejléckép: Csák János a Becket Szent Tamás-emlékülésen 2024. február 24-én (Fotó/Forrás: MTI/Ujvári Sándor)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz ajánló

P. Howard szellemében – 5 Rejtő-program Budapesten

Közeleg március 29-e, azaz hazánk talán legkedveltebb írójának, Rejtő Jenőnek születésnapja, a páratlan zsenijű és kivételes humorú szerző 120 éve ezen a napon látta meg a napvilágot. Számos program esedékes a következő hetekben, amely Rejtőhöz kapcsolódik. Ezekből válogattunk.
Plusz interjú

Legendás öltözékek – Öltözékek legendái – Regőczy Krisztina kűrruhája a Folk Fashion kiállításon

A Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum Folk Fashion – Divat a folklór című kiállításán Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes, világbajnok műkorcsolyázó matyómintás övvel díszített kűrruhája is megtekinthető.
Plusz hír

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz hír

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz hír

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.