Az évente megrendezett Sakura-ünnep a japán cseresznyefa virágzásához, Japán tradicionális ünnepéhez, az Ohanamihoz kapcsolódik. Ilyenkor, amikor a japán cseresznyefák virágot bontanak a Füvészkertben,
a látogatók a japán szokásokhoz hasonlóan takaróra telepedve piknikezhetnek a kertben, gyönyörködhetnek a Sakura fák virágzásában,
amennyiben ezt az időjárás is lehetővé teszi. A cseresznye virágzása nagyon látványos, mert a többi fa lombfakadása előtt nyílnak a virágok, hatalmas, tömött gömbökben borítják a nemrég még kopasz vesszőket – olvasható a szervezők közleményében.
Mint írták, a március 29-30-ra, valamint április 5-6-ra meghirdetett programokon a japán kultúra nagyon sok különleges és érdekes formában mutatkozhat be. Idén is lesz japán nyelvóra, japán zene, japán harcművészeti és fegyverbemutató, Go-oktatás, japán sakk, koncertek, ikebanakiállítás és workshop, valamint a bonsairajongók is értékes ismereteket szerezhetnek.
A sakura nagyon sok művészeti alkotás témája, rengeteg vers és dal örökíti meg e nemes növényt.
A virágnak szimbolikus jelentése van, mivel rövid élete a tisztaság és egyszerűség eszményét tükrözi.
Az Ohanami ideje alatt a Füvészkert rövid, cseresznyevirágzás ihlette versekre (haikukra) írt ki pályázatot, amelynek eredményét a Sakura-ünnepen hirdetik ki. Hangsúlyozták, a Sakura-ünnep esős időjárás esetén is meg lesz tartva, de a tervezett programok változhatnak.
További részletek a Füvészkert honlapján.
Fejléckép: Cseresznyevirágzás a Füvészkertben (Fotó/Forrás: Füvészkert)