Kortárs és klasszikus szövegek, új bemutatók, gyerekelőadások, irodalmi estek, szuggesztív monodrámák, improvizatív költészet, lírai zene – az idei zsámbéki program igazi művészeti kaleidoszkóp, amely egyaránt szól az elmélyülésre és a szórakozásra vágyóknak.
Július 11-én látható a Cigány Mózes, amelyben a magyar balladai hagyomány és kortárs színjátszás találkozik. Kácsor Zsolt Cigány Mózes című regénye, amelynek első fejezete, a Genezis, a bibliai teremtéstörténet különös, kavargó, mulatságos, „cigányos” olvasata. Ebből készített színházi monológot Bezerédi Zoltán.
Szintén egy férfi gondolatai, de jóval könnyedebb, szabadszájú, szókimondó és szórakoztató előadás a Caveman, amelyben Kálloy Molnár Pétert láthatjuk a színpadon Szántó Erika rendezésében. Megtudhajuk, mi a különbség a pasik és a csajok között, és hogy mennyi minden változott az őskor óta – ha változott egyáltalán.
A Caveman a Broadway legtöbbet játszott egyszemélyes darabja.
A nyár során több alkalommal előtérbe lép a zene. Július 4-én Dallos Erika és kamarapartnereinek koncertje különleges színfoltot jelent az idei programban július 4-én, Johann Sebastian Bach, Franz Schubert műveivel. A hangverseny a kastély udvarának különleges akusztikájával és a nyári est atmoszférájával tökéletes összhangban kínál időtlen zenei élményt.
Vecsei H. Miklós és a QJÚB produkciói visszatérően a zsámbéki közönség kedvencei. Vecsei H. rendezésében Bérczes László beszélgetőkönyve nyomán, Bereményi Géza és Csengey Dénes dalszövegeivel érkezik a Füst a szemében című előadás, amely Szabó Balázzsal, Ratkóczi Hubával és a színész-rendezővel a színpadon szívbe markolóan idézi meg Cseh Tamás gondolatait és barátságát Bereményivel. A társulat közel két év kutatómunka után hozza el legújabb előadását, az Ázott hajában hét halott bogár ragyog címmel. Egy különleges vetített díszletben eleveníti meg Vecsei H. Miklós és a QJÚB művészei Radnóti Miklós szövegeit, gondolatait, Fanni és a költő leveleit és a verseket, amelyek kirajzolják előttünk, hogy mi az az alapállás, amiben ma érdemes léteznünk. Az előadásban közreműködnek: Hegedűs Bori, Frimmel Jakab, Ratkóczi Huba, Mihalik Ábel, Paczári Viktor, Vecsei H. Miklós.
Hagyomány Zsámbékon, hogy számos író, költő, irodalmár áll színpadra együtt csodálatos zenészekkel és színészekkel,
így kerül közel a közönséghez irodalmi jelenünk, kortárs alkotóink. Szabó T. Anna és Lackfi János szeret belefeledkezni a szavak zenéjébe, örvénylésébe, szédítő áradatába, és most a közönségnek is alkalma lesz szabadon szörfölni a lírai szövegek hullámain. A Zenés versimprón – Sinha Róbert és Lackfi Dorottya zenéje mellett – bepillantást nyerhetünk a költők sistergő műhelymunkájába, versek születnek a színpadon, amelyeket a közönség is aktívan alakíthat.
Juhász Anna felolvasószínházában A nincs is te vagy címmel egy férfi és női hangra komponált irodalmi zenés műsor fókuszában most először a kortárs irodalom egyik legjelentősebb alkotója, Visky András testhez és lélekhez kapcsolódó szövegei jelennek meg Prieger Zsolt zenész (Anima Sound System) és Nagy Katica színművész közreműködésével. Bolyongás a belső, szakrális térben, az ünnep és a várakozás megélése, a XX. század felemelkedése és szenvedései elevenednek meg szövegben és dalban – a programot beszélgetés kíséri.
Csík János népzenész hosszú évek óta dolgozik együtt Őze Áron színművésszel sajátos, zenés irodalmi estek létrehozásán. Ezúttal Őze Áron rendezésében Az életre mosolygok címmel Nagy Lászlót idézik meg a fentiek mellett olyan kitűnő művészek, mint Auksz Éva, Balogh Kálmán, Dresch Mihály, Szabó Kocsis Zsuzsanna, Vizeli Máté, Bognár András, a költő születésének 100. évfordulója kapcsán. Az előadásban a magyar népzenei, klasszikus zenei pillanatok, a kortárs jazzmuzsika és a vers fonódik össze és hat egymásra, csodálatos pillanatokat hozva létre.
Stand up? Monodráma? Élettörténet? Mindezek keveréke. Itt a forgatókönyvet valóban az élet írja. Személyesség, humor, kitárulkozás – ezek az Egy életem előadássorozat kulcsszavai, amelyben először Thuróczy Szabolcs színművész, majd rá egy hétre Grecsó Krisztián író életét ismerhetjük meg előadói és szövegi bravúrokkal, amelyből kirajzolódik a színpadon túl az ember.
Háy János visszatérő vendége a zsámbéki színháznak, ezúttal szerzőként üdvözölhetjük. Háy saját írói világába helyezte Jézus történetét, amelyet a Színház-, és Filmművészeti Egyetem ötödéves hallgatói vittek színpadra bábok, valamint zenészkollégáik közreműködésével. A Passió című előadás változatos eszköztárában követi a szöveg finom humorát, mélységeit, magasságait és zeneiségét, ezzel is új utakat nyitva közös, kétezeréves titkunk megértéséhez Lukács Ádám rendezésében.
Legendás előadás a Kövek a zsebben, amelyben Kálloy Molnár Péter és Rudolf Péter zseniális kettősét láthatjuk. Az elképesztően bravúros előadásban egy forgatás kulisszái mögé kalauzol minket a két főszereplő, esetünkben két statiszta, akik úgy mesélik el a történetet, hogy a forgatáson megforduló összes karaktert maguk keltik életre, néha percenként, másodpercenként átváltozva.
A Zsámbéki Nyári Színház egy különleges őszi záróelőadást is tartogat szeptemberre: Az énekes-dalszerző Deva, a Platon Karataevből ismert Balla Gergely és Vecsei H. Miklós színművész első közös előadását a Romtemplom csodálatos történelmi díszletében ismerheti meg a közönség Hortus Conclusus – A legbelső kert címmel.
További információ itt érhető el >>>
Fejléckép: Vecsei H. Miklós (fotó / forrás: Fejér István / Zsámbéki Nyári Színház)